Domov / Hlavná strana / Zahraničie / „Fidesz vypoklonkovať z EVP“

„Fidesz vypoklonkovať z EVP“

eu_orbanV občianskej frakcii EÚ sa údajne uvažuje o vylúčení Orbánovej strany

Podľa mediálnych správ majú v Európskej ľudovej strane (EVP) maďarského člena FIDESZ (Zväz mladých demokratov) čoraz viac dosť. Pri dôvernej večeri v mondénnom klube Pevnosť Revelin pri Dubrovníku si vymieňali uplynulý štvrtok špičky frakcie EVP v Európskom parlamente, vedené šéfom frakcie Josephom Daulom, a taktiež konzervatívnej Komisárky pre justíciu EÚ Viviane Redingovej názory o posledných zmenách Ústavy v Maďarsku. Jej novela ďalej upevňuje moc premiéra Viktora Orbána na úkor justície a právneho štátu. Ak neurobí Orbán v priebehu jedného týždňa žiadny krok späť, bude „Fidesz z EVP vypoklonkovaný“, malo byť pri večeri dohodnuté. Minimálne takto to prezentoval maďarsky tlačený denník Új Magyar Szó zo Sedmohradska, ktorý mal svojho reportéra na mieste, a ktorý sa to mal dozvedieť od jedného účastníka večere.

Tento list je blízky v rumunskom parlamente zastúpenej strany maďarskej menšiny UDMR/ RMDSZ, ktorá je s Orbánom v krížku. Jeho zdroje ale platia za seriózne. Správa, že vedenie frakcie EVP sa v Dubrovníku radila o vylúčení Fideszu, bola jedným hovorcom EVP obratom dementovaná.

Avšak v pondelok ešte pridal bruselský korešpondent Új Magyar Szó toto: rozhovor z Redingovou bol iniciovaný samotným Daulom. Dosiahli ho totiž informácie, že Orbánova strana už vyslala tykadlá k euroskeptickej frakcii Európski konzervatívci a reformisti (ECR). Táto zahrňuje britských Toriovcov, ale aj tých – s Fideszom úzko spojených – poľských PiS (Právo a spravodlivosť) pravicovo-národného expremiéra Jaroslawa Kaczynskeho.

Každopádne je Orbán hosťom pri frakcii EVP v Strasburgu. Predseda Komisie EÚ José Manuel Barroso už v piatok oznámil možný proces pre porušenie Zmluvy kvôli zmenám maďarskej Ústavy.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Autor: Gregor Mayer z Budapešti /DER STANDARD, 16.4.2013
Zdroj: DER STANDARD

Poznámka redakcie:
Orbán nedrží líniu vlastnú eurosocialistom a to sa Bruselu nepáči. Obávajú sa, že by ho mohli nasledovať aj iné krajiny a preto potrebujú dať odstrašujúci príklad, čo sa s takýmito neposlušníkmi stane. Vylúčenie z EÚ by bol dosť rázny, ale hlavne neprozreteľný krok. Vylúčenie z eurostrany a odsúdenie do izolácie môže byť ako posledná výstraha, alebo možno si jednoducho s Orbánom nevedia inak poradiť. Uvidíme, čo bude ďalej – či Orbán skloní hlavu, alebo budú nasledovať ďalšie, radikálnejšie kroky eurohujerov.

O ::prop

Leave a Reply