Domov / Hlavná strana / Z domova / Ferko Bednár a útoky kaviarenskej ľavice

Ferko Bednár a útoky kaviarenskej ľavice

ferko_bednarPribližne pred mesiacom mal premiéru v slovenských kinách filmový počin roka – film „Zamatoví teroristi“. Film ukazuje tri príbehy – osudy troch ľudí, ktorí našli odvahu bojovať proti systému so zbraňou v ruke. Tak, ako je dnes na Slovensku bežné, film sa nezaobišiel bez kontroverzných reakcií istého názorového spektra.

Čo o filme hovorí distribútor. Dokumentárny film Zamatoví teroristi rozpráva príbehy troch romantických hrdinov, ktorí fyzicky žijú v prítomnosti, v spomienkach však stále bojujú s komunistickým režimom. Stana, Františka a Vladimíra spája gesto nesúhlasu s realitou 80. rokov, pretavené do podoby terorizmu. Všetci boli odsúdení za paragraf 93 – teror, aj keď nikoho nezabili, nikomu neublížili. Jeden chcel na 1. mája v noci vyhodiť opustenú tribúnu do vzduchu, namiesto toho sa však opil a zaspal na mieste činu s plnými taškami výbušnín. Druhý chcel spáchať atentát na prezidenta Husáka, ale západná rozviedka sa na neho vykašlala. Tretí vyhadzoval do vzduchu stranícke vitríny. Vlastnou nešikovnosťou odsúdili svoje činy na večný neúspech.

Téma zaujímavá, ale vôbec nie neprijateľná. Prečo teda také kontroverzné, nesúhlasné reakcie v ľavicových plátkoch ako SME a JeToTak? Najväčším tŕňom v oku týchto kultúrnych talibancov je osoba Ferka Bednára, ktorý je aktérom jedného príbehu. Kontroverzným nie je ani tak jeho príbeh, ako samotná osoba aktéra. Keďže Ferko Bednár je aj dnes politicky aktívny a netají sa svojím negatívnym postojom ku komunizmu a boľševizmu, dráždi tým celé ľavicové spektrum. Nepáči sa to neomarxistom, nepozdáva sa to „zamatovým revolucionárom“, ani socialistom v parlamente. Odpoveď na otázku „prečo“ je jednoduchá – sú to totiž presne tí istí ľudia, proti ktorým Ferko Bednár bojoval pred tridsiatimi rokmi a proti ktorým bojuje aj dnes.

Títo novodobí „ochrancovia poriadku“ plačú nad pocitmi a osudmi ľudí, ktorých mal Ferko Bednár zastrašovať, či plánoval zabiť. Ani na malú chvíľku ich nenapadne, že práve títo ľudia, ktorých pocity ich tak trápia, považovali teror za pracovnú metódu a ruka sa im nezachvela, keď posielali ľudí jediným škrtom pera na smrť. Naozaj by ma zaujímal ich názor napríklad na Kubiša a Gabčíka, ktorí spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Či by sa rovnako pozastavovali so slzou v oku nad Heydrichovými pocitmi a ľutovali jeho osud, keď v bolestiach zomieral.

Tížik vo svojom pamflete triafa vedľa. Miesto vecnej, argumentami podloženej kritiky nám predkladá znôšku ideológie hodnú Rašlu či Daxnera, kde sa namiesto argumentov strieľa termínmi fašisti, nacionalisti a teroristi zamorujúci verejný priestor cez rôzne okrajové médiá. No, kde nie sú argumenty, nastupujú obvinenia a je úplne jedno, že sú nepravdivé.

Zhodou náhod som práve dnes dostal na stôl článok popisujúci praktiky neomarxistickej Frankfurtskej školy a ich kultúrnej revolúcie. Podobnosť medzi ideológiou predstaviteľov tejto školy – Horkheimerom, Lukácsom, Adornom, Frommom – a súčasnou ľavicou zoskupenou okolo JeToTak a SME nie je náhodná. Článok vyjde tento týždeň a je až neuveriteľné, ako zapadá do obrazu našej spoločnosti.

Ferko Bednár je človek, ktorý si svoje vytrpel. Ukázal viac charakteru, ako celá tá údajne „revolučná“ ľavica okolo Havrana, Weisenbachera, Chmelára, Mihályho a ďalších, ktorí sa tak radi objímajú s oligarchami a všetkých, ktorí nezdieľajú ich marxistický svetonázor označujú za „fašistov“. Preto Ferkovi Bednárovi odkazujem: Z ich úst to treba brať ako pochvalu. Znamená to totiž, že to čo robíš, robíš dobre. Keď ťa začnú chváliť, zastav sa a hľadaj, kde si spravil chybu.

Reakcia Ferka Bednára a Vladimíra Pavlíka na klamstvá a ohováranie
Rozhovor s Ferkom Bednárom na Rádiu FM

Autor: ::prop, www.protiprudu.org

O ::prop

4 komentáre

 1. Autor to má riadne domotané. Odkedy je SME ľavicový plátok ?
  Keď už je Bednár tŕňom v oku SME, tak nie pre jeho antikomunistické myšlienky, ale preto lebo dnes spolupracuje s Vladimírom Pavlíkom a občianskym aktivizmom sa stavia proti systému, ktorého je SME verný prisluhovač.

  Inak celé delenie na lavicu a pravicu je trápne a strašne všeobecné.

  • Autor to nemá domotané, práve naopak. To, že niekto o sebe tvrdí, že nie je ľavicovo orientovaný vôbec neznamená, že to tak aj je. Pôvodne som to mal uvedené aj v texte, ale usúdil som, že podstatou článku nie je vysvetľovanie, prečo je SME ľavicový plátok. Ale špeciálne pre vás – pozrite sa, akí ľudia tam dostávajú priestor a aké hodnoty zastávajú. Mená niektorých sú uvedené v závere článku.

   Ohľadom spolupráce s Pavlíkom – zaujímavá dedukcia. Ani v článku na SME ani na JeToTak Pavlík spomenutý nebol ani raz, zato iní áno. Čím netvrdím, že aj vďaka Pavlíkovi bolo napísané to čo bolo. Ale iste tu boli iné, omnoho dôležitejšie dôvody útokov na Bednára. Toto je len také fabulovanie. Prestaňte sa rozptyľovať podružnosťami a zamerajte sa na podstatu. Urobíte lepšie.

   S vašim názorom na delenie na ľavicu a pravicu súhlasím. Dnes totiž na Slovensku (v parlamente) žiadna pravica neexistuje. Alebo vidíte niekoho, kto by ortodoxne zastával konzervatívne hodnoty v parlamente? Ak niekto náhodou zastáva jednu konzervatívnu hodnotu, hneď má aj inú, ktorá je v protiklade s konzervatívnymi postojmi. Ukážte mi jednu stranu, ktorá ako slovom tak aj činmi bude stáť za hodnotami ako podpora rodiny, vlastenectvo a národná hrdosť, kresťanstvo a kresťanské hodnoty (nie liberálne), namiesto rovnosti spravodlivosť, proti multi-kulti postoje, žiadne LGBTI a ďalšie a ďalšie. Nič takého v parlamente nie je. A všetci, ktorí tieto postoje – alebo blížiace sa k nim – zastávajú, sú označovaní ako extrémisti, fašisti, náckovia, atď. Zamyslite sa nad tým.

  • Aha. Čiže, pravica je tradičná rodina, konzervatívne hodnoty, vlastenectvo/nacionalizmus, kresťanstvo. Ľavica je rovnosť, multi – kulti, menšiny, homosexuáli, liberalizmus.

   A čo keď je niekto za tradičnú rodinu a proti kresťanstvu a cirkvi ? Čo je potom, pravičiar ? ľavičiar ? A čo keď je niekto proti multi – kulti no zároveň je za rovnosť pred zákonom ? Ľavičiar ? pravičiar ?

   Hovorím je to čierno – biele, povrchné. Sám mám problém zaradiť sa so svojimi názormi medzi pravicu či ľavicu.

 2. aka pravica aka lavica kde to zijes? v tomto parazitnom politickom systeme nikdy ziadna pravica ci lavica neexistovala a existovat nebude je to tazke pochopiť toto politicke divadlo funguje zial uspesne starocia a ovce to stale zeru

Leave a Reply