Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Experti IAEA pochybujú o explózii v Iránskom atómovom zariadení

Experti IAEA pochybujú o explózii v Iránskom atómovom zariadení

uranove_centrifugyMedzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Irán sa výnimočne zhodujú: fámy o explózii v podzemnom zariadení Fordo sú falošné.

Viedeň – Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu IAEA považujú fámy o údajnej explózii v iránskom zariadení na jadrový výskum Fordo za nenáležité. Teheránske dementi „udalosti“ v podzemnom zariadení na obohacovanie uránu „súhlasí úplne s našimi pozorovaniami“, povedala hovorkyňa Agentúry v utorok na dopyt spravodajskej agentúry AP.

V diplomatických kruhoch to znamená, že IAEA má svoje informácie priamo od atómových inšpektorov so znalosťou dobre chráneného zariadenia. Predtým špekulovali medzinárodné médiá s odvolaním sa na izraelské informácie tajných služieb o detonácii vo Fordo. USA a Európa vyčítajú vláde v Teheráne, že pracuje tajne na vývoji jadrových zbraní. Irán naproti tomu tvrdí, že národný atómový program slúži len civilným účelom.

Vo Fordo sa urán obohacuje vo viacej ako 2000 centrifúgach na 20%. Spravodajská agentúra Bloomberg citovala v piatok jedného nemenovaného diplomata EÚ, podľa ktorého môže zariadenie svoju produkciu krátkodobo štvornásobne zvýšiť.

Predovšetkým izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu stále znovu varoval pred údajným nebezpečím na 20 % obohateného uránu. Podľa jednej správy IAEA disponoval Irán v novembri minulého roku viac než 135 kilogramami takéhoto materiálu. Pre jednu atómovú bombu treba asi 250 kilogramov, ktoré musia byť obohatené na 90 percent.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Spiegel

Poznámka redakcie
Je viac než isté, že Iránske jadrové zariadenia sú pozorne sledované špionážnymi satelitmi, vrátane monitoringu radiácie. Pokiaľ by došlo k výbuchu, už dávno by svet obleteli snímky zničeného komplexu.

O ::prop

Leave a Reply