Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Expert: „Máme dostatok síl a prostriedkov pre bezpečnosť olympiády“

Expert: „Máme dostatok síl a prostriedkov pre bezpečnosť olympiády“

sergej_goncarovHLAS RUSKA – S najnovšími útokmi vo Volgograde chcú teroristi šíriť strach, avšak ruské tajné služby sú v stave postarať sa o efektívnu bezpečnosť Zimných hier v Soči. Povedal to bývalý vice-veliteľ protiteroristických špeciálnych jednotiek Alfa, Sergej Gončarov, v rozhovore pre HLAS RUSKA. Tento ex-plukovník KGB je v súčasnosti poslanec Mestského parlamentu v Moskve.

V zahraničí sa teroristi dodnes niekedy rozdeľujú na „dobrých“ a „zlých“. Dajú sa tieto dvojité štandardy prekonať? Dá sa potom tento antiteroristický boj účinnejšie ustanoviť?

Demokratické a civilizované krajiny s vysoko vyspelým priemyslom nemajú v súčasnosti žiadne jednotné grémium pre boj s medzinárodným terorizmom. Pokiaľ v tejto oblasti existujú dvojité štandardy, nemôže bohužiaľ z toho vzísť nič dobrého. Každý teroristický útok, ktorý sa uskutoční vo svete, je toho dôkazom. Bolo by priskoro tvrdiť, že medzinárodné spoločenstvo je pripravené na spoločný postup v boji proti teroru. Pretože šéfovia štátov a vlád priemyselných a prahových krajín sa nevedia dohodnúť na ťažiskách tejto kooperácie – predovšetkým z politických dôvodov.

Vo Volgograde síce nie je panika, avšak mnoho ľudí píše na sociálnych sieťach, že si teraz netrúfajú opustiť dom. Čo možno urobiť, aby sme zamedzili nebezpečiam vo verejných priestoroch? Na čo treba dávať pozor?

Rozumiem tomu, čo obyvatelia Volgogradu po týchto tragédiách cítia. Teroristi nechcú len ľudí vraždiť, ale aj vyvolávať strach – to je ich najdôležitejší cieľ. Jednu časť tejto barbarskej kombinácie teroristi zrejme uskutočnili. Ľudia vo Volgograde majú teraz strach. Myslím si, že to bude mať aj v budúcnosti svoju účinnosť. Čo sa dá proti tomu robiť? Proti týmto udalostiam vo Volgograde sa môžeme postaviť len spoločne. O všetkých, ktorí sú nápadní neadekvátnym chovaním, treba informovať políciu, alebo príslušné tajné služby. Tým môžeme chrániť nielen náš vlastný život, ale aj životy svojej rodiny, priateľov a susedov. Bez tejto spolupráce nemôže žiadna tajná služba sveta bojovať proti tomuto zlu.

Posledné útoky vyvolávajú strach pred možnými útokmi na olympijské zariadenia. Môžu ruské tajné služby svoje úlohy v bezpečnostnej oblasti zvládnuť?

To čo sa stalo vo Volgograde, neprinesie síce našej krajine žiadne politické výhody, to je všetkým jasné. Avšak vlády iných krajín nebudú z môjho pohľadu obmedzovať svoju účasť na Zimných hrách. Ruské tajné služby majú dosť síl a prostriedkov, aby sa adekvátnym spôsobom postarali o bezpečnosť.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RUVR

O ::prop

Pridaj komentár