Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Európska únia pobúrená „porušením prímeria na Ukrajine“

Európska únia pobúrená „porušením prímeria na Ukrajine“

mogheriniEurópska únia dôrazne odsúdila to, čo označuje ako porušenie prímeria v strategickom meste Debaľcev na východe Ukrajiny.

V stredu vydala šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že akcie proruských separatistov v Debaľceve „sú jasným porušením prímeria“ a dodala, že proruské sily „musia zastaviť všetky vojenské aktivity.“

Mnoho ukrajinských jednotiek sa už stiahlo z mesta, ktoré je obkľúčené separatistami.

Separatisti tvrdia, že mesto majú pod kontrolou a poskytli ukrajinským jednotkám šancu vzdať sa.

Boj o Debaľcev

Obe súperiace strany – separatisti a Ukrajinská armáda – bojujú o mesto už niekoľko týždňov. Debaľcev je spojovacím bodom medzi Doneckom a Luganskom – dvoma pevnosťami separatistov.

debalcev

Mogheriniová uviedla, že EÚ „je pripravená prijať náležité opatrenia v prípade, ak budú pokračovať boje a ďalšie akcie odporujúce dohodám z Minska.“

Maratón rokovaní v bieloruskom hlavnom meste Minsk viedol 12. februára k uzavretiu dohody medzi vedúcimi predstaviteľmi Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka, ktorá mala ukončiť takmer ročný konflikt.

Podľa tejto dohody mali byť z frontových línií stiahnuté ťažké zbrane.

Doneck aj Lugansk boli zasiahnuté ťažkými bojmi medzi separatistami a ukrajinskou armádou od apríla 2014.

Situácia v oboch mestách sa začala zhoršovať od mája 2014, kedy obyvatelia hlasovali v referende za odtrhnutie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku.

Od začiatku ozbrojeného konfliktu bolo zabitých takmer 5 700 ľudí, ďalších takmer milión muselo opustiť svoje domovy.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

18 komentárov

 1. Ukrajinská armáda sa celý deň sťahuje z Debaľceva , cca 90% vojakov je už vyvedených, aktuálne asi aj viac. Odchod vojska začal prebiehať na príkaz prezidenta z dôvodu hrozby obkľúčenia a rizika veľkých strát na životoch aj na vojenskej technike.

  Večer s niekoľkohodinovým meškaním zahájil prezident ohlásené zasadanie Rady národnej bezpečnosti a obrany opisom situácie a ohlásil štyri body jednania, prvé dva najhlavnejšie sú:

  1. – Schváliť možnosť prítomnosti medzinárodných mierových kontingentov, ktoré by dozerali na prímerie, pretože aj posledná dohoda z Minska zlyhala.

  2. – Síce poriadne neskoro, ale predsa – vnesenie zmien do zákona o vyhlásení vojnového stavu a ostatných zákonov z dôvodu celoštátnych príprav na obranu celej vlasti.

  Predpokladám, že obe body budú takmer s istotou schválené, Ukrajinu čaká celkom zjavne nový level konfliktu.

  • Presne citujes spravu podanu Porosenkovou kancelariou.
   Over si fakty.

  • Ako sa môžu sťahovať z Debalceva, keď sú obkľúčení?

  • Informácie mám od viacerých hodnoverných zdrojov informácií, dobre overených mesiacmi, ktoré sú/boli priamo na mieste. Nemám preto najmenší dôvod spoliehať sa na vyjadrenia Porošenka, pretože on jednoducho nie je v podobných veciach hodnoverným zdrojom informácií a buď iba cituje, čo mu povedali, alebo prípadne aj vedome klame.

   Na druhej strane je pravda, že som si včera vypočul aj dva – tri Porošenkove vyjadrenia k téme a zdôvodnenie odchodu ukrajinskej armády z Debaľcevo mám skutočne z jeho úst. V tomto zdôvodnení ale nevidím nič nenormálne a nevidím dôvod, prečo ju necitovať. Situácia bola jednoducho horšou ako sa cca dva týždne tvrdilo a táto akcia bola evidentne snaha o zabránenie zopakovania Ilovajska. Nechápem, čo by vám na tom malo vadiť.

   Pokiaľ ale narážate podobne ako Milan na to, že separatisti tvrdili, že mali Debaľcevo obkľúčené, tak v skutočnosti Debaľcevo obkľúčené nebolo a separatisti jednoducho klamali, tak ako veľa krát predtým. Opakujem, Debaľcevo obkľúčené nebolo, veľa k tomu ale skutočne nechýbalo.

   • Prečítaj si to po sebe. Dosť si protirečíš. Nerozumiem, ako môžeš povedať, že vedome klame, a zároveň veriť jeho najnovším vyhláseniam.

    Pritom všetkom čo Porošenko manipulatívne a propagandisticky natliachal mu neverím ani nos medzi očami.

    • Vôbec si neprotirečím. V čom mal akože podľa vás klamať, keď zdôvodňoval odchod jednotiek z Debaľcevo? Tých deväťdesiat percent som nemal od neho a to, čo som snáď od neho nepriamo tlmočil, alebo som použil jeho slovosled – to je presne odrazom reality. Odišli vari jednotky z Debaľceva na nejakú vojenskú prehliadku alebo čo? Samozrejme, že boli jednotky sťahované presne z dôvodov, ktoré povedal, na tom predsa niet žiadneho klamstva.

     Pozrel som si vtedy počas dňa niekoľko jeho vyjadrení, pokiaľ klamal, tak v iných veciach, ako napr. počet mŕtvych. Či ale naozaj klamal vie len on sám, pretože v Ukrajine nie je vôbec zaručené ani len to, že prezident dostane na stôl aspoň približne presné informácie.

     • Klamal v tom, že odtiaľ vojaci neodchádzali na príkaz, že sa majú stiahnuť. Kotol v Debaľceve „opúšťali“ len dvoma spôsobmi. 1. nohami napred 2. vzdávali sa Novorusom. Ešte tam nejakí ostali, ale už ich nie je veľa.

     • Toto sa nezakladá na pravde. Verím, že ruská strana a separatisti by si radi ukrajinskú armádu predstavovali presne v takej pozícii, ale realita je o dosť inde. Že majú ukrajinci mizerné velenie je dávno očividné, ale ústup z Debaľceva patril k tomu lepšiemu, čo ukrajinské velenie predviedlo (na ukrajinské pomery). Bez obetí a chaosu sa to samozrejme nezaobišlo, čelili predsa obrovskej presile. Ale nešlo o žiadny kotol a počty obetí, ktoré udáva ruská strana na strane ukrajinskej armády sú z ríše fantázie. Na druhej strane – za mesiac bojov o Debaľcevo vrátane evakuácie vojsk padlo najmenej 169 ukrajinských vojakov a stále chýbajú informácie cca od tretiny jednotiek. To nie je práve prehliadnuteľné číslo.

     • Jozef, Ukrajinská armáda nemá zlé velenie, ale slabo motivovaných vojakov. Čo nie je ich výtka, ale pochvala – že si aspoň zoči voči smrti uvedomujú, na akej posratej haličskej strane stoja a že slúžia najzločinnejším oligarchon.
      Ty si o tom čo myslíš? Aha, ty ešte zoči voči smrti nestojíš, takže ti ešte papula ide voľne, od buka do buka.
      Ďalej píšeš, že Ukrajinci stáli proti „obrovskej presile“? heh, to je naozaj blbosť, bojujú proti malému Novorusku a ty tu ideš vypsovať o presile? Prosím ťa, trocha úrovne.

     • Ste úplne vedľa, ako obyčajne. Vojaci sú motivovaní veľmi dobre, bránia vlasť a vedia pred čím. Keby neboli dobre motivovaní, fronta je už niekde úplne inde ako dnes. Je to práve velenie, ktoré nezvláda situáciu a nie je zdatné čeliť realite vojny ani po stránke personálnej,logistickej a ani po stránke strategickej. Halič a podobné vaše sr.čky s tým majú len pramálo spoločné. Áno, a predstavte si – nestojím zoči voči smrti, papuľu namiesto úst však máte vy, nie ja.

      Ukrajinci bojujú predovšetkým proti Rusku, nie proti „novorusku“. Bojujú proti ruským zbraniam, ruským generálom a aj ruským vojakom – „dovolenkárom“. Ak by bojovali proti „novorusku“, bolo by už osem mesiacov po vojne. A predstavte si, že do útokov sa chodí až na výnimky zásadne v presile, každý debil to vie, pravda okrem vás.

     • oprava: „do podobných útokov“ – to aby sa niekto zasa nechytil chýbajúceho slovíčka a neobvinil ma z diletantizmu.

 2. Pozor ľudia, Jozef je židák!

 3. debalcove bolo obklucenych 9 tis.vojakov z toho 2 tis.bolo americanou ostany boli ukro a vojaci z unie -Merkelova to priznala !!preto jednane v minsku!!prasceko ich nechal ako potravu pre zbrane –

 4. amerika vzdy mala imperialne chutky ci snahu ovladat svet-vzdy sa musime vratit do historie aby sme pochopili dnesok –
  Kam se na něho hrabe Putin se svým smířlivých tónem. V říjnu roku 1969 totiž zamířily na Nixonův přímý rozkaz bombardéry B-52 s vodíkovými pumami na palubě k hranicím Sovětského svazu. Obří „vzdušné pevnosti“ prolétávaly několik dnů podél sovětských hranic. Nálože, které nesly, byly stokrát silnější než ty, které zničily Hirošimu a Nagasaki.
  „Je to jediný známý okamžik, kdy nějaký prezident došel k závěru, že má smysl dělat, jak zahájí třetí světovou válku,“ napsal historik Suri v časopise Wired a dodal, že stačilo selhání techniky či nervů jedné ze stran a americké jaderné vydírání se mohlo zvrhnout ve strašlivý strategický střet. Jako během Kubánské krize. Rusové pochopitelně věděli, že B-52 jsou naložené nebezpečnými bombami. Dalo se to poznat nejen ze způsobu startu, který jim mohli ohlásit jejich agenti v USA, ale i z toho, jak často stroje tankovaly.

  • Christian Freeman

   a ruske bombardery pri hraniciach Velkej Britanie len tento tyzden co..zabludili? 😀 Ak chces pochopit sucasnost, tak to sa musis vratit trosku viac do historie…este pred zalozenie USA…

   • Ešte pred založením USA? A čo konkrétne máš na mysli??

    Asi sa tam chceš vrátiť, lebo to bol posledný čas, kedy na svete nebol najzločinnejší režim ten americký, že? 🙂 Odvtedy sú neustále na špici vo vedení vojen, otroctve a genocídach.

    Ale úplne vážne, USA sú štáty trpiace komplexom menejcennosti, túžiace zničiť všetko lepšie a staršie. Žial, mali na to prírodné zdroje a „technológiu“ anglosaských protestantov, ktorí z nich dokázali vyťažiť maximum. Zvyšok uSA bol a je odpad a tak tá ich história aj vyzerá.

 5. Prezident Kiska sa prechadzal v Kyjeve v sprievode, kde boli nesene aj vlajky s fasistickymi znakmi…!!!

  Pan Kiska sa verejne priznal k sympatiam s fasizmom…

  Pan prezident, propagacia fasizmu je trestnym cinom nielen obycajnych obcanov, ale aj prezidenta…!

  Dna 20.02.2014 bola vedena strelba do obcanov a do neozbrojenej policie v Kyjeve zo strechy a z okien hotela Kyjev, v ktorom sidlil stab tzv. Majdanovcov a do hotela boli vpustani len ozbrojencami preverene osoby…! Je nespochybnitelne, ze strelbu organizovali tzv. Majdanisti, iste viete, ze to potvrdila aj vtedajsia eurokomisarka Ashton.Nasledne po ozbrojenom prevrate a po zakaze pouzivanie ruskeho jazyka na celej Ukrajine obcania Krymu a dalsich vychodnych oblasti pokojne protestovali proti takemuto nacistickemu cinu. Odvetou bola priprava masakrov zo strany pucistov, na civilnom obyvatelstve a to silne ozbrojenymi gardami, nad ktorymi dodnes neplati jurisdikcia vlady v Kyjeve, vratane prezidenta Porosenka.

  Pan prezident podajte demisiu, Slovensko vas na cele statu ako fasistu nepotrebuje…!!!

  • 1. Neviem o tom, že by boli v sprievode fašistické znaky.
   2. Neviem o tom, že by sa náš prezident priznal k sympatiám s fašizmom.
   3. Na majdane sa 20.2.2014 pohybovali aj ozbrojené štátne zložky a veru aj strieľali a zabíjali, no a ozbrojená polícia sa vyskytovala aj všade po Kyjeve.
   4. V hotely Kyjev boli dokázateľne aj vládni snajperi , čiže Majdan nemal celkom zjavne hotel Kyjev pod plnou kontrolou.
   5. Je pravda, že strieľali aj majdanovci, avšak niet jediného dôkazu, že by strieľali po protestujúcich
   6. Protestujúci boli zabití v absolútnej väčšine výstrelmi z automatických zbraní, len časť bola zastrelená inými zbraňami.
   7. Aštonová povedala, že jej záznam hovoru bol zmanipulovaný a v skutočnosti hovorili o tom, čo sa hovorí medzi ľuďmi
   8. Ruský jazyk nebol v Ukrajine zakázaný, je to kravina. Nikdy nebol ani druhým štátnym jazykom, bol jazyk regionálnym a ani na tej úrovni nebol zakázaný.
   9. Občania Krymu a východu ktorí mítingovali proti majdanu neboli v žiadnom prípade pokojní, naopak boli neprimerane násilní, ma Kryme napr. pálili aj ukrajinskú literatúru a na svojich mítingoch sa dopustili aj niekoľkých vrážd.
   10. Niet jediného dôkazu, aby sa plánovali zo strany majdanu či provládnych síl masakry.
   11. Národné gardy nie sú v rozpore s Ukrajinskými zákonmi.

   Pán diskutér, dajte sa liečiť, ak je váš stav vôbecliečiteľný.

Leave a Reply