Domov / Hlavná strana / Rozhovor / EÚ Putina úplne podcenila

EÚ Putina úplne podcenila

ukraine2Aby Moskva kvôli Ukrajine riskovala vojnu, s tým EÚ nerátala, myslí si bezpečnostný expert Christian Nünlist

STANDARD: Fronty na Ukrajine sa stali tvrdšími. Kde vidíte línie kompromisov medzi Moskvou a Kyjevom?
Nünlist: V súčasnosti sa nerysuje žiadne politické riešenie, ktoré by obom stranám umožnilo východisko bez straty tváre. Kyjev a Západ trvajú na navrátení Krymu a teritoriálnej integrity Ukrajiny; Rusko by chcelo zamedziť Ukrajine členstvo v NATO.

STANDARD: Spôsob postupu EÚ v Kyjeve je kontroverzný. Rozpálil Brusel situáciu?
Nünlist: EÚ každopádne v roku 2013 kompletne podcenila, aká dôležitá je Ukrajina pre Putinovu geo-strategickú víziu Ruskom dominujúcej Euroázie: tak dôležitú, že preto riskuje vojnu, na čo nie je Západ pripravený. Dlhodobo môže Putin so svojim postupom síce Krym získať, ale stratil západ Ukrajiny – možno dokonca aj východ. Pretože koncom mája hlasovali aj východní Ukrajinci väčšinovo za proeurópskeho prezidenta Petro Porošenka.

STANDARD: Ako by mohlo vyzerať riešenie v hádke o plyn?
Nünlist: Sporné body ceny plynu, neriešené dlhy od apríla a ukrajinská infraštruktúra na Kryme sťažujú dohodu. Rusko má väčšiu páku a može čakať na krátkodobú dohodu až sa priblíži zima. Napriek dodávkam plynu zo Slovenska, od septembra chýba Ukrajine do konca roku zhruba štyri až sedem miliárd kubických metrov plynu. EÚ by mohla Ukrajine pomôcť vyrovnať jej dlhy vo výške 1,95 miliárd dolárov, avšak Moskva by len veľmi nerada dala z ruky svoju energetickú páku. Dlhodobá cena plynu by sa teoreticky mohla vyrovnať kompenzáciami za stratu Krymu, pod titulom územie za plyn, ale na základe háklivej otázky statusu Krymu sa to zdá nerealistické.

STANDARD: Švajčiarsko v súčasnosti predsedá v OSZE. S akými akcentami tejto organizácie rátate v Ukrajinskom konflikte?
Nünlist: Vďaka pozorovateľom, vojenskej trasparentnosti, volebným pozorovateľom, ako aj pozorovateľským misiám na hraniciach, ukázala sa OSZE ako jediná užitočná bezpečnostná organizácia. V tomto momente však sa nejaví žiadne politické riešenie ako možné. OSZE bude neskôr, vďaka dobrým kontaktom na mieste, učite hrať svoju úlohu.

STANDARD: Švajčiarsko bolo kritizované za svoj postoj, že sankcie EÚ a USA môžu byť obídené. Ako to vidíte?
Nünlist: Švajčiarsko sa de facto zúčastňuje väčšiny západných sankcií, pretože chce zamedziť ich obchádzaniu. Podobný kurz vedie Švajčiarsko tiež dlhodobo v spore o iránsky jadrový program, pričom z ohľadu na dobré služby pre USA a Irán najprv západné sankcie neprebralo.

STANDARD: Výčitka znie, že sa Švajčiarsko drží späť z hospodárskych záujmov, predovšetkým v zmysle bánk.
Nünlist: Ja neverím, že Švajčiarsko chce rozbehnúť export mlieka a zeleniny, úroveň pre to je obmedzená. Vývoz vojenského materiálu Švajčiarsko zastavilo. Medzinárodne operujúce švajčiarske banky by si to nemohli ani dovoliť, ignorovať sankcie EÚ alebo USA. Klesnutie vývozov do Ruska o 17 % v druhom kvartáli tohto roku ukazuje, že švajčiarske podniky nevytĺkajú zo situácia žiadny prospech.

(Andreas Schnauder, DER STANDARD, 26.8.2014)

Christian Nünlist (42), je bezpečnostný expert v Center for Security Studies na ETH Zürich, študoval históriu, medzinárodné vzťahy a právo.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard

O ::prop

Leave a Reply