Domov / Hlavná strana / Zahraničie / EÚ a Ukrajina: Sprostredkovanie prostredníctvom amputácie

EÚ a Ukrajina: Sprostredkovanie prostredníctvom amputácie

ukrajina-euHLAS RUSKA – Kyjev zažíva týždeň neustálych návštev emisárov EÚ. V utorok večer dorazila do ukrajinského hlavného mesta šéfdiplomatka EÚ Catherine Ashtonová. Niekoľko hodín pred tým došla do Kyjeva delegácia Európskeho parlamentu. Komisár pre rozširovanie EÚ Stefan Füle opustil v utorok ukrajinské hlavné mesto, kde viedol dvojdňové rozhovory s opozíciou.

EÚ a USA majú stále viacej obáv, že operácia na „amputáciu“ Ukrajiny od Ruska sa nepodarí v krátkom termíne a tiež v chcenom smere. Triumvirát opozície odmietol ústupky urobené Janukovičom. Opozícia už nie je viac v stave kontrolovať paravojenské bandy, ktoré majú plnú kontrolu nad centrom Kyjeva a ktoré obsadili viaceré ministerstvá a plienia aj v regionálnych lokálnych správach Ukrajiny. Na západe krajiny boli vytvorené paravojenské jednotky, ktoré uzatvárajú hranice. Euromajdan nie je už vôbec v rukách tých, ktorí ho začali, ale premenil sa na štáb pre pogromy.

Avšak najviac sa Brusel a Washington obávajú skutočnosti, že prezident Janukovič vlastní všetky podnety na vyhlásenie výnimočného stavu v krajine. Tým by sa zničili všetky plány rozšíriť Euromajdan na celú Ukrajinu.

Viceprezident USA Josef Biden mal už telefonát s Janukovičom a varoval ho, že zavedenie výnimočného stavu bude mať pre Ukrajinu nespočetné negatívne následky. Vyzval Janukoviča, aby stiahol zvláštne jednotky z ulíc Kyjeva. To by znamenalo, že mesto by bolo úplne bez ochrany vydané profašistickým bojovým jednotkám zo západnej Ukrajiny.

Zrejme viceprezident USA nechápe, čo sa deje, alebo nerozumie čo tu žiada, povedal v jednom rozhovore s HLASOM RUSKA Alexej Martynov, Riaditeľ ruského Medzinárodného inštitútu pre mladé štáty:

„Berkut – to sú regulárne policajné jednotky. Niečo takého ako ruský OMON. To sú normálni policajti, alebo, ako sa im na Ukrajine doteraz hovorí, milicionári. To nie sú žiadne zvláštne jednotky. Ak si (Biden) myslí, že polícia, alebo milicionári by mali zmiznúť z Kyjevských ulíc, tak to je úplne absurdné. Predstavte si napríklad, čo by sa stalo, ak by celá polícia mala zmiznúť z ulíc New Yorku.“

Čo sa týka apelov a hrozieb viceprezidenta USA Josefa Bidena týka, povedal profesor Vladimir Stol z Ruskej akadémie pre národné hospodárstvo a verejnú službu pri ruskom prezidentovi v rozhovore s HLASOM RUSKA nasledovné:

„To je provokačné vyhlásenie. A ak si Ukrajina a ukrajinské vedenie chce zachovať aspoň minimálne zdanie nezávislosti, tak sa oplatí prijať takéto rozhodnutia národným vedením. Nie však na základe odporúčaní zo zámoria.“

Catherine Ashtonová zasa vyhlásila, že zavedenie výnimočného stavu by mohlo situáciu urobiť ešte zložitejšou, usmernenie je možné len politickou cestou. A aby takémuto usmerneniu napomohla, vybrala sa do Kyjeva.

Je ťažko povedať, čo prinesie sprostredkovanie od EÚ. Oficiálne neponúkol Brusel Kyjevu žiadne peniaze. Ešte viac, večer 27. januára vyhlásil hovorca zahraničnej služby EÚ, že ak by Ukrajina podpísala dohodu o pristúpení k Colnej únii Ruska, Kazachstanu a Bieloruska, tak musí zabudnúť na nové obchodné dohody s tretími krajinami. To znamená, že EU bude pre Ukrajinu uzavretá. Podľa toho nejde zrejme o sprostredkovanie, ale o návrat k návrhu, ktorý bol predtým predložený Ukrajine, „ktorý táto nemala odmietnuť“: buď „európska voľba“ a ukončenie vzťahov k Rusku, alebo úplné uzavretie Európy pre krajinu. To už nie je len nátlak, ale priamo ultimátum.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RUVR

Poznámka redakcie:
Očividne to vyzerá tak, že aktuálny vývoj situácie na Ukrajine nevyhovuje mocenským záujmom EÚ, ani USA a ani Ruska. Všetci sa snažia hasiť, čo podpálili. A rovnako ako v našich „prozápadných“ médiách, rovnaké praktiky sú používané aj v médiách ruských. Dehonestácia oponentov ich označovaním ako „paravojenské bandy“ či „profašistické bojové jednotky“ je na úrovni textov na SME a má aj rovnaký cieľ – ukázať, že práve tí druhí sú zlí. O to viac treba dúfať, že Ukrajina nakoniec rozhodne o svojom osude sama – bez pomoci EÚ, USA či Ruska.

O ::prop

Jeden komentár

  1. zaujimave kam sme sa to vmyslienkach dostali s nasou tazko vydobitou ponovembrovou samostatnostou. to nam ma zahranicie diktovat s kym je pre slovensko vyhodne obchodovat? nejaky minister zahranicia europy bude diktovat stredoeuropskemu slovensku ci moze alebo nemoze obchodovat swo svojim bezprostrednym susedom vychodoeuropskou ukrajinou? osobne by somybol radsej keby to bola len paranoja a spravodajske sluzby. ak je to pravda zajdem do spajze cimi este zostali od neznej nejake DBTNUS-ky (dlhe bambusove tyce na univerzalne stahovanie napr. VIP z mocenskych central).

Leave a Reply