Domov / Hlavná strana / EU / EÚ a Izrael podpíšu kontroverznú dohodu o výskume

EÚ a Izrael podpíšu kontroverznú dohodu o výskume

Horizon-2020-logoLogo miliardového projektu Horizon 2020

EU a Izrael definítívne ukončili konflikt o izraelskej účasti na výskumnom programe EÚ Horizon 2020. Prezident Komisie EÚ José Manuel Barroso cestuje v nedeľu do Jeruzalema, aby podpísal zodpovedajúcu dohodu.

Toto oznámila Komisia EÚ v piatok v Bruseli. Izrael bude tak jediná neeurópska krajina, ktorá bude profitovať z tohto projektu EÚ na podporu výskumu.

Medzi Bruselom a Jeruzalemom existovala mesiace hádka o účasti Izraela na programe Horizon 2020, ktorý predpokladá pre roky 2014 až 2020 výdavky vo výške skoro 80 miliárd euro. EU na zlosť Izraelu zahrnula do smernice teritoriálnu klauzulu, podľa ktorej sa nesmú európske dotačné prostriedky dostať priamo, či nepriamo izraelským osadníkom na od roku 1967 obsadených územiach na Západnom brehu Jordánu, vo východnom Jeruzaleme a na Golanských výšinách.

„Kompromisné riešenie“ predpokladá, že Izrael v jednom doplnku vyhlási, že tieto smernice neuznáva (!!). EU neustále ostro kritizuje izraelské osídlenia ako previnenie sa voči medzinárodnému právu a ako prekážku pre mier s Palestíncami a riešeniu dvoch štátov.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: SDA

Poznámka redakcie:
Ostrá kritika izraelských osád od EÚ pozostáva iba z verejných vyhlásení, ktoré nemajú žiaden praktický účinok. Navyše, všetky oficiálne verejné vyhlásenia prichádzajú po tichej dohode s Izraelom. Jediným cieľom vyhlásení je vyhnutie sa kritiky verejnosti za podporu otvorenej genocídy v Izraeli.

O ::prop

Leave a Reply