Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Estónsko vydá ďalšie milióny na zabezpečenie hranice s Ruskom

Estónsko vydá ďalšie milióny na zabezpečenie hranice s Ruskom

hanno_pevkurFoto: Estónsky minister vnútra Hanno Pevkur

Estónska vláda plánuje minúť ďalšie dva milióny Eur naviac na zabezpečenie hranice so susedným Ruskom.

„Tieto ďalšie finančné prostriedky budú vynaložené na inštaláciu hraničných pilierov, úpravu územia na hranici, vývoj softvéru pre kontrolné systémy, plánované cesty pre hliadky pozdĺž rieky Narva a ďalšie práce,“ citovala dnes tlačová agentúra Rossia Interfax nemenovaný zdroj z estónskeho ministerstva vnútra.

Medzitým estónsky minister vnútra uviedol, že Estónsko bude urýchlene napredovať s plánmi hraničných opevnení.

„Dnešné rozhodnutie vlády vysiela jasný signál, že budovanie hranice bude tento rok pokračovať,“ zdôraznil Hanno Pevkur.

Podľa správ sa Estónsko chystá minúť v tomto roku asi štyri milióny Eur na posilnenie svojej hranice s Ruskom.

Ruský „tlak“ na Balte

Rozhodnutie Estónska prišlo deň po tom, ako minister obrany Spojeného kráľovstva Michael Fallon obvinil vedenie Moskvy zo snahy o destabilizáciu pobaltských štátov Estónska, Lotyšska a Litvy.

michael_fallon
Foto: minister obrany Spojeného kráľovstva Michael Fallon

„Obávam sa [ruského prezidenta Vladimíra] Putina … Robí mi starosti jeho tlak na Balt, spôsob, ako testuje NATO. NATO musí byť pripravené na akýkoľvek druh agresie z Ruska, v akejkoľvek podobe,“ vyjadril sa Fallon.

Moskva zamietla Fallonove obvinenia s tým, že reálne riziko pochádza zo zvýšenej aktivity NATO.

„Pripomienky pána Fallona sú samozrejme už mimo diplomatickej etiky a charakterizácia Ruska je úplne neúnosná,“ povedal hovorca ruského ministerstva zahraničia Alexander Lukaševič.

V decembri 2014 Estónsko obvinilo Moskvu z porušenia jeho vzdušného priestoru.

„Mohli sme sledovať rozsiahle letecké presuny … Videli sme lietať ďalekonosné strategické bombardéry, ktoré nie sú bežnými návštevníkmi v našom regióne. Tieto presuny sú zbytočne provokatívne,“ uviedol estónsky minister obrany Sven Mikser.

Mikser varoval Moskvu, že každá agresia proti Estónsku alebo iným členom Severoatlantickej aliancie (NATO) vyprovokuje „okamžitú a rozhodnú reakciu.“

Zdroj konfliktu

Vzťahy medzi Moskvou a NATO sú v posledných mesiacoch extrémne napäté. NATO a Kyjev obviňujú Kremeľ z podpory proruských síl na východe Ukrajiny. Rusko kategoricky tieto obvinenia popiera a hovorí, že za nepokoje na Ukrajine je zodpovedné NATO.

separatisti

Dva prevažne rusky hovoriace regióny Doneck a Lugansk na východe Ukrajiny sú dejiskom smrtiacich stretov medzi proruskými separatistami a armádou Ukrajiny od apríla 2014.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply