Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Dve hlasovania o odtrhnutí

Dve hlasovania o odtrhnutí

benatkyPoslednú nedeľu sa konali dve ľudové hlasovania o odtrhnutí. Áno, dve. To jedno je už dávnejšie známe, to na Kryme s otázkou, chce sa obyvateľstvo Krymu odtrhnúť od Ukrajiny a pripojiť sa k Ruskej federácii? To druhé sa koná v Benátkach, médiami vôbec nespomínané, pretože sa to nehodí do protiruskej propagandy.

Obyvatelia mesta a provincie Benátsko (tal. Veneto) majú hlasovať, či chcú naďalej patriť k Taliansku, ako aj k EÚ a NATO. Hlasovanie začína 16. marca a trvá až do 21. marca. V roku 2006 prijali lokálne úrady zákon o hlasovaní. Podľa organizátorov je 68 % z 5 miliónov Benátčanov a obyvateľov priľahlých území pre nezávislosť.

Ale, ale, ako je to možné? Obama a Merkelová predsa povedali, že referendum na Kryme je ilegálne. Teritoriálna integrita Ukrajiny má najvyššiu prednosť a nesmie byť porušená, jedno čo chce dotknutý národ na Kryme. Ako potom môže obyvateľstvo Benátska vykonať referendum o svojom zotrvaní pri Taliansku?

Ach áno, aj Škóti chcú 18. septembra 2014 uskutočniť referendum o odtrhnutí sa od Veľkej Británie. Škótsky Parlament rozhodol o tomto hlasovaní už 14. novembra 2013. Argument ktorý proti referendu na Kryme vyslovili antidemokratickí krikľúni znie, musí hlasovať celá krajina a nie len Krym. Aha, v Taliansku a Veľkej Británii to však nie je tak.

Je to aj rozpor a úplná hlúposť. Predsa sa nepýtame ľudí, od ktorých sa chceme odtrhnúť, či nám to dovolia. Volebne oprávnení a spolurozhodujúci smú byť predsa len ľudia toho územia, ktoré chce ísť vlastnou cestou. Pýtali sa vtedy Srbov, či sa smie Kosovo odtrhnúť? Alebo celý Sudán, či to smie južný Sudán? Určite nie.

Ja predsa hovorím, že politické vedenia Západu ohýbajú svoje argumenty a výhovorky tak, ako len chcú. Presne ako aj takzvaní právni experti, ktorých sa médiá v prípade Krymu pýtajú a citujú. Áno, referendum na Kryme bolo ilegálne, poslušne opakujú. Pre antidemokratov a fašistov sú predsa všetky ľudové referendá v podstate ilegálne.

Kvôli tomu sa po každé vzrušujú nad každým hlasovaním vo Švajčiarsku. Kam by sme prišli, ak by ľud rozhodoval o svojom vlastnom osude. Teraz ešte aj na Kryme. Tí majú držať hubu a zhltnúť to, čo nadiktuje Washington a Brusel.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Freeman

O ::prop

4 komentáre

 1. Nie som rusofil ani rusofob, zivim sa ako da ale

  toto je skutocne jedinecny prejav v dnesnej dobe.

 2. no to moze byt len na skodu
  ale aj tak, skusme spocitat
  peniaze sa valia ale co s nimi? nikto nase peniaze uz nechce lebo je to zdrap papiera, mame vojacikov zo zdrapov papiera, vojacik chce papat a to nehovorim co chce taky tank ci lietadlo
  neviem si predstavit kto v dnesnej dobe veri na skratky typu nato, usa, ibm …
  iba zufalci ale je nas vela, lebo nemame na vyber

 3. samozrejme vznika otazka, co dalej
  mam uspory, co s nimi, nemam uspory ako to bude dalej
  pokial sa rozbehne kolo sankcii, moze to skoncit aj devalvaciou evry ale moze byt ze aj ze rusi prijmu evry po devalvacii rubla
  o dolaci sa nebudem vyjadrovat kedze je kamen urazu
  cize otazka pre slovaka znie, setrit alebo splacat
  moj osobny nazor je, zatial vyckat aj ked euribor zacal narastat, stale je tam nejaka miera inflacie na zakladne potraviny, ktora je podstatne vyssia ako 2%, ci uz na margo kvality alebo kvantity
  takze sledovat euribor, lebo ani 5 rocna fixacia vas neochrani od poklesu cien nehnutelnosti, ba co viac, skor uskodi
  skor ci neskor, eu-nemecko bude musiet skakat ako ru povie
  otazka je co sa stane s v4, kedze ti sa nachadzaju 4x nizsie platovovo ako zapad
  odhadujem ze v4 pojde po vzore madarska a to smer vychod
  bohuzial/nastastie kto ma ma realne hodnoty rozhoduje

Pridaj komentár