Domov / Hlavná strana / História / Dokumenty ukazujú: Thatcherová odmietla mierový plán

Dokumenty ukazujú: Thatcherová odmietla mierový plán

thatcher_margaretVo vojne medzi Argentínou a Veľkou Britániou zomreli roku 1982 stovky vojakov. Ku konfliktu o Falklandské ostrovy zverejnili teraz britské archívy interné dokumenty Margarety Thatcherovej. Tie ukazujú, ako veľmi túto vojnu chcela.

Bývalá britská ministerská predsedníčka Margaret Thatcherová bola pred Falklandskou vojnou roku 1982 konfrontovaná s odporom z vlastných radov. Teraz boli zverejnené dokumenty z Thatcherovej osobného archívu. Z nich vyplýva, že pred touto vojnou boli ostré diskusie medzi Thatcherovou a vysokopostavenými členmi Konzervatívnej strany.

Stranícki kolegovia dokonca žiadali, aby boli ostrovy ponechané Argentíne. Jeden poslanec označil plánovanú vojnu za „veľkú chybu“, ďalší navrhol „niekoľko lodí“ Argentíncov „vyhodiť do vzduchu, viac ale nie“.

Stranícki kolegovia chceli „nanajvýš vyhodiť do vzduchu niekoľko lodí“

K zverejneným dokumentom patrí aj jeden dopyt novín „Daily Mail“, ktoré sa Thatcherovej pýtali, či si trúfa na vojnu. Jeden list samotnej Thatcherovej, ktorý ale nebol ododoslaný, bol adresovaný vtedajšiemu prezidentovi USA Ronaldovi Reaganovi. Thatcherová v ňom odmietla jeho ponuku vyrokovať mierovú dohodu.

Ostrovy vzdialené 400 kilometrov od argentínskej pevniny sa nachádzajú od roku 1833 pod kontrolou Veľkej Británie. Argentínska vojenská junta začala 2.apríla 1982 inváziu na ňou nárokované ostrovy. Vojna trvajúca do 14. júna skončila pre juhoamerickú krajinu porážkou, na oboch stranách padli stovky vojakov. Referendum o zotrvaní ostrovov u Veľkej Británie pred len dvoma týždňami priniesol výsledok 99,8 % hlasov – áno – ale Argentína to neuznáva.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: FOCUS

Poznámka redakcie:
Týmto sa Thatcherová len zaradila bok po boku jedného z najväčších vojnových štváčov 20. storočia – Winstona Churchilla. Ten taktiež, napriek približne dvadsiatim mierovým ponukám Nemecka, po vyhlásení vojny kričal, že vojna musí trvať minimálne tri roky. Veď čo iné rozprúdi ekonomiku a hlavne výrobu tak, ako dobrá vojna?

O ::prop

Leave a Reply