Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Dodávka zbraní z Chorvátska pre sýrskych rebelov

Dodávka zbraní z Chorvátska pre sýrskych rebelov

rt-20_164Záhreb/Damask – Množia sa mediálne správy, podľa ktorých sýrski rebeli nasadzujú chorvátske zbrane. Rakety a granátomety sa mali cez Saudskú Arábiu a Jordánsko dostať do Sýrie, informuje mimo iné „New York Times“ s odvolaním sa na vojenské kruhy a informovaných bloggerov. Tieto informovali, že na videách rebelov, ktoré boli zverejnené na YouTube, od decembra vidieť aj zbrane, ktoré mali chorvátske ozbrojené sily používať v Juhoslovanskej vojne (1991-95).

O množstve dodaných zbraní sa môžu experti len dohadovať. Chorvátske ministerstvo zahraničia a Agentúra pre kontrolu obchodu so zbraňami dementovali tieto dodávky zbraní. Od vypuknutia „Arabskej jari“, Chorvátsko nedodalo žiadne zbrane Saudskej Arábii, alebo Sýrii, tvrdí hovorkyňa chorvátskeho ministerstva. Saudská Arábia a Jordánsko na otázky novín nereagovali.

V správe hovorí informovaná osoba, že istý vysoký chorvátsky zástupca v lete, počas návštevy Washingtonu, urobil ponuku dodať rebelom chorvátske zbrane, „ak by bol záujem“ – čo vtedy nebol ten prípad. Novými prúdmi utečencov v decembri zo Sýrie sa však situácia zmenila.

Chorvátsky vojenský expert Igor Tabak povedal pre APA, že chorvátske dodávky zbraní „nie sú vylúčené“. Ak sledujeme logiku, že sa krajina, ktorá má v júli vstúpiť do EÚ, drží medzinárodného embarga, „malo by to byť nemožné“, myslí si Tabak. „Na videách sa vynorili štyri druhy zbraní, tri z nich boli vyrábané v juhoslovanskej dobe, jedna z nich až po občianskej vojne v Chorvátsku. Všetko teda poukazuje na určitý smer (Chorvátsko, pozn.).“ Podľa území, kde sa tieto zbrane vyskytli, môžu existovať rozličné legálne dodacie cesty: na juhu cez Jordánsko, na severe cez Turecko, hovorí Tabak. (APA, 26.2.2013)

Oficiálne miesta dementujú správy – experti ale považujú legálne cesty za možné

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DER STANDARD

Poznámka redakcie:
V zločineckých bandách bolo vždy zvykom donútiť nového člena „zašpiniť si ruky krvou“. Tým sa stal jedným z nich a nemohol „cuknúť“, či vyhovárať sa, že o ničom nevedel. Chorvátsko, ako čerstvý člen NATO, musí tiež podstúpiť svoju skúšku vernosti. Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť…

O ::prop

2 komentáre

  1. Skvelá zpráva. Všetko presne súhlasí. Aj keď žiaľ nie s dôkazmi, ale podľa schématického rámca, podľa ktorého sa takéto akupiny ľudí majú vo zvyku správať.

Leave a Reply