Domov / Hlavná strana / Rozhovor / Dmitro Jaroš: hrát podle pravidel systému, to vždy znamená prohru

Dmitro Jaroš: hrát podle pravidel systému, to vždy znamená prohru

dmitro_jarosObsáhlý a aktuální rozhovor s kandidátem na prezidenta Ukrajiny a vůdcem Pravého Sektoru Dmitro Jarošem.

– Dmitro, dlouho jste prohlašovali, že Pravý sektor není politická nebo parlamentní stranou. A ukázalo se , že se s Pravým sektorem chystáte jít do parlamentních i prezidentských voleb. Co se změnilo?

– Revoluce na Ukrajině. Bylo nám jasné, že hrát podle pravidel okupačního režimu na Ukrajině, to znamená jasnou prohru. A důkazem toho je volební vítězství opozice, po kterém k žádné změně systému nedochází. Nyní je tu možnost, protože národní vlna po celé Ukrajině klade politickým stranám zcela jiné úkoly. Můžeme dnes pozorovat, jak společnost začíná kontrolovat politický proces. Například v oblastech, které jsou pod kontrolou Ministerstva vnitra nebo státního zastupitelství- například jmenování guvernérů, zda splňují požadavky společnosti, ale jestli ne, společnost chce mít poslední slovo. V současné době je na čase vytvořit kvalitní politickou stranu, která bude mít příležitost, změnit situaci z pohledu právní oblasti státu.

– Jaké jsou strategické cíle, které jste si předsevzali před revolucí a po ní?

– Pokud mám hovořit o „Trizubu imeni Stepan Bandera“, tak to byla úzkoprofilová organizace, která si kladla tři cíle: vzdělávání mládeže, podpora ideologii ukrajinského nacionalismu, nacionální aktivitu. Jiné úkoly před námi nestály. Konali jsme to, co bylo třeba. Když jsme v listopadu loňského roku iniciovali Pravý sektor, tak se naše aktivní spektrum rozšířilo řadu dalších úkolů. V prvních dnech Maidanu jsme psali různé politické stati a výzvy, které měly mít vliv na vůdce Maidanu a na situaci vůbec. Vše se radikálně změnilo po 19. lednu. Pravý sektor už nebyl jen politický, byl i společenský. Téměř po celé Ukrajině se na nás začali obracet lidé. Nově utvářené oddíly, nebyly vytvářeny pouze jako bezpečnostní, ale i jako státně tvůrčí. Absolutní změna moci, ne jen změna tváří. Změna politické jakosti: ne podzemní, postavené na finančních machinacích, ale takové, která splňuje očekávání lidí.

– Vytvoření strany z občanského sdružení to není proces na jeden den. Proč jste tedy minulou sobotu neměli sjezd?

– Příčinou jsou problémy dnešních dnů – obtížná situace na Krymu. Spíše jsme se připravovali na silový odpor. Komunikujeme s představiteli generálního štábu armády. Oni tvrdí, že pravděpodobnost invaze Ruska na Ukrajinu, dalších oblastí, je 65 %. Proto je třeba věnovat více času k přípravě na silový odpor. Jsme tedy více zaneprázdněni přípravou našich bojovníků k boji proti agresorovi, a to nejen v politické sféře.

– Vaše organizace se po militarizované stránce jeví jako skvěle organizovaná. A tam vzniká precedens. Z jedné strany ministr Avakov všechny vyzývá složit zbraně. Z druhé strany obyvatelé tvrdí, že je hrozné žít v zemi, kde lidé se zakrytými tvářemi a zbraněmi mohou kdykoli přijít do úřední kanceláře. Z té třetí vy, kdo tvrdí, že se musíme připravit na odražení nepřítele. Nakolik vládnete svým lidem? Vynalezl jste nějaký algoritmus, aby bylo možné odříznout ty lidi, kteří jsou ve skutečnosti zločinci? Máte nějaké ústředí, kam je možno zavolat a oznámit, že se tu nějací kreténi chovají ostudně, že jsou z Pravého sektoru, přijeďte rychle sem?

– Po revoluci byla doslova vlna takovýchto provokací. Zločinci vykrádali banky, firmy. Okamžitě jsme zařídili tzv. horkou linku, na kterou je možné volat po celý den. Sundali jsme tedy kukly a oficiálně o tom informovali. Ačkoli v Khmelnytskyi oblasti je situace taková, že naši chlapci pokračují v boji proti trestné činnosti. Zločinci jsou neustále velmi aktivní. Tedy jsme jim opět dovolili nasadit si kukly. Ale to jsou ojedinělé případy. Dále provádíme kompletní identifikaci našich lidí. Začínáme s centralizovaným vydávání průkazů Pravého sektoru s fotografiemi.

– Zbraň máte registrovány?

– K dispozici máme registrované zbraně ….

– A jsou také ty nezaregistrované?

– „Trofejní“ zbraně stále máme, tedy je to spíše technická otázka. Myslím si, že v průběhu tohoto týdne, budou tyto otázky odstraněny. Pro řešení technických problémů bude vytvořen speciální orgán.

– Moskva neustále politicky zneužívá termín „Pravý sektor“ k zastrašení svých občanů, že i v Rusku nyní může zavládnout lupičství, anarchie, atd. Čím více bude vaše politika transparentnější, tím méně to budou moci tvrdit. Rmoutí vás, co se děje?

– Rozumem nelze Rusko pochopit. Myslím, že jedním z požadavků, které Rusko vymáhá – odzbrojit všechny jednotky – je určitá hra. Chápou, že na to, aby porazili armádu Ukrajiny mají dost sil. Ale na partyzánskou válku to stačit nemusí. Zatímco panuje hrozba invaze na pevninskou Ukrajinu, by úřady logicky měly začít centrálně vydávat zbraně všem lidem, kteří mohou bránit svůj domov. Podle švýcarských standardů, každý, kdo je přihlášen v územní obraně, i když je doma, má možnost držet automatickou pušku, kulomet, atd. Myslím si, že právě takový model by mohl být na Ukrajině. Doufání v to, že nás ochrání NATO, Západ, nebo někdo jiný, pak není nutné.

– Švýcarsko je však ideální zemí z hlediska zákonnosti. Tam nikdo nepřemýšlí nad tím, běžet do banky a vykrást ji. Pak je samozřejmé, když se dodržují zákony země, že ten,kdo drží zbraň, bude střílet pouze tehdy, pokud by byl v ohrožení. Ale Ukrajinou prošla revoluce, úroveň kriminality stoupla …

– Samozřejmě, že zbraň nelze dát každému, kdo si to přeje, ale přeci jen, nezákonné zbraně byly, jsou a budou. Pouze ti občané, co dodržují zákony, mají právo a povinnost chránit sebe, svou rodinu a domov. Chystáme zákon o zbraních, který určitě předložíme Nejvyšší radě.

– Jsou v současném parlamentu poslanci, kteří s vámi spolupracují, lobují pro zákony, které chcete podat? Můžete je jmenovat?

– V první řadě jsme v kontaktu s vládními stranami – „Udar“ , „Vlast“ , „Svoboda“. V nich se nachází mnoho sympatizantů, kteří sdílejí naše názory. Skrze ně můžeme naše návrhy podávat a oni za ně mohou lobbovat.

– Okolo vašeho jména se točí mnoho konspiračních teorií, pohádek a fantazií. Kdo vám volal aby jste se setkal s Janukovyčem? Nemůžu uvěřit tomu, že by vám zavolali a řekli: “ Přijďte do kavárny, čeká na vás Janukovyč“

– Ne mně volali, ale klukům z mého týmu . Volali z SBU- bezpečnostní služba Ukrajiny, která nás měla pod dohledem ještě před těmito událostmi. Nabídli začít vyjednávat.

– Co znamená „pod dohledem“ ? To, co má společného?

– SBU je na Ukrajině zodpovědná za politické a občanské organizace.

– Na koho dalšího „dohlíží“? Mě nikdy netoužili přizvat, nezvali- jak urážlivé …

– Neustálé akce, setkání. Co budete dělat: dobývat- zabírat, nebo ne? To jenormální komunikace . V každé zemi na světě to tak je.

– To znamená, že kluci z SBU zavolali a řekli: “ Zve vás Tatíček “ , a vy jste šli. Co chtěl- třeba se představit. Proč jste za ním jeli?

– Kluci umírali, počet ozbrojených se na barikádách navyšoval. Tam nebyly žádné registrované zbraně. Ztráty by mohly být mnohem větší.

– Jaký dojem na vás osobně udělal? Jak dlouho jste mluvili? 10 minut?

– Asi hodinu . Mluvil jsem jen velmi málo . Hovořil především on. Mluvili jsme o možné úmluvě, o jejím podpisu. Když jsem za ním jel, uvědomil jsem si, že tím nic nemohu zkazit. Vždy jsem v životě riskoval. A nelituji, že jsem se k tomuto kroku odhodlal. Měl jsem dojem, že chce nějaké určité záruky. Nedotknutelnost majetku, atd. Pak mluvil o rodině.

– Říká se, že byl jak šílený …

– Agresivní vůbec nebyl.

– Nezastrašoval?

– Ne.

– Dohodli jste se na něčem?

– Řekl jsem mu, že „Pravý sektor“ zbraně nesloží. Budeme stát až do konce. Krok zpět nebyl možný. Mosty byly spáleny. Hovořili jsme bez emocí. Po tom, co jsem opustil místnost, jsem dělat to, co jsem považoval za nutné.

– Vy samozřejmě víte o tom, co se o vás a o „Pravém sektoru“ říká? Projekt FSB – ruská bezpečnostní služba…

– Mluví se dokonce o Mossadu. Zvlášť po setkání s izraelským velvyslancem ( směje se ).

– Pokoušeli se ruské zvláštní služby nebo politici o osobní kontakt s vámi?

– Nikdy. Nebyli jsme před revolucí mocná síla. Když začala revoluce, situace se zcela obrátila. Nemyslím si, že by měli touhu se s námi setkat.

– A pokud by měli, chtěl byste s nimi komunikovat?

– Vždy jsem připraven k rozhovoru. Bez problémů. Nejdůležitější však pro mě je, abych nekupčil svými principy. Pokud chtějí hovořit, ať hovoří.

– Pokud se stanete parlamentní stranou, dojde k případnému sjednocení „Svobody“ a „Pravého sektoru“?

– V politice jsou všechny návrhy jsou možné. Ale tomto v okamžiku nevidím ve sloučení se “ Svobodou“ žádný smysl . Podle mého názoru je pro zvýšení úrovně politického uvědomění v zemi důležité mít v Parlamentu více nacionalistických politických organizací.

– Jsou dnes na Krymu vaši lidé a v jakém množství?

– Ano. Prakticky na celém Krymu. Neustále přinášejí informace o stavu věcí. Počet z pochopitelných důvodů nemohu říci.

– Jak hodnotíte závažnost situace? Přišla Ukrajina, o Krym?

– Jsem více než přesvědčen, že se je Ukrajina na Krym zas schopna vrátit. I když z proslovu Putina se zdá, že jsme o Krym přišli. I přesto máme veliký potenciál návratu Krymu. Víme, že se v reverendu nehlasovalo více jak 20 % obyvatel. Máme podporu silné společnosti krymských Tatarů. Jsou tu Ukrajinci, co nechtějí připojení k Rusku. Proto je naše možnost na vrácení velmi velká . Nemůžu říct, jak dlouho to bude trvat. Ale to, že Krym zas bude součástí Ukrajiny, není pochyb.

– Budete kandidovat na prezidenta Ukrajiny. Jaká ekonomická platforma pro zemi, si myslíte, že je nejlepší?

– Nemyslím si, že by základem našeho státu měli být oligarchové. Je třeba střední třída. Je potřeba snížit daňové zatížení, pokud jde o přerozdělování těchto oligarchických zdrojů. Bez reprivatizace, znárodnění, atd. je nutný vzestup střední třídy. Pokud vytvoříte příznivé daňové prostředí , pak finance vytvoří investiční cyklus.

– Mluvíš jako liberál.

– Vycházím z národních zájmů. Pokud je silná střední třída, máme základ. Pak ne jen 2-3 rodiny budou mít vliv na společenský a politický život na Ukrajině. Ve skutečnosti to budou lidé, kdo bude mít skutečnou možnost ovládat stát. Každý, kdo se dostane k moci, říká něco, a pak dělá něco úplně jiného. To je proto, že neexistuje žádný místní samospráva. Žádná veřejná kontrola nad všemi složkami vlády.

– Právo a vzdělání? My jsme zničili vzdělanost.

– Doufám, že již začne reforma školství. Můj dobrý přítel Sergej Kvit je ministr školství. Znám jeho postoje. Reforma startuje – je jasné, že s omezenými zdroji. A popravdě to bude obtížné. Ale to lze provést, i když by to byla jen politická vůle. Potřebujete reformovat vše: i zdravotnictví, i hospodářský systém. Pocházím z Dneprodzerzhinska a vím, že když tam spustí ocelárny a kouří, nikdo nemůže dýchat. To nelze přehlédnout.

– Pokud by jste byl prezidentem, jak by jste vybíral ministry a formoval státní aparát?

– Jsem přesvědčen, že je třeba zapojit lidi z mocných soukromých subjektů. To znamená, že pokud člověk efektivně reformuje nějakou oblast, pokud díky svým aktivitám dosáhne určitých investic, může získat malé procento pro své užití. A to proto, aby se zvýšila efektivnost práce tohoto manažera. Reformy musíme provést velice rychle a kvalitativně. Bez absolutně celkového zájmu, si nemyslím, že nemůžeme korupci překonat.

– Co je při jmenování ministrů a dalších klíčových postav důležitější- odborné nebo politické skutečnosti?

– Dvě věci určitě: profesionalita a vlastenectví . Profesionál, ale ne patriot, bude stát rozdávat. Stejné to bude i naopak. Patriot, který není zběhlý v řízení- k čemu je dobrý? Toto jsou dvě hlavní vlastnosti každého manažera.

– Médii šla informace, že“ Pravý sektor “ hrozí vyhozením do vzduchu nějakého plynového potrubí. Co to znamená?

– Bylo to konstatování, apel na vládu ukrajinského lidu, který se ve skutečnosti zabýval vojenskými složkami. Proto tam byl náznak, že v případě, když ruský voják vkročí na ukrajinské území, pak musíte zničit potrubí, nedovolit jim, aby čerpali ropu a zemního plyn právě pro tuto válku. To neznamená, že vše je nyní nutné vše ničit a sabotovat.

– Chystáte se vstoupit do politiky. Myslíte si, že máte dostatek znalostí a vzdělání, aby se zapojil do opravdové státnické práce?

– Učit se musí neustále. Snažím se jít touto cestou. Vím, že žádní ideální lidé nejsou. Ale já mám svou politickou vůli a myslím si, že tým, který jsem přinesl do politiky, je schopen změny ve státě provést. Ukázat budoucím, jak se to dá udělat i bez závislosti na oligarších. Pokud vše bude v pořádku, my vstoupíme do politiky, ale nechci se v ní dlouho zdržovat. Je nutné provést změny. Chci dělat to, co mám rád ze všeho nejvíc- vzdělávat mladé lidi.

– Již několik měsíců se nacházíte jako vůdce- nejvyšší moc. To je silný psychologický tlak, určitě jsou tam i momenty zoufalství. Co je v takových případech vaší podporou – lidé, kteří vás obklopují, nebo něco, co je ve vás?

– Dvě věci. Bůh. Modlím se, že je velmi těžko. A tým – to jsou kluci kolem mě. Velmi mi pomáhají. Podporují mě morálně i psychicky. Dávají mi sílu pokračovat.

O ::prop

6 komentárov

 1. Mh, násilný revolúcia alebo palácový prevrat? Prax uja Jaroša je dosť nechutná, ale čo je najhoršie, že svojich „klukov“ ako aj tých, ktorých jeho kluci zavraždili, nechával zomrieť za záujmy sionistických mafií.
  Je to ale do neba volajúci príklad debility.
  Slivá Ukriini!!

 2. „Bez reprivatizace, znárodnění, atd. je nutný vzestup střední třídy“
  Táto jeho veta hovorí o všetkom. Nedá sa nič urobiť, ak sú rozkradnuté úplne všetky závody, úplne všetky surovinové zdroje. Stredná trieda neexistuje, je to len zamestnaná trieda, ktorá má čo do huby lebo má plat. Tí čo nemajú prácu sú taká istá „stredná trieda“ ako tá Jarošova stredná trieda, ale nemajú plat a to je jediný rozdiel..
  Bez reprivatizácie a znárodnenia nie je možné od zlodeja dostať nič. Ak zlodeji rozkradli všetko, tak Jaroš jenom ukazuje komu bude slúžiť, lebo maxizlodejom ponecháva právo naďalej vlastniť ukradnuté.

 3. Stačí sa pozrieť na jeho gsicht, falošný had ako nakreslený. Vyzerá síce ako žid,
  ale bude to tzv. „žid“, v ktorého žilách koluje krv tatarsko- tureckých kmeňov-
  Chazarov.

  Kto ti uverí blbče ? No len blbovia.

  Stále to isté scenário, ako pred 100 rokmi. Veľký Lenin, potom Adolf Hitler.

  Hrali sa na nacionalistov, ale boli to podvodníci, slúžiaci globalizovanej Mafii Psychopatov.
  Iné hlásali, iné bolo ich cielom, ktorý aj dosiahli !!!

  Prečo? Pretože blbé ovce- tzv. oVčania im naleteli. Tak nám treba , za blbosť sa platí !!!

  Blbí Gójovia, máme aj šťastie, že existujú aj vysoko inteligentní, vyvolení Židia- etnickí semiti,
  ktorí
  sa snažia nám otvoriť blbosťou zalepené oči, ako napr. Gilad Atzmon !!!

 4. Chlapec chce samostatnú Ukrajinu? V poriadku, nech si ju má, ale bez území, ktoré sa k nej administratívne pričlenili na úkor iných krajín.
  A o tej 20% účasti na referende drísta, nemôže priznať farbu.

 5. Kadyrov sa vykjadril v to zmysle, že Jaroš i Muzičko môžu už čoskoro dostať lístky na cestu za Doku Umarovom, ktorého žiadali o pomoc…

 6. Takže Murzičko sa už vydal na cestu…
  Ani to tak dlho netrvalo, aj keď mu podľa všetkého lístok vydali ukrajinský policajti.

Leave a Reply