Domov / Hlavná strana / Ekonomika / Desať najväčších korporácií má viac peňazí ako zvyšok sveta

Desať najväčších korporácií má viac peňazí ako zvyšok sveta

Desať najväčších korporácií na svete, vrátane Apple, Shell a Walmart má spolu príjem väčší, než je spoločný príjem 180 „najchudobnejších“ krajín zo 195 suverénnych štátov.

Čísla, ktoré odhaľujú, že len Walmart, Apple a Shell sú teraz bohatší ako Rusko, Belgicko a Švédsko, zverejnila skupina kampane Global Justice Now.

Šesťdesiatdeväť zo 100 najväčších ekonomických objektov sveta sú v súčasnosti korporácie namiesto krajín – čo je ďalší nárast oproti vlaňajšiemu ohromnému číslu 63. Ukázalo sa, že z 200 najväčších objektov na svete je 153 korporácií.

USA, Čína, Nemecko, Japonsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo predstavujú šesť najväčších ekonomických objektov, po ktorých nasleduje Taliansko, Brazília a Kanada.

„Obrovské bohatstvo a moc korporácií je v srdci toľkých problémov sveta – ako nerovnosť a zmena klímy,“ povedal Nick Dearden, riaditeľ Global Justice Now.

the-50-most-powerful-companies-in-america-e1473745869713

„Pud krátkodobých ziskov, ako sa zdá, prebíja základné ľudské práva miliónov ľudí na planéte. Tieto čísla ukazujú, že problém sa zhoršuje,“ dodal.

Londýnska kampaňová skupina zverejnila čísla v snahe o vyvinutie väčšieho nátlaku na britskú vládu pred jej pracovnou skupinou s OSN.

Stretnutie pod vedením Ekvádoru bolo zahájené s cieľom dopracovať sa k záväznej dohode, ktorá by zaistila, že „transnacionálne korporácie budú rešpektovať plný rozsah zodpovedností v oblasti ľudských práv“.

„Vláda Spojeného kráľovstva uľahčila tento nárast korporátnej moci – prostredníctvom daňových štruktúr, obchodných dohôd a podporných programov, ktoré pomáhajú veľkému podnikaniu,“ povedal Dearden.

„Ich bezvýhradná podpora americko-európskej obchodnej dohode TTIP je len najnovším príkladom vládnej pomoci veľkému podnikaniu. Hanebne tiež normálne odporuje výzve rozvojových krajín, aby boli korporácie zodpovedné za svoj vplyv na ľudské práva v OSN.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: 4th media

O ::prop

8 komentárov

 1. Kto vsak skutocne vlastni tie korporacie, TV stanica kanal 7 je vlastnena captavym Christopherom Scasem, ten vo velmi limitovanych prejavoch na televizii asi raz za 10 rokov, v 1 minutovom prejave vypusti zo seba par chlpatych viet. Kazdemu musi byt jasne ze on je len figurka za ktorou sa skryva skutocny vlastnik. Podobne je to z dnesnym vlastnikom Televiznej stanice kanal 10 James Paker, ktory sa zalubil do americkej spevacky Mariah carey, ktora ho pumpovala s penazi a teraz od neho pozaduje za rozvod 60 milionov dollarov. Skutocna situacia je takat, podla The Australian National Review, ktory existoval kratku dobu a uz zanikol: Najbohatsia rodina v ludksej historii o pocte 100 clenov vlastni majetok v hodnote 331 trillion dolarov (cize 331tisic milliard!). Vsetci ostatni miliardari na svete vlastnia do hromady 19 trillion dolarov (cize 19 tisic milliard!) tato statistika hovori za vsetko. Vcera som na stanici 7 pozeral ako to bude vyzerat v buducnosti- cela technologia vedie este viac len ku nadejnickemu zamestnaniu, kde take nieco ako vlastenectvo nebude vobec existovat. Cez internet krajcir v New Yorku moze zmerat kdekomu na svete rozmery a usit mu oblek na mieru najvyssej kvality. Aky to bude mat dopad na krajcirov domacej krajiny to uz nikoho nezaujima. Bohaci nemaju vlast a kde ziju a podnikaju hadzu spolocnosti do spolocneho kosa, len poriadne poobhryzane kosti. Ich cielom je ukladat zisky do bank ktora psokytuje danove prazdniny na ostrovoch ako Kajmanove ostrovy a ine. Minuleho roku senator Dastyari utocil na mnohonarodne spolocnosti ako Apple a podobne ze okradaju Australiu neplatenim dani v hodnote az 450 milliard rocne. Pravda novozvolena vlada cosi somrala popod nos ze sa tym bude zaoberat, ale do dneska vobec o problem ani nerokovala, pritom chcu este viac ozobracit strednu triedu. Problem sa da vyriesit jedine ked OSN bude mat viac pravomoci a donuti tychto neplaticov aby platili dane vsade kde podnikaju a aby nemaly prazdninovy unik svojich ziskov nikde na svete! Ale kedy bude existovat taka OSN? Prvym krokom by bolo vysoko zdanit tzv. celebrity, ktore svojim sposobom zivota demoralizuju spolocnost, ci su to uz herci, spevaci, muzikanti alebo sportovci. Pravda ti profesionali beruci vysoke platy. Ich sposob zivota neni prinosom pre nikoho, je nihilizaciou ludskej spolocnosti. V tomto smere hadam len moslimy mozu toto vyriesit. Co ako som proti islamu. Ked ty zopar celebritam ustrihnu kridelka, alebo hlavy na namestiach Saudskej Arabie mozno sa svet vrati k zdravsiemu sposobu zivota.

  • “hadam len moslimy mozu toto vyriesit”

   …aha, a už je to tu, svet sa začína prebúdzať? Myslím si to už dávno, Islám, nie ako náboženstvo, ale ako politická sila, je jediným riešením…Bude to dlhá cesta, ale aj tá najdlhšia cesta začína prvým malým krokom, ak vôbec začne…
   … Islam nie je náboženstvo, ani kult.
   Je to najplnšia forma, je to úplný, totálne 100% -tný systém života…

   • je to úplný, totálne 100% -tný systém života // tak prečo sa vydávajú fatwy? Nie náhodou preto, že tento 100%-tný systém života vznikol v 7. storočí a vtedy ľudia nepoznali mnohé situácie bežné dnes a ktoré je treba „ošetriť“, aby moslimovia vedeli čo majú robiť?

    • Neviem či vám dobre rozumiem, ale podľa vás je ‘fatwa’ niečo, čo prikazuje muslimom čo majú robit? Ak si to myslíte, tak sa tragicky mýlite.
     Stačí si dať do prehliadača (browser) otázočku “What is Fatwa?” a Shaykh Muhammad Hisham Kabbani vám presne vysvetlí čo fatwā, ako aj qaļā, znamenajú.
     A je tam aj toto:
     “Again, the worldwide media has repeatedly presented cases in which known Muslim militants use a fatwā to either declare war or announce another violent action”.
     Ale vy, samozrejme, si vyberiete a prekrútite to, čo sa vám hodí, ale o skutočnom význame fatwy mate, ako sa zdá, len hmlisté predstavy….

     • „Neviem či vám dobre rozumiem, ale podľa vás je ‘fatwa’ niečo, čo prikazuje muslimom čo majú robit? Ak si to myslíte, tak sa tragicky mýlite.“

      Fatwy sa vydávajú na to, aby moslimovia vedeli či niečo môžu alebo nemôžu urobiť, či je niečo povolené/povinné alebo nie, aby ich konanie bolo v súlade so šaríou. Tu máte jeden príklad https://islamqa.info/en/223781
      Ale vydávajú sa aj fatwy proti ľuďom kritizujúcim islam či fatwy odpovedajúce na otázky týkajúce sa viery.

   • Super. Viete čo, ja by som Vám tak prial, ochutnať z Vašej medicíni. Nedávno odsúdili týpka v Indonésii tuším na 5 rokov za to, že napísal naFasabuku, že je ateista. Teraz , je obžalovaný guvernér Jakarty a takisto mu hrozí 5 rokov, za to, že polemizoval s vetičkou s Koránu, konkrétne s tou, že moslimov môže viesť len moslim.
    Darmo si otrieskal hlavu o zem.
    Suma sumárum, konkrétne Vy, by ste boli už dávno nebožtík v takej Saudskej Arábii. To si môžete byť istý. A keď tu voláte priam starozákonne : Ich krv na nás a na naše deti. Ja tvrdím na Vás a Vaše deti. Rozhodne netúžim po tom , čo už na Slovensku bolo viac ako 150 rokov. Iba múdry človek ako Vy, túži po zopakovaní 150 ročného jarma.
    A keď si myslíte, že Islam položí „samvyvolencov“ takisto ste na veľkom omyle. Oni sú v dokonalej symbióze.

 2. Ing. Miloslav Dědek

  Korporace ovládají tzv. „lidé velkých peněz“. V té souvislosti je významná odpověď na otázku: Kdo skutečně vládne světu?
  Všechno, co zveřejňují média o mezinárodní politice, zejména humbuk kolem probíhajících voleb, vedených válek a pod., má v podstatě jenom jeden účel, a to odvádět pozornost od existence skutečných vládců planety, kterými jsou lidé velkých peněz, mezi které patří i nově zvolený prezident USA – miliardář Trump. Současný stav světa je bohužel takový, že veškeré základní dění ve světě je plánované a řízené. K tomu je nezbytné dodat, že to plánují a řídí lidé velkých peněz, a ti to plánují a řídí tak, aby se upevňovala jejich moc a zvyšovaly jejich zisky, přičemž je těmto mocipánům úplně jedno kolik lidí zemře ve válkách a kolik se přitom zničí materiálních hodnot. Lidé velkých peněz ovlivňují svět tak, aby se zachovaly poměry v nichž bude setrvávat jejich výsadní postavení. Tito lidé především dbají na to, aby se globálně zachovával stávající nespravedlivý finanční systém. Viz článek „GLOBÁLNÍ FINANČNÍ SYSTÉM“ – http://miloslav7.blogspot.cz/2016/08/globalni-financni-system.html

 3. Pán Deědek, so všetkým čo píšete sa samozrejme dá len súhlasiť….okrem jednej veci…Trump nie je milardár, je ‘len’ milionár, myslím že je odhadnutý na 450 miliónov…

  “Kdo skutečně vládne světu?“

  ….to je tajomstvo pre väčšinu ľudstva, lebo sa o to nezaujíma, nakoľko ako vieme, “majority is lazy and stupid“ a aj keď im o tom poviete, je im to neuveriteľné a je im to aj jedno…a pritom je to tak jednoduché….siaha to v histórii tisíce rokov zpät…..
  Poslal som už pred nejakým časom moje pojednanie o tejto záležitosti, pod titulom “Illuminati bloodline”, ale Prop to odmietol uverejniť, dodnes neviem prečo…
  Dnes už napr. nikdo nevie, čo povedal Walter Rathenau (Bernard Baruch of Germany), nemcký minister ‘of affairs’ keď bol na neho spáaný atentát, 24-ho júna 1922.
  Jeho posledné slová, odpoveď na otázku “Kdo vás strelil?”, boli:
  “Sedemdesiat dva, ktorí kontrolujú svet”.
  Kdo ten svet stale kontroluje už ani nie je tajomstvo. Je to trinásť + rodín, ktorých mená môžem poskytnúť, aj s ich (bloodline) biografiami.

  “….humbuk kolem probíhajících voleb…”

  ….nikdy to ani iné nebolo, voľby v Amerike je obyčajný mediálny cirkus….krajinou bola kedysi Amerika, ale Spojené Štáty nie sú krajinou, ale korporáciou….

Leave a Reply