Domov / Hlavná strana / Komentáre / Demokracia, sloboda slova a knihy

Demokracia, sloboda slova a knihy

ah-projevy3dZdalo by sa, že pojmy demokracia a sloboda slova sú späté ruka v ruke. Neexistuje demokracia bez slobody slova a sloboda slova bez demokracie. Pretože sloboda slova je podľa zastáncov demokratického systému jedným z jej pilierov. Tieto tvrdenia sa na nás sypú v rôznych obmenách zo všetkých strán. Realita je ale niekde úplne inde. V súčasnej demokracii ide iba o jednu z ilúzií modernej doby. Sloboda slova platí len pre určité názory, ostatné sú nemilosrdne potierané. Skúste povedať nelichotivý názor na Václava Havla. Bez ohľadu na to, či je váš názor pravdivý, budete bez zľutovania prevalcovaní hordami pravdoláskarov, v médiách váš názor nezverejnia a ak, tak s výsmechom, v horšom prípade skončíte so žalobami a súdmi na krku. Budovanie novodobého kultu osobnosti má predsa prednosť pred pravdou a slobodou slova.

Demokracia je politický a spoločenský systém. Jeho prirodzenosťou je udržať sa pri moci. Na ochranu a udržanie tohto systému, teda demokracie, sa potláča mimo iného aj sloboda slova. K bežným praktikám dnešnej demokracie za iný názor, než schválený, patrí cenzúra, policajné vyšetrovanie, žaloby a súdy. Doplatil na to bývalý server prop.sk, doplatil na to Vladimír Stwora, doplatilo na to mnoho ďalších ideologických „zločincov“. Najnovšie sa o totalitných praktikách demokracie presvedčilo brnenské vydavateľstvo „guidemedia etc“ a jeho majitelia Pavel Kamas a Lukáš Novák. Len za to, že si dovolili vydať pre režim zrejme nepohodlnú knihu „Adolf Hitler: Projevy“. Udania, obvinenia, policajné výsluchy – to je sloboda slova a demokracia v praxi. Nech sa kamufluje akýmikoľvek zámienkami.

Na to, že sa jedná vo svojej podstate o knihu historickú, hneď po vydaní sa strhla celkom slušná antikampaň. Je naozaj zaujímavé, že nie je problém s knihou Trockého, s textami Mao Ce-tunga, či s Leninovými spismi. To ma vedie k otázke – prečo vôbec niekomu vadí, čo hovoril človek, ktorý je 68 rokov mŕtvy? O dôvod viac si knihu prečítať.

A tak sa z jedného z pilierov demokracie stal dnes sofistikovaný nástroj na udržanie súčasného stavu spoločnosti. Pretože ako všetko v dnešnom svete, aj sloboda slova je len ilúzia a právo vyvolených. A všetci ostatní môžu len pasívne prijímať slobodou slova maskované vymývanie mozgov.

Erich Vinclav

O ::prop

8 komentárov

 1. Sloboda slova bola vytvorená práve pre kontroverzné a nepopulárne témy, čiže je vtipné že práve na tieto témy sa moderná „sloboda“ nesmie vzťahovať. Vzniká potom celkom vtipný scenár kde bojovníci za slobodu naháňajú a šikanujú inak zmýšľajúcich. Pripomína mi to cirkus ktorý sa udial pred pár rokmi v Amerike, kde „pro-life“ kresťania strieľali potratárov. Jednoducho bude vždy existovať určitý segment populácie ktorý je príliš sprostý na to aby si uvedomoval vlastné činy a reflektoval ich s vlastnými výrokmi.

  „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to.“
  -Francois Marie Arouet Voltaire

  • Najlepšie na tejto „demokracii“ je to, že ju prevádzkujú práve tí, ktorí boli pred rokom 1989 sami „politicky nekorektní“. Dnes razia tie isté zásady ako platili vtedy na nich, len názory a myšlienky, ktoré sú nekorektné, tie sú iné…

 2. A keď ti niekto urazí tvoju mater a furt sa do nej bude voziť tak ju neobrániš ? Keď niekto bude rozširovať úplne klamstvá hromadnými prostriedkami, môžeš pár ľudom vysvetliť kde je pravda ale lož sa bude šíriť ďalej. Malo by to mať nejaké hranice .

  • Keď mi niekto urazí mater (to by som inak chcel vedieť akým spôsobom) tak si poťukám po čele a domyslím si intelektuálnu úroveň dotyčného, nemám potrebu apelovať na vládu aby vyšiel nový zákon len preto že som ja urazený. Ľudstvo by sa malo v tomto smere už konečne vzchopiť a prestať s touto škôlkarskou mentalitou.

   Lož taktiež neporazíš nálepkou „nehovoriť na túto tému, inak bude s tebou zle“. Porazíš ju faktami, logickou ad hoc argumentáciou.

   • Keď niekto bude rozširovať úplne klamstvá hromadnými prostriedkami, môžeš pár ľudom vysvetliť kde je pravda ale lož sa bude šíriť ďalej. Malo by to mať nejaké hranice. Toto neporazím faktami a v dnešnej dobe aktuálne.

    • Máš taktiež možnosť hromadnými prostriedkami brániť sa. Však si práve na prope a internete, čo myslíš, že sa tu robí? Vyšší stupeň sú už len médiá, no tým podľa prieskumov verí stále menej a menej ľudí (chvalabohu).

Leave a Reply