Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Demokracia na americký štýl – Macedónsko

Demokracia na americký štýl – Macedónsko

Macedónsko čoskoro zažije demokraciu v americkom štýle. Nešťastie krajiny je jednoduché. Okupuje strategické územie, o ktoré majú veľký záujem Spojené štáty a Rusko.

„Ruský Stroitransgaz vo štvrtok povedal, že cez Macedónsko vybuduje plynovod, ktorý bude nakoniec slúžiť ako súčasť trasy na dodávanie ruského plynu do Európy cez Turecko.“ Reuters, 12. marca

V januári Rusko vyradilo Ukrajinu ako tranzit svojho zemného plynu pre Európu. Plynovod cez Ukrajinu mal na túto funkciu ideálnu pozíciu. Avšak, praktika Ukrajiny neplatiť za zemný plyn, ktorý používala a otvorené nepriateľstvo kyjevskej vlády voči Rusku boli jednoducho priveľa. Rusko poznamenalo, že kohútik sa v roku 2019 natrvalo uzavrie.

Ako alternatíva voči ukrajinskému plynovodu uzavrelo Rusko dohodu s Tureckom na predaj všetkého zemného plynu, ktorý chcelo. Turecko navyše súhlasilo s umiestnením plynového portálu na gréckej hranici pre zainteresované európske krajiny.

Kvôli oznámeniu dohody o ruskom plynovode z 12. marca sa táto malá krajina stala terčom kritiky Obamovej administratívy a Kongresu. Ponechanie zadných vrátok Rusku na predaj zemného plynu Európe zmenilo ekonomickú a politickú vojnu proti Rusku. USA a ich bábkové vlády v Londýne, Paríži a Berlíne vyjadrili slovnú podporu slobodným trhom. Ale pokiaľ ide o Rusko, politické ciele tromfli obchod.

Naposledy, keď začala krajina spolupracovať s ruským obchodom so zemným plynom v roku 2014, USA a ich bábky z Európskej únie donútili Bulharsko zmeniť kurz na veľký úkor krajiny a jej obyvateľov.

Pochopí to Macedónsko a začne poslúchať?

Narko-štát NATO a mimovládky si berú Macedónsko na mušku

Vláda Macedónska a jej povýšenecký vodca museli dostať príučku. Napokon, ak sa Macedónsku podarí úspešne vzdorovať vôli USA, ľudia z bábkových štátov by si mohli zvoliť vodcov, ktorí sa skutočne postavia diktátu z Washingtonu.

Zo zvyčajných podozrivých, to jest, korporátnych médií, sa objavili správy o korupcii v administratíve macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského. 29. marca vodca opozičnej strany obvinil Gruevského z poberania úplatkov na základe nahraných rozhovorov, ktoré sa objavili krátko po rusko-macedónskej dohode o plynovode z 12. marca. Obvinenia a protiobvinenia ten príbeh rozšírili. Tlač nespomenula, že korupcia bola kľúčovou časťou macedónskej politiky od nezávislosti v roku 1991. Aj keby boli pravdivé, obvinenia sa vznášajú aj naďalej.

Americké mimovládne organizácie (NGO) aktivovali svoje vždy prítomné „demokratické kádre“ platené Kongresom USA. Národná nadácia pre demokraciu (NED) míňa v Macedónsku stovky tisíc dolárov na propagáciu „občianskej angažovanosti v legislatívnej obhajobe a dialógu o verejnej politike.“ Georgeom Sorosom financovaná Nadácia otvorenej spoločnosti v Macedónsku poskytuje „… koordinované akcie, ktoré dohnali vládu k tomu, aby zlepšila zodpovednosť a transparentnosť.“ Ako hady v močiari mimovládky čakajú na povel v podobe akýchkoľvek znamení odchýlky od projektov americkej finančnej a politickej elity.

Súbežne s agitáciou mimovládok Macedónsko obvinilo Albánsko z podnecovania násilných skutkov etnických Albáncov v Macedónsku. Útoky na políciu v meste Kumanovo vyústili do zranenia a úmrtí príslušníkov policajných a bezpečnostných síl. Keď Macedónsko vypratalo teroristov, albánsky minister zahraničia požiadal o vyšetrovanie policajného zneužitia. Toto je dosť ironické vzhľadom k faktu, že Albánsko je považované za veľké centrum obchodovania s narkotikami. Albánsko je tiež miestom jednej z najväčších zahraničných amerických vojenských základní, Fort Bondsteel.

Predvídateľné, no efektívne

Festival demokracie v Macedónsku má jednoduchý cieľ. Je to ten istý cieľ, aký mali jeho nedávni predchodcovia v Líbyi, Sýrii a na Ukrajine. Človek vo vedení nespolupracuje. Je čas priniesť mu nejakú vážnu demokraciu. A naozaj, len pred pár hodinami začali Briti vytvárať realitu v Skopje, hlavnom meste Macedónska:

Desaťtisíce demonštrantov v macedónskom hlavnom meste Skopje požadujú rezignáciu dlhodobo slúžiaceho premiéra Nikolu Gruevského. BBC, 17. mája

Je to ten istý dej, ktorý sa ukázal po rusko-macedónskej dohode o plynovode začiatkom marca. Ale vo svete propagandy predstavuje BBC ťažké delostrelectvo.

Čo ďalej?

Pozrime sa na nedávnu minulosť, aby sme si odpovedali. V Líbyi boli protesty, údajné použitie vojenskej sily proti demonštrantom a medzinárodné rozhorčenie. V Sýrii sme videli ten istý scenár. Ukrajina si vyžadovala viac námahy, ale USA a ich bábky použili ten istý scenár.

K tomuto smeruje najnovšia kapitola v zahraničnej destabilizácii:
– Macedónsky vodca je darebák! (Nevadí, že korupcia je v Macedónsku zakorenená).

Macedónsky opozičný líder obvinil premiéra z korupcie, AP, 26. marca

– Vážne znepokojenie USA a ich bábok z EÚ ohľadom súčasného vodcu (toto je jasný signál, že je to hra).

Nemecký veľvyslanec v Skopje nalieha na rezignáciu kvôli odpočúvaciemu škandálu, Focus, 29. apríla

„Západné mocnosti v pondelok spochybnili oddanosť macedónskej vlády voči demokracii a európskym hodnotám kvôli jej nevenovaniu pozornosti tvrdeniam o zneužití moci, zvyšujúc nátlak na vodcu Nikolu Gruevského po krvavom víkende.

„Vo vyhlásení prečítanom americkým veľvyslancom Jessom Bailym vyslanec kritizoval Skopje za nevenovanie pozornosti „mnohým tvrdeniam o previnení vlády, pochádzajúcim z odhalení“ zverejnených opozičným lídrom Zoranom Zaevom.“ Reuters, 11. mája

– Tisíce ľudí sa zhromaždili na protest proti darebáckemu vodcovi

Tisíce ľudí sa zhromaždili v Macedónsku kvôli rezignácii premiéra, Hlas Ameriky, 17. mája

Zákulisná manipulácia zo strany USA, EÚ a mimovládok s možnou falošnou vlajkou obviňujúcou súčasného vodcu.

– Mnoho zmätku, nejaké krviprelievanie a, na ohromujúci záver, demokracia víťazí a záporák, zlý chlapík vedúci Macedónsko, je nahradený.

Sme len v polovici tohto scenára. Zápletka môže mať odchýlky a výsledok je neistý. Jedna vec je istá, táto séria udalostí predstavuje posolstvo pre ostatných panovníkov, ktorí nespolupracujú so silami demokracie a nie tak celkom slobodného podnikania: spolupracujte, inak…

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Michael Collins, The people’s voice

O ::prop

Leave a Reply