Domov / Hlavná strana / Zdravie / Ďakujeme, že fajčíte

Ďakujeme, že fajčíte

smoking-acneOkolo krku tabakového priemyslu je nepochybne slučka. Na Floride a v Mississippi sa vlády pokúšajú donútiť tabakové spoločnosti, aby platili náklady za zdravotnú starostlivosť súvisiacu s fajčením. Vo Washingtone D.C., Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) tvrdila, že „pasívne fajčenie“ je závažné riziko pre nefajčiarov, a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) robí krik kvôli regulovaniu nikotínu ako drogy. A nedávno s tým Americká medicínska asociácia (AMA) súhlasila, pričom znovu potvrdila, že nikotín je návykový. Fajčiari sú už vyháňaní z mnohých pracovísk na ulicu kvôli tajnému poťahovaniu si z cigarety. Ale ďalšie zákonné obťažovanie, až do takej miery, keď hovorcovia priemyslu hovoria o „úplnom zákaze“, sa zdá byť nezastaviteľné.

V tomto lynčujúcom šialenstve sa stráca fakt, že fajčenie by mohlo byť – do určitej miery – pre vás aj prospešné.

Tak moment! Ujasnime si to: Lekárska komora vskutku zistila, že fajčenie je pre vaše zdravie nebezpečné. Rakovina pľúc a kardiovaskulárne ochorenia úzko súvisia s fajčením cigariet. Ročné úmrtia súvisiace s fajčením vo všeobecnosti predstavujú viac ako 400 000 úmrtí (hoci kritici namietajú, že toto číslo je nafúknuté).

Ale potom je nebezpečné aj šoférovanie automobilov (viac než 40 000 úmrtí ročne). A aj tak to ľudia robia, pretože to má svoje výhody, rovnako ako aj riziká. A ľudia usudzujú, že výhody prevyšujú nad rizikami.

Tomuto sa hovorí sloboda.

No dobre, aké sú potom ale výhody fajčenia cigariet? Okrem nehmotného potešenia, najviditeľnejšie je správanie. Stohy štúdií, ako napríklad od Britského výskumníka D.M. Warburtona, dokazujú, že cigarety bez ohľadu na iné účinky skutočne stimulujú ostražitosť, bystrosť a rozpoznávacie schopnosti.

A ostražitosť, bystrosť a ďalšie, môžu byť užitočné. Napríklad pri šoférovaní. Alebo lietaní – ako zistil Kongres, keď oprostil pilotov aeroliniek od zákazu fajčenia na domácich letoch.

Tieto behaviorálne výhody naznačujú odpoveď pre Veľkú Tabakovú Hádanku: prečo takmer tretina dospelých Američanov pokračuje v tom, čo im je povedané aby robili, neustále a vytrvalo, hoci je to pre nich zlé. (Ekonóm Dukeovej univerzity W. Kip Viscusi napísal vo svojej knihe z roku 1992, „Fajčenie: učinenie riskantného rozhodnutia“, že dáta z prieskumu ukazujú, že fajčiari zveličujú zdravotné nebezpečenstvo svojho zvyku.)

Fajčiari sa podľa početných štúdií, ako napríklad tých, ktoré boli vykonané výskumníkmi Ovideom a Cynthiou Pomerleau z univerzity v Michigane, od nefajčiarov odlišujú. Nefajčiari majú tendenciu k depresiám a podráždenosti. Naše súčasné poznanie nám hovorí, že nikotín je „amfoterný“, to znamená, že pracuje na odolávaní obom podmienkam, v závislosti na tom, ako je požívaný (rýchle potiahnutia stimulujú, dlhé a pomalé upokojujú).

Dôsledok je fascinujúci. Zdá sa, že veľká časť populácie si je vedomá ich významných, hoci nie patologických osobnostných výstredností, a že objavila samoliečbu, ktorá ich reguluje.

Samozrejme, toto vysvetlenie pre tvrdohlavosť fajčiarov nie je také uspokojujúce ako to, ktorému radšej veria vo Washingtone: masové vábenie podlých tabakových spoločností a ich neodolateľných reklám. Ani to by neospravedlnilo veľké záchranné operácie hrdinskými politikmi a byrokratmi.

Zdá sa, že okrem účinkov na správanie, ponúka fajčenie aj ďalšie nepatrné výhody, ktoré by sme mali zvážiť:

Parkinsonova choroba. Ukazuje sa, že výskyt tejto degeneratívnej choroby je u fajčiarov polovičný v porovnaní s nefajčiarmi – účinok rozpoznaný Lekárskou komorou už v roku 1964.

Alzheimerova choroba. Podobne, výskyt tejto degeneratívnej duševnej choroby sa ukázal byť o 50% menší u fajčiarov ako nefajčiarov, čo dokazujú štúdie „H“, recenzované v magazíne International Journal of Epidemiology v roku 1991.

Endometriálny karcinóm. Existujú rozsiahle a dlhotrvajúce dôkazy, že táto choroba maternice sa až o 50% menej často objavuje u fajčiariek, ako to dokumentuje napr. magazín New England Journal of Medicine vo svojom článku z roku 1985. Spúšťacím mechanizmom, ako sa ukazuje, je zníženie hladiny estrogénu.

Rakovina prostaty. Naopak sa zdá, že fajčenie môže zvýšiť hladinu estrogénu u mužov, majúc za následok o polovicu menší výskyt rakoviny prostaty u fajčiarov, hoci tento názor ešte potrebuje byť potvrdený.

Artróza. Táto degeneratívna porucha kostí a chrupavky sa u fajčiarov vyskytuje s päť krát menšou pravdepodobnosťou výskytu, ako u nefajčiarov, ako to dokumentuje napr. prvý Prieskum zdravia a prešetrenia výživy federálnej vlády.

Rakovina hrubého čreva, ulcerózna kolitída. Tieto črevné choroby sú o asi 30 až 50% menej časté u fajčiarov, čo dokumentujú články v magazínoch Journal of the American Medical Association a New England Journal of Medicine z rokov 1981 resp. 1983.

Ostatné výhody pripisované fajčeniu: nižšia miera sarkoidózy a alergickej alveolitídy – obe sú poruchy pľúc, a dokonca i akné. Fajčiari sú tiež, ironicky, ľahší, lebo obezita je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, ktoré fajčenie ešte zhoršuje. Takže aj keď prestanete s fajčením, stále môžete zomrieť na infarkt kvôli priberaniu na váhe.

[quote align=“center“]Žiadna z týchto výhod nestačí na presvedčenie lekárov, aby odporučili príležitostne si zapáliť, tak ako dnes niektorí lekári odporúčajú raz za čas pohár vína.[/quote]

Ale vezmite do úvahy túto teoretickú okolnosť: mal by 60-ročný človek začať fajčiť, pretože fajčenie je bezprostrednejšia ochrana proti Alzheimerovi, ako potenciálne poškodenie pľúc, ktoré sa nemusí preukázať 30 rokov, ak nie i viac?

Teoretická okolnosť, a pravdepodobne ostane teoretickou. Výskum možných výhod fajčenia a nikotínu je podľa rôznych správ marený absolutistickým morálnym zápalom protifajčiarskej kampane.

Pod Carterovou administratívou sa federálna vláda vzdala svojho výskumu bezpečnejších cigariet v prospech útoku na všetkých fajčiacich. Nie je vyvíjaná nijaká snaha na povzbudenie fajčiarov, aby prepli na fajky a cigary napriek tomu, že rakovina pľúc a infarkt u ich požívateľov sú päť až desaťkrát menšie (čo je vyvážené ľahkým zvýšením rakoviny úst a krku). V súčasnosti neexistuje podpora pre štúdie marginálneho zvýšenia nebezpečenstva pre každú vyfajčenú cigaretu, hoci sa zdá, že ľudský systém vie odstrániť s relatívne malým rizikom efekty troch až piatich cigariet, vyrobených pred rokom 1960 (ktoré boli omnoho silnejšie), ak boli rozptýlené počas dňa.

Namiesto toho sa vykorenenie fajčenia stalo ďalším „morálnym ekvivalentom vojny“, ako prezident Carter nazýval energetickú krízu v 70-tych rokoch.

Niet miesta pre kompromisy, prepočty rizík a ziskov alebo slobodnú voľbu.

Prečo tabakové spoločnosti nepoukazujú na potenciálne vyvažujúce odmeny fajčenia? Okrem zvyčajnej korporátnej zbabelosti a byrokratickej ľahostajnosti môže byť odpoveďou ďalšia, typicky americká choroba: právnici. Režírovaním obhajoby (tabakových) spoločností zrejme vznesú námietku na akýkoľvek náznak výhod fajčenia, a to zo strachu zo zodpovednosti za žalobu, a z možných regulačných dôsledkov, ak bude nikotín považovaný za drogu.

To, čo necháva fajčiarov bezbrannými voči druhej typickej americkej chorobe je – epidémia puritánskych fanatikov hladných po moci.

Preklad: zet, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

  1. Fajn článok, ibaže tam máte chybu. V hlavičke Artróza sú uvedení dva razy fajčiari, aj keď (ako sa domnievam), druhý raz mali byť nefajčiari. Nemusíte to uverejniť, príp. po oprave to kľudne zmažte. Prajem veľa úspechov.

  2. Ďakujem za objektívny článok, je dobré vedieť aké sú pozitíva aj negatíva, všade je to zaplavené masívnou kampaňou plnou negatív, bez akejkoľvek vyváženosti, objektívnosti.

Leave a Reply