Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Čo nás môžu psychopatickí internetoví trolovia naučiť o presviedčaní

Čo nás môžu psychopatickí internetoví trolovia naučiť o presviedčaní

Laptop_SPTím výskumníkov na University of Manitoba dospel k záveru, že internetoví trolovia vykazujú machiavelistické črty psychopatie. Osobnosti trolov podľa štúdie spadajú pod označenia machiavelizmus, psychopatia a sadizmus.

Inými slovami, internetoví trolovia sú ochotní manipulovať a podvádzať kvôli grandióznemu egu a utkvelému správaniu, čo ukazuje ich nedostatok empatie voči ostatným a zdôrazňujú ich radosť odvodenú od utrpenia ostatných. Čas strávení trolovaním cez komentáre na internete bol merateľne spojený s úrovňou „temnej štvorky“ (psychologický pojem, ktorý zahŕňa subklinický sadizmus, psychopatiu, narcizmus a machiavelizmus – pozn. prekl.), v ktorej sa jednotlivec pohyboval.

Cez dotazník sa 5,6% účastníkov štúdie priznalo k „užívaniu si“ svojho trolovania, kým 41,3% používateľov internetu sú „nekomentátormi“.

To znamená, že komunita internetových trolov je celkom malá, má však dosť značný dopad na povahu internetu kvôli vytrvalosti, s akou sa angažujú vo svojich odrádzajúcich aktivitách.

Jedným možným zdrojom trolov je rozsiahly program Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) na prehľadávanie amerických škôl za účelom skautingu pre tým americkej hackerskej komunity. NSA sa zameriava na vysoké školy a univerzity v USA. Štyri školy už boli vybrané ako oficiálne Centrá akademickej excelencie v kyber operáciách (CAE-COP).

CAE-COP sa zameriava na verbovanie osôb so „zvláštnym dôrazom na technológie a techniky vzťahujúce sa na špecializované kyber operácie (napr. zber, využitie a odpoveď), na zvýšenie pozície národnej bezpečnosti nášho národa.“

Tí vyvolení pre tento program sa stávajú životne dôležitými výskumníkmi, od ktorých sa očakáva pomoc NSA v oblasti:

– Globálnych komunikáciách a počítačových sieťach
– Vývoja digitálnej strategickej výhody
– Spolupráce s americkou vládou v oblasti kybernetických záležitostí
– Vykonávania smerníc na určených cieľoch podľa vlastného uváženia vlády USA

Títo „kyber operátori“ sú trénovaní, aby sa stali elitným tímom „počítačových géniov“, ktorí budú expertmi v počítačovom hackovaní, digitálnych komunikáciách, kyber rozviedke – pre účely špehovania Američanov, rovnako ako na vedenie interaktívnych digitálnych psychologických operácií s používateľmi internetu.

Ďalší zdroj pre vládou vycvičených internetových trolov by mohol byť podporovaný Centrálnou výzvednou agentúrou (CIA).

Podľa Lynnae Williamsovej, bývalej účastníčky kurzu CIA pre tajné služby a analytičky DIA, FBI a CIA používajú trolov na monitorovanie sociálnych médií a komunikujú s používateľmi, aby zdiskreditovali informácie rozšírené po sieti. Williamsová vysvetľuje, že CIA poskytuje tréningové videá o tom, ako trolovať na internete, novým brancom. Keď už je cieľ zomknutý, o dotyčnom sa získajú všetky informácie z otvorených zdrojov (voľne dostupných informačných kanálov – denná tlač, internet, katastrálne knihy a pod. – pozn. prekl.) a potom sa akékoľvek stanovisko na jeho zdiskreditovanie vo verejnom fóre použije na stránkach sociálnych médií.

Software sa používa na preosiatie množstva používateľov sociálnych sietí. V Atlantskej pobočke CIA, kde bola Williamsová vycvičená, bola ona osobne svedkom toho, ako boli Američania na sociálnych sieťach terčom trolingu, ktorý sponzorovala a schválila CIA.

V roku 2011 odhalila CIA svoje Open Source Center, kde naverbovaní personál plní funkciu vládnych trolov na „analyzovanie“ webstránok pre informácie relevantné k cieľom americkej vlády – to znamená diskreditovanie cieľov na určitých webstránkach.

Pod maskou vedenia obchodnej výzvednej činnosti (napr. kyberšpionáže) zbiera open source software o cieľoch digitálne dáta, vrátane všetkých príspevkov na Facebooku, Twitteri a komentárov na webstránkach.

Tí, ktorí sú pridelení na monitorovanie týchto dát môžu reagovať na používateľov online cez anonymné portály.

Agenti sú určení na sledovacie operácie, ktorých cieľom je komukoľvek zasielať správy, analyzovať politické a náboženské prejavy, posudzovať trendy a vykonávať elektronické odpočúvanie cez mobily, satelity a ostatné digitálne zariadenia.

Agenti nie len dohliadajú na internet a reagujú ako anonymné osoby prostredníctvom priamych komentárov, ale sú tiež nasadení na túlanie po uliciach tak vo svojej krajine, ako aj v zahraničí, aby monitorovali noviny a iné tlačené médiá za účelom získania užitočných informácií o povahe širokej verejnosti.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Susanne Posel

O ::prop

5 komentárov

 1. Som iného názoru. Trolovia na internete sú :
  a)
  celkom normálni, platení prisluhovači PSYCHOPATOV, napr. študenti, ktorí si chcú privyrobiť
  alebo
  b)
  oduševnení a presvedčení „vyvolení“ idioti, ktorí majú pocit, že musia brániť svoju komunitu
  globalizovaných psychopatických ZLODEJOV, KLAMÁROV a PODVODNÍKOV,
  ktorí
  ovládli svet vďaka zbabelosti a hlúposti normálnych-nepsychopatických BLBOV.

 2. Ja si nemôžem pomôcť, ale tento článok mi pripadá ako keby bol z knihy Kladivo na čarodejnice a autor článku je novodobý inkvizítor

  Obyčajné ženy v stredoveku liečili pomocou bylín, čo nebolo v súlade s kresťanskou vierou a pretože inkvizítori boli hlupáci, tak ich označili za zlé a nebezpečné čarodejnice, pretože neboli schopní pochopiť, že sú určité fakty, ktoré nedávajú logiku tomu čo tvrdia.

 3. Trochu nekonzistentný článok. Sadizmus a psychopatia sú z definície pojmov oxymorony. Trollovia určite nebudú psychopatmi, prinajlepšom sadistami, nakoľko potrebujú „vedieť“ (v závislosti od svojho úspechu) a rozumieť ľudskej emocionálnej reakcii a citovému rozpoloženiu. Inými slovami, na to aby bol troll vo svojom pseudoobore úspešný potrebuje vysokú emocionálnu (a sociálnu) inteligenciu. Tú psychopati, ba ani machiavelianisti nemajú, naviac psychopati nemajú ani len motív trolling robiť. Sadisti paradoxne áno. Škoda, že nemám priamy prístup k štúdií, mohol by som spraviť lepší rozbor.

Leave a Reply