Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Čo mainstreamové médiá nepovedia o Iráne

Čo mainstreamové médiá nepovedia o Iráne

FoxNewsMinulý týždeň som mal so svojou ženou príležitosť hostiť u nás doma indickú novinárku, ktorá len pred pár dňami prišla z Iránu.

Niekoľko rokov robila správy pre rôzne spravodajské agentúry z Južnej Ázie či Francúzska a teraz študuje v USA. Píše svoju diplomovú prácu o dopade ekonomických sankcií na Iráncov.

Predtým, ako prišla do Iránu, sa viac-menej obávala, čo sa jej tam môže stať. Počula, že ženy v Iráne nemôžu zotrvať v hoteli, nemôžu samé cestovať a že návštevníci zo zahraničia sú zvyčajne monitorovaní a špehovaní kamkoľvek sa pohnú! Jej priateľ jej povedal, že bude bezpečnejšie necestovať do Iránu, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ona však trvala na svojej ceste, pretože chcela získať nejaké informácie pre svoju prácu.

Keď prišla do Iránu, jej predstavy o Iráne sa jeden po druhom začali vytrácať. Po prvé, bolo jej dovolené zarezervovať si izbu v luxusnom hoteli v centre hlavného mesta, a potom jej bolo dovolené slobodne cestovať po meste bez akéhokoľvek povolenia a nakoniec, na jej najväčšie prekvapenie, nikto ju nesledoval a mohla bez obmedzení chodiť medzi ľudí na uliciach a komunikovať s nimi bez toho, aby ju urážali alebo obťažovali.

Keď sa vrátila ku nám domov v meste Rašt, ktoré je na severe, mali sme šancu rozprávať sa o rôznych aspektoch života v Iráne, a hlavne o spôsobe, akým Západné mainstreamové médiá vykresľujú Iráncov. Tak ako takmer všetci zahraniční novinári a študenti, s ktorými som predtým hovoril, to, čo sa naučila o Iráne, pochádzalo z The New York Time, Washington Post, CNN a BBC, ale čo je zaujímavé, ona samotná bola úplne bez predsudkov a bola objektívna. Povedala mi, že sa prišla dozvedieť pravdu a odstrániť závoj nevedomosti o tajnej realite Iránu.

So svojimi skromnými poznatkami som sa ju pokúsil oboznámiť s Iránom, jeho antickou civilizáciou a brilantnou kultúrou a jeho inteligentnými ľuďmi.

Jednoduchým jazykom som jej povedal, že Irán nie je to, čo tvrdia mainstreamové médiá. Keby sme nechali mainstreamové, korporátne médiá, aby formovali naše vnímanie a porozumenie okolitého sveta, celý svet by bol deprimujúci, rúcajúce sa miesto, z ktorého by sme boli sklamaní a v ktorom by sme nenašli ani náznak nádeje a dynamizmu. Nanešťastie, Západné masmédiá sú nástrojom propagandy svojich vlád a v citlivých prípadoch ako Irán sa správajú skutočne diskriminačne a šovinisticky. Pritom by vedeli pracovať omnoho lepšie, keby sa zdržali prikláňania sa na jednu stranu a odrážali by realitu, čo je ich skutočnou úlohou.

V nedávnych rokoch, hlavne po zvyšujúcich sa sporoch kvôli iránskemu jadrovému programu, sa Západné médiá stali ešte viac nepriateľskými a agresívnymi voči Iránu, tak ako aj Západné vlády. Napriek ich tvrdeniam o opaku, tieto mediálne stoky nikdy nerobili profesionálnu a nestrannú prácu a jasne demonštrovali, že sú obhajcami organizácií, záujmových skupín a vlád, ktoré im povedia, ako by ich postoje mali vyzerať.

Samozrejme to nie je prípad, keď premiér alebo prezident alebo jeho poradcovia špecificky diktujú určitým novinám, aké musia byť správy na titulke, alebo aké obrázky by sa na titulke mali objaviť. To nedáva zmysel. Ale keď sú vysoká politika a to, čo si máme myslieť, špecifikované a diktované, potom médiá nie sú schopné urobiť akékoľvek rozhodnutia než tie, ktoré sú im nakázané a po tejto ceste budú médiá kráčať stále a nepretržite tak dlho, kým bude ich finančné prežitie závislé na štedrej pomoci obhajcov skupín, alebo vládnych oddelení.

BBC World Service je dobrým príkladom, ktorý ukazuje, ako vlády financujú médiá, s ktorými sú spojené a to pod maskou doplnkovej pomoci, grantov alebo podobných označení. BBC sa sama prezentuje ako mediálna služba nezávislá od britskej vlády, ale bol to obľúbený britský denník The Guardian, ktorý v marci 2011 informoval, že BBC dostáva každý rok sumu 253 miliónov libier z Úradu zahraničia. Táto suma nezahŕňa peniaze prúdiace do BBC World Service od americkej vlády na údajnú pomoc s bojom a „obchádzaním štátnej cenzúry“ v cieľových krajinách. Tak ako môže také médium, ktoré neprežije bez nebetyčného rozpočtu prideleného britskou vládou informovať nezávisle a správať sa neutrálne?

To isté platí o Fox News, hlásnej trúbe Ministerstva obrany USA (Pentagón), ktorá je dcérskou spoločnosťou 21st Century Fox. Podľa informácií malo k augustu 2013 doma naladený televízny kanál Fox News asi 97 miliónov Američanov. Tento kanál je financovaný Rupertom Murdochom, prominentným židovským mediálnym mogulom, ktorý so sebou do skupiny Fox priniesol stovky vplyvných prosionistických novinárov, komentátorov a vojenských analytikov. Neexistujú presné sumy udávajúce ročný rozpočet pridelený Fox News, ale projekt pre vynikajúce výsledky v žurnalistike, pomenovaný „Stav spravodajských médií 2012“, ktorý viedlo The Pew Research Center, informoval, že zisky Fox News činili v roku 2011 869,2 milióna dolárov, čím obrovsky prekonali výnosy CNN. A samozrejme, nepotrebujeme veľa vyšetrovania a dôkazov aby sme prišli na to, že Fox News je prosionistické médium, ktoré prezentuje expanzionistické taktiky USA a doslovne slúži ako stroj na vojnovú propagandu pre Biely dom.

Pisateľ The Nation, Ben Adler napísal 21. mája 2012 zaujímavý článok, v ktorom píše: „diváci Fox sú najmenej vzdelaným publikom akéhokoľvek média a o politike a súčasných udalostiach toho vedia menej, než ľudia vôbec nesledujúci spravodajstvo.“

Podľa štúdie vykonanej výskumníkmi z Fairleigh Dickinson University, „respondenti prieskumu boli schopní správne zodpovedať priemerne 1,8 zo 4 otázok o medzinárodných novinkách a 1,6 z 5 otázok o domácich záležitostiach.“

„Vzhľadom na tieto výsledky sa od ľudí, ktorí nesledujú žiadne správy očakáva, že budú odpovedať správne v priemere na 1,22 otázok o domácej politike len hádaním, alebo spoliehaním sa na existujúce základné vedomosti,“ povedal Dan Cassino, ktorý analyzoval prieskum.

Takto nechávajú propagandistické médiá ako Fox News svojich divákov v nevedomosti a neuvedomelosti a potom sa zdá byť celkom ospravedlniteľné, že cudzinci, ktorí nemajú šancu z prvej ruky zažiť skreslené a nepochopené krajiny, ako Irán, budú mať v mysli pokrivenú, nerealistickú a rozmazanú predstavu o subjekte, keďže noviny a televízne kanály sú jedinými zdrojmi, prostredníctvom ktorých sa môžu zoznámiť so vzdialeným miestom vo svete. Ale toto je médiám, ich majiteľom a štábu nariadené ako časť dezinformačného projektu, zameraného na vykreslenie všetkého vo svete spôsobom, ktorý sa páči „veľkým šéfom“, vojnovým magnátom a dravcom!

V prípade Iránu ako krajiny, ktorá je subjektom masívnej čiernej propagandistickej operácie, nemôžeme očakávať, že všetci ľudia na svete, ktorým je hovorené že Irán je strašné miesto, aby boli expertmi a investigatívnymi výskumníkmi a plazili sa cez knihy, zdroje a spoľahlivé masmédiá a našli čo je pravda a čo nie je pravda. Môžeme však očakávať, že médiá budú konať na svoju morálnu zodpovednosť a prinajmenšom v záujme svojej vlastnej reputácie sa zdržia prikrmovania svojho publika klamstvami a nepravdami.

Tí, ktorí nekriticky veria podvodom a dezinformáciám korporátnych, mainstreamových médií, môžu mať väčšiu šancu odhaliť realitu sveta, keď si uvedomia, čo urobil britských filmár a dobrodruh Graham David Hughes, alebo ak sa prinajmenšom aspoň pokúsia napodobniť ho. Cestoval do 201 krajín bez lietadla a urobil rekord v počte navštívených krajín za jeden rok a to podľa naplánovaného pozemného transportu. Avšak, nesnažil sa len navštíviť všetky krajiny, aby urobil rekord do Guinnessovej knihy rekordov. Išlo mu o odhalenie mýtov. Keď prišiel do Iránu, jediná vec, ktorú mohol povedať, bolo: Irán, jedna z najpriateľskejších krajín aké som kedy videl, je jednou z mojich top 10 turistických destinácií!

Preklad: zet, www.protiprudu.org

O ::prop

Pridaj komentár