Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Čo je to Vlasť a aká je úloha vlasteneckej pamäti?

Čo je to Vlasť a aká je úloha vlasteneckej pamäti?

Ako môžeme chápať žalostne nízky záujem, nielen slovenských médií, ale Slovákov vôbec, o oslavy svojich štátnych sviatkov? Je to prejav vlasteneckej nezrelosti a neúcty k vlastnej histórii, alebo je to len určitý prejav ľahostajnosti k takýmto sviatkom?

Žijeme bohužiaľ v dobe, kedy sú vlastenecký cit a úcta k svojmu národnému dedičstvu a histórii považované za záporné prejavy v modernej spoločnosti a sú označované za nacionalistické a rasistické. Oslavy národných sviatkov boli dokonca niektorými slovenskými médiami označené za teatrálne a zbytočné, najmä keď sa Slovensko v súčasnosti integruje do Európy.

A práve preto sa mi v mysli vynára veľmi závažná otázka: „Čo je to Vlasť?“ Palestínsky básnik Mahmúd Darwish sa raz pokúsil odpovedať a napísal: „Na túto otázku vám mapa neodpovie a chyba na mape a v dejepise nemôže zostať neopravená navždy“. Nesmiete samozrejme brať do úvahy dejepis písaný veľmocami a nehľadajte odpoveď u ich „profesorov dejepisu“, pretože tí si zarábajú na chlieb luhaním…

Nik sa s touto otázkou nestretáva dennodenne tvárou v tvár tak ako Palestínčan. To nie je otázka, na ktorú letmo odpoviete a idete ďalej. Ide o váš život a hlavne ide o vašu totožnosť. Nie je nič ľahšieho než hovoriť: „Vlasť mám tam, kde som sa narodil.“ Pretože narodiť sa môžeš kdekoľvek. Niektorí svoju Vlasť nikdy nezočili a zomreli milostnou túžbou po nej. Je tiež jednoduché povedať: „Vlasť mám tam, kde zomriem.“ Aj umrieť predsa môžeš kdekoľvek. A možno ťa smrť zastihne na hranici dvoch krajín.

Vlasť nie len zem, ale zem a zároveň aj právo. My Palestínčania o tom môžeme rozprávať veľmi veľa… Takzvaná „izraelská Vlasť“ vznikla násilím, neustanovilo ju právo, ani dejiny, vznikla silou mocných. Ale moderná histórie nás učila, že násilím môžete získať územie ale nikdy nie Vlasť.

Počas júnovej vojny v roku 1967 mnoho izraelských vojakov prekvapilo, akú dobrú majú Palestínčania pamäť, a že nezabúdajú na svoju stratenú Vlasť. Najviac ich prekvapili deti, ktoré sa narodili až po strate domova, a napriek tomu s ním žili v citovom spojení. Jeden izraelský vojak rozprával, ako vstúpil do utečeneckého tábora, kde ľudia žili presne v tom istom usporiadaní ako kedysi vo svojej dedine. Akoby to bola tá istá dedina, takisto rozdelená, s tými istými ulicami. Vojaka to silne rozrušilo. Prečo? „Nedokázal som to pochopiť. Ubehlo už predsa veľa rokov a oni stále hovoria: Pochádzame z Palestíny z dediny Beerševy.“

Iný vojak, básnik, hovoril, že si nikdy v Palestíne nepripadal cudzincom. Až onoho dňa, keď po júnovej vojne vstúpil do jednej arabskej dediny na Západnom brehu. Mal na sebe vojenskú uniformu. Na ulici uvidel malé dievčatko, ktoré sa na neho dívalo tak, že sa roztriasol. Z tých detských očí, z pohľadu, ktorý sa inak nedal pochopiť, vyčítal, že je okupant. Nedokázal pred tým dievčatkom skryť svoj údiv. Hovoril si, ako len to dieťa môže toto chápať… Kto ju naučil, že má Vlasť… kto?!

Boj o Palestínu je boj medzi dvoma pamäťami, jedna je pravá, pôvodná, palestínska. Tá druhá sa tvorí falšovaním histórie tak, aby si sionisti sami pre seba vykonštruovali v Palestíne „svoje“ historické korene. Tvorenie pamäte potrebuje veľké úsilie, obrovské finančné prostriedky a silnú mediálnu mašinériu. A sionisti disponujú všetkými zdrojmi, ktoré k tomuto účelu potrebujú.

K hlavným úlohám izraelského školstva, a na prvom mieste v rebríčku sionistických priorít, patrí uchovávať v obecnom vedomí trvale živú pamäť ako oporný bod vlasteneckého cítenia.

Izraelská a židovská kultúra vôbec zahlcuje občanov pripomínaním ničivej pohromy v Európe, aby v nich prehĺbila pocit, že sú celému svetu cudzí a vzdialení. Tento pocit tvorí v štruktúre psychiky a mentality židov podstatný prvok. Pestovanie týchto „spomienok“ má pritom slúžiť určitému politickému zámeru: presviedčaniu židov, že im stále hrozí vyvraždenie. Preto návrat do „zeme Izraela“ a húževnaté ľpenie na jeho pôde predstavujú jedinú historickú a politickú istotu. Tým sa tiež zvyšuje sionistický nárok na Palestínu. Politickým cieľom je vštepovať Izraelčanom vedomie o ich niekdajšom nešťastí spolu s potrebou pomsty. Nie však pomsty vrahom, ale iným obetiam, to jest palestínskemu ľudu. Jeden sionistický predstaviteľ sa nehanbil s hrdosťou prehlásiť, že smrť šiestich miliónov židov mu otvorila cestu do vlasti!

Takým spôsobom sa buduje v Izraeli pamäť, pretože sionisti si uvedomili, že zmocniť sa zeme im nedá právo na Vlasť. Vytvoriť si svoju národnú pamäť a uchovať si ju stále živú, to tvorí Vlasť. Vlasť bez pamäti je ako počítač bez pamäti, prázdna nefunkčná škatuľa. Keď stratíte národnú pamäť stratíte totožnosť a bez totožnosti strácate aj Vlasť. Najväčšou prekážkou v ceste sionistického plánu je fakt, že palestínsky Arab stále ľpie na svoje pamäti a húževnato sa drží svojich nestarnúcich spomienok.

Táto rovnica je rozporuplná. Keď žid nájde domov v Palestíne, ničí Palestínčanovi jeho existenciu. A keď sa Palestínčan svojej existencie pevne drží, vzájomný vzťah sa mení v boj. Nie preto, že by sa Palestínčan staval proti židovskej záchrane a proti židovskému bytiu, ale preto, lebo sa bráni pred skazou, ktorú mu svojím prístupom prinášajú. Nestačí im, že sa zmocnili všetkého, chcú Palestínčanom vyrvať i príslušnosť, znesváriť ich s Vlasťou, aby sa im stala bremenom, putom a bolesťou. Ale Palestínčania, ako hovorí palestínsky básnik Darwish, „nedôjdu slobody bez týchto pút, nepoznajú oddychu bez tohto bremena a nezaraďujú sa bez tejto bolesti. Vlasť vo svojej pamäti a vo všetkých bunkách tela sa zráža s vlasťou, ktorú zovrú vo svojich pästiach.“

Slovensko je novorodencom, ktorý sa nestačil naučiť chodiť po svojich nohách a už musel vstúpiť do klubu vyspelých žralokov, do Európskej únie. Aby prežil v hre dospelých, musí do hry vstúpiť so svojou jasnou identitou, inak sa stráca a mení sa na loptu na ihrisku dospelých hráčov, ale nie na jedného z hráčov. Identitu si môže zachovať jedine uživením národnej pamäte. Ale to je úloha nielen pre médiá. Je to úloha pre rodičov, učiteľov, inteligencie samozrejme opäť pre médiá.

Nidal Saleh, www.protiprudu.org

O ::prop

13 komentárov

 1. Vysoky_Japonec

  Problémom je kriminalizácia a mediálna dehonestácia všetkého slovenského takými hovadami, akým je aj sám autor vo svojej vychytralosti.

  • japonec -nie si ty náhodpou platený nosatý prispievatel ?

   • NenosatýNosatému

    Japonec bude mať vykrivený nos až po podlahu 🙂

    Hentá fotka v uvode je strašná. Dokazuje iba aký sú Slováci (Slovania) tolerantný, v prípade tých pánov z fotky čo držia plagát a pozujú v krásnom slovenskom kroji, k židovským prejavom.

    Niekto by mal zbehnúť pred sinagógu, obliecť sa do róby rabína, a zápózovať pri rezaní predkošky stojac pred plagátom s nápisom napr. stop „shohovinozmu“.

    Hneď by sme vydeli, kto je toleranstnejší.

   • Paul,
    ako si prišiel na takú skvostnú myšlienku? Pointa je v tom, že autor sa tvári ako mysliteľ, hovorí o bla bla … a úlohe médií, sic! Akoby spadol z višne. Globálne gorily + ich médiá + ich mimovládky = antinárodný mlyn. Mimochodom, čo zostalo z nemecka ako národa dnes? Pozor, nie to čo si o nemcoch myslíme, alebo by sme chceli, aby boli!

  • autorovi nesiahaš ani po členky

 2. NenosatýNosatému

  Japonec bude mať vykrivený nos až po podlahu 🙂

  Hentá fotka v uvode je strašná. Dokazuje iba aký sú Slováci (Slovania) tolerantný, v prípade tých pánov z fotky čo držia plagát a pozujú v krásnom slovenskom kroji, k židovským prejavom.

  Niekto by mal zbehnúť pred sinagógu, obliecť sa do róby rabína, a zápózovať pri rezaní predkošky stojac pred plagátom s nápisom napr. stop „shohovinozmu“.

  Hneď by sme vydeli, kto je toleranstnejší.

 3. Neuveriteľné ! Akú má len drzosť tento Saleh ! Príde si sem do Európy a sťažuje sa, moralizuje a pohoršuje sa nad tým ako jeho a jeho ľud utláčajú „cudzinci“ v ich vlastnej domovine, ako sa tam len Izraeliti rozťahujú a ako musel následkom ich tyranie utiecť z Palestíny. Pritom jeho súkmeňovci ako prisťahovalci sa rozťahujú v západnej Európe, páchajú násilie a utláčajú Európanov v ich vlastnej domovine ! Čo si on o sebe myslí, že mu patrí celý svet ?

  • Netreba sa pýtať, prečo Palestínci páchajú násilie v Európe. Správna otázka je – prečo sú v Európe? A odpoveď je jednoduchá – lebo ich niekto vyhnal z ich domovov. Takže násilie Palestíncov v Európe nie je príčina, ale následok. Láskavo ich prestaňte vyháňať a vezmite si ich naspäť. Lebo ak to neurobíte, my vám tam nasáčkujeme cigánov. A okamžite sa rozlúčte s armádou, keď tam prídu naše zaúdené makrely. Uvidia tank – „dyg more, železo“ – a máte po výzbroji… Ani nejaké múry ich nezastavia. Ako budete na jednom konci stavať, títo budú na druhom rozoberať…

   • Kravina. Ja som nemyslel konkrétne Palestíncov, ale Arabov. Existencia Izraela na BV nie je príčina migrácie Palestíncov do EU. Veď, čo takí Arabi z Maroka, Lýbie, Egypta vo Francúzsku ? Hehe Aj tých niekto cudzí utlačuje a vyháňa z ich vlastnej krajiny ?

  • Ako Slovákovi mi je stokrát bližší Nidal Saleh, ako niekto, kto sa riadi protokolmi siónskych mudrcov.

 4. Nidal Saleh má pravdu. To čo robí Izrael je stredoveký primivizmus.
  Dobre to
  vyjadril jeden bloger napr.tu: http://moje.hnonline.sk/node/14025
  __________________________________________________________
  Ibaže……
  ja si myslím, že to nie sú výčiny etnických, inteligentných Židov, ktorí s tým nesúhlasia
  a
  hanbia sa za to.
  Viď napr. Gilarda Atzmona, Evelyn-Hecht Galinsky a množstvo iných.
  A vôbec,
  s politikou Izraela nesúhlasia tiež ortodoxní Židia,
  viď napr.
  http://www.truetorahjews.org/
  http://www.truetorahjews.org/issues/brusselsarmy2
  Sú to
  výčiny primitívnych tatarsko-tureckých génových Chazarov,
  ktorí sa hrajú na „židov“.
  Ibaže to nejde, pretože ich rozum je biologicko-geneticky stavaný inak,
  primitívnejšie,
  v dôsledku čoho nie sú schopní vyjsť zo stredoveku.
  ______________________________________________________________
  Múdri Židia sú schopní ovládnuť svet inteligentne, že svet to ani nezbadá:-))

  Primitívovia zase primitívnou, otvorenou agresiou, viď Irak, Lýbia, Sýria, atď….. Alebo naivnými klamstvami
  (napr.9/11),
  ktortým uveria iba idioti.

  Primtívnu agresiu PSYCHOPATOV poznáme aj na Slovensku,
  a síce, napr. z vyčíňania tatarsko-tureckých hord v stredoveku.

  Chudáci SEMITI- Palestínčania, chudáci Sýrania,Egypťania, atď….
  kto vám len pomôže,
  keď svet normálnych ľudí a dokonca aj svet inteligentných Židov,
  je
  voči PSYCHOPATICKÝM kmeňom akosi bezmocný 🙁

  Alebo sa mýlim ? Nevadí, mýliť sa je ľudské:-))

 5. Pozrite si dobre tu fotografiu, ten vpredu v slovenskom kroji je Eduard Chmelar, „pedagog a obciansky aktivista.“. Chlap ktory „vychovava“ mladez a snazi sa dostat do politiky spolu s dalsim takym vtakom Jurajom Mesikom tiez „obcianskym aktivistom.“ a predstavitelom Svetovej banky. Dobra kombinacia.Obaja nenavidia vsetko slovenske priam talmudskou nenavistou.

Leave a Reply