Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Čo Google o vás vie

Čo Google o vás vie

Be-no-Evil-gogleNedávno sme vás oboznámili s osobnou výpoveďou Michele Catalano, ktorá opísala, ako jedného dňa zistila, že stojí tvárou v tvár šiestim agentom zo spojenej protiterosistickej jednotky. Dôvod? „Náš zdanlivo nevinný, kuriózny priestupok, bolo googlovanie obyčajných vecí, ktoré vytvorilo dokonalú búrku teroristického profilovania. Pretože niekde „tam“ niekto neustále všetko sleduje. Niekto, koho úlohou je dať dohromady to, čo ľudia robia na internete, zdvihol červenú vlajku, keď videl našu históriu vyhľadávania.“

Odpoveď na to, „kto“ sleduje, by mala byť omnoho jasnejšia v dôsledku Snowdenových odhalení z posledných dvoch mesiacov. Ale namiesto omieľania starého príbehu, ako NSA zachytáva a nahráva prakticky všetky formy elektronickej komunikácie, aké existujú, alebo úvahami o tom, aké filtre spustila pani Catalano do prevádzky na dosiahnutie tohto znepokojujúceho výsledku je možno lepšie položiť si otázku, čo všetko Google vie o každom jednom človeku, ktorý používa denne jeho rozhranie – čo vlastne v dnešnej dobe znamená každého s počítačom.

Tu je nápad na experiment, ktorý WSJ Tom Gara nedávno vykonal, ešte pred tým, ako prebehol verejnosťou príbeh pani Catalano. Tom Gara vďaka nemu odhalil, aká bohatá zbierka informácií je vo vlastníctve firmy, ktorá sa voľakedy rečnícky sama označovala ako „nie sme zlo.“

Prejdime si trocha tento myšlienkový experiment.

Predstavte si, že niekde je zoznam, ktorý obsahuje každú webovú stránku, ktorú ste navštívili v posledných piatich rokoch. Tiež obsahuje všetko, čo ste kedy hľadali, každú adresu, ktorú ste si pozreli na Mapách Google, každý e-mail, ktorý ste poslali, každý chat, každé video, ktoré ste pozreli. Každá položka má časovú pečiatku a tak je na minútu jasné, kedy ste čo robili. Teraz si predstavte, že tento zoznam je možné prehľadávať. A predstavte si, že je dostupný z webu. Keď si toto všetko predstavíte, môžete začať myslieť ako hacker – s prístupom k týmto dátam, mohlo by to byť použiteľné proti vám?

Akonáhle ste si toto všetko predstavili, prejdite na google.com/dashboard a uvidíte, že toto všetko je realitou.

Na doplnenie posledného kúska skladačky v dnešnom príbehu o Google a súkromí, ponoril som sa hlbšie do Google dashboardu – čo je vlastne iba terminus technicus pre všetky informácie, ktoré sú o vás uložené. Je ich naozaj úžasné množstvo, najmä v prípade, pokiaľ ste rovnako ako ja, verný používateľ služby Gmail od jej uvedenia na trh v roku 2004. Po celú dobu, čo ste prihlásení do služby Gmail, alebo do inej služby Google, spoločnosť nielenže udržiava prehľad, ako používate jej vlastné služby, ale zaznamenáva každú navštívenú stránku na webe.

Tu je ukážka dát, ktoré sme našli na mojom Google Dashboarde dohromady, pre prehľadnosť v grafickej podobe. Zahŕňa mojich 64 019 vyhľadávaní cez Google a 134 966 Gmail konverzácií:

What Google Knows

Myšlienka existencie všetkých týchto dát vo forme jednotiek a núl kdesi na severových farmách v Kalifornii vznikla pre prehliadanie nezaujatými robotmi, ktoré mohli podávať presnejšie výsledky vyhľadávania a relevantnejšie reklamy, čo je niečo, čo si môže každý z nás ľahko predstaviť.

Ale fakt, že všetky tieto dáta sú dnes viditeľné na užívateľsky prívetivých webových stránkach, dokonca s vlastným vyhľadávačom (áno, môžete spustiť vyhľadávanie Google na svoju vlastnú webovú históriu), je niečo úplne iné. Napríklad som dal prehľadať každý web, ktorý som navštívil, na výskyt slova „chobotnica“. A áno. Výsledky boli úžasné.

Samozrejme, ak niekto iný dokáže získať prístup k môjmu Google dashboardu – a šanca, že sa to môže stať, je poriadne nad nulou – mohol by hľadať veci omnoho menej nevinné, ako je morský tvor s ôsmimi chápadlami. Negatívne možnosti z toho vyplývajúce sa zdajú nekonečné, od digitálneho vydierania až po omnoho hlbšie formy krádeže identity.

Alebo šesť agentov z protiteroristickej jednotky pred vašimi dverami len preto, že ste googlovali „tlakový hrniec“.

Ale moment, je toho viac.

Pretože to nie je len NSA a jej výkonné chápadlá, kto má otvorený prístup k dátam vo firmách ako Google s ich heslom „Nie sme zlo.“ Rovnako je na tom FBI.

Úrady presadzujúce zákony v USA neustále rozširujú využívanie nástrojov bežne používaných počítačovými hackermi na získavanie informácií o podozrivých, čím dostávajú nezákonné odpočúvania do kybernetického veku.

Federálne úrady do značnej miery o týchto schopnostiach mlčia, ale súdne dokumenty a rozhovory s ľuďmi zapojenými do týchto programov poskytujú stále nové podrobnosti o hackerských nástrojoch, vrátane spyware doručeného do počítačov a telefónov prostredníctvom e-mailu alebo webového odkazu – techniky, ktoré boli obvykle spájané najmä so zločineckými aktivitami.

Ľudia oboznámení s programami FBI hovoria, že používanie hackerských nástrojov v rámci súdnych príkazov sa rozrástlo s tým, ako sa agenti snažia držať krok s podozrivými, ktorí používajú nové komunikačné technológie, vrátane niektorých typov on-line chatu a šifrovacích nástrojov. Používanie takejto komunikácie, ktorá nemôže byť odpočúvaná ako telefón, je nazývaná medzi vykonávateľmi zákona „vstupom do temnoty.“

Hovorca FBI to odmietol komentovať.

Niektoré hackerské nástroje si vyvíja FBI samo, ďalšie nakupuje v súkromnom sektore. S takouto technológiou môžu úrady na diaľku aktivovať mikrofóny v telefónoch so softvérom Google Inc. Android a zaznamenávať hovory. Takto sa verejne vyjadril bývalý americký činiteľ a dodal, že to isté sa dá urobiť s mikrofónmi notebookov bez toho, aby to užívateľ vedel. Google to odmietol komentovať.

K dispozícii je toho viac, ale podstata je jasná: všetky tie absurdné metódy dozoru používané Jackom Bauerom a množstvom ďalších románových postáv … boli až príliš reálne.

Tak, ako je reálny Veľký Brat presne ako ho predpovedal George Orwell pred mnohými rokmi. A rovnako reálny, aj keď budeme potrebovať ďalšieho Edwarda Snowdena na jeho odhalenie, je súčasný ekvivalent „Miestnosti 101“.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: Information Clearing House

O ::prop

5 komentárov

 1. Google vie o mne viac ako ja. Vie prene čo som si googlil 12.5.2011 o 14:32. Ja si to už nepamätám. Google cez google analytics sleduje celý internet.

  Ja osobne som zrušil svoj mail, začal používať tor, na vyhĺadávanie použivam startpage. Google používam minimalne oproti tomu čo som ho používal pred rokom.

  https://prism-break.org/

 2. Pre kristove rany, tak si zrus google ucet a hotovo. Ak nie si prihlaseny na ich ucet pocas surfovania, tak asi tazko bude vediet google priradit to co robis na nete k nejakemu uzivatelovi. Tento clanok je ako objavenie teplej vody. Google o tebe vie len tolko, kolko mu sam dovolis!

  • To je rada na úrovni „Nechcete aby banka vedela, čo robíte s peniazmi? Nepoužívajte ju.“ Dnes je ťažké zanechať výhody, ktoré účet na google poskytuje (tým netvrdím, že to nejde). Synchronizácia záložiek medzi počítačmi a mobilnými zariadeniami, prístup k mailom (obzvlášť na mobilných zariadeniach) si priamo vynucuje nutnosť byť neustále prihlásený.

   • Tak ale potom aj tak plati moja posledna veta. Proste je to dan za vyuzivanie ich sluzieb. Zase az take strasne to nie je. Tento clanok az prilis zvelicuje resp. robi z komara somara. Dnes takmer kazda webova aplikacia loguje spravanie daneho uzivatela. Zijeme vo svete internetu. Ludia su az velmi paranoidni.

 3. 1. Zmaž skype, gmail konto, facebook, svoj aktuálny pehliadač (IE, FFox, Chrome atď..)
  2. Nainštaluj Tor https://www.torproject.org/
  3. Miesto googlu používaj https://www.blippex.org/ alebo https://duckduckgo.com/
  4. Schovaj IP adresu http://whatismyipaddress.com/hide-ip (Tor urobí len časť práce za teba)
  5. Miesto skypu sa nauč používať IRC komunikáciu
  6. Ak treba dôležitý mail kryptuj na https://lockbin.com/Messaging

Leave a Reply