Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Čínsky vojenský priemysel na postupe

Čínsky vojenský priemysel na postupe

patriot_missileObranné rakety Patriot sú mnoho rokov umiestnené v Turecku. Teraz sa Turecko rozhodlo proti výrobku USA.

Čína vyradila konkurenciu pri miliardovom zbrojárskom obchode s Tureckom

Potom, čo bolo minulý mesiac oznámené, že relatívne neznámy čínsky zbrojársky podnik China Precision Machinery získal od tureckej vlády priklepnutie pre miliardový diaľkový obranný systém, zavládlo veľké prekvapenie. Predovšetkým vo Washingtone. Dlhé roky stavalo Turecko na rakety Patriot, ktoré boli dané k dispozícii od NATO a vyrábané americkými firmami Raytheon a Lockheed Martin.

V boji o túto veľkú zákazku z Turecka nastúpilo mnoho firiem z Európy, Ruska a samozrejme aj z USA, avšak bez úspechu. Analytici vychádzajú z toho, že čínska firma dokázala etablovanú konkurenciu vyradiť, pretože túto výrazne porazila cenou. Celkový objem dodávky predstavuje cca 2,2 miliárd euro.

Zbraňové exporty stúpli o 162 percent

Špeciálne zaujímavé na tomto obchode je, že čínsky obranný systém, nazývaný HQ-9, je len ťažko prepojiteľný s existujúcimi zariadeniami NATO. Tento čínsky zbraňový dodávateľ je naviac kritizovaný Spojenými štátmi. USA vyčítajú China Precision Machinery predaj technológií, ktoré by mohli Iránu, Sýrii a Severnej Kórei pomôcť pri vývoji nekonvenčných zbraní. Hovorca Ministerstva zahraničia USA vyhlásil v októbri, že americkí štátni úradníci vyslovili voči Turecku vážne námietky na základe tohto obchodu. Definitívny podpis kontraktu miliardového obchodu ešte nie je uskutočnený.

V minulosti vystupovali čínske zbrojárske firmy predovšetkým ako dodávatelia ľahkých zbraní. Medzi tým predávajú od dronov, cez fregaty, až ku bojovým lietadlám, všetko.

Predovšetkým Čína objavila rozvojové krajiny ako nový trh. Tlak čínskych firiem pociťujú predovšetkým ruské firmy, americké a európske firmy sú tiež čoraz viacej postihované. „Čína nám bude konkurovať v mnohých oblastiach“, povedal Marwan Lahoud, vedúci pre stratégiu a marketing u EADS, pre New York Times. Zo správy Štokholmského inštitútu vyplýva, že sa export zbraní Číny v rokoch 2008 až 2012 v porovnaní s piatim predchádzajúcimi rokmi zvýšil o 162 percent. Čína je podľa tohto Inštitútu piaty najväčší exportér zbraní sveta, od 2003 do 2007 bola Čína ešte na ôsmom mieste rebríčka.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: red, derStandard.at, 21.10.2013

O ::prop

Jeden komentár

  1. Je fajn, že je Čína takto „výrobkovo plodná“, no kto číta medzi riadkami, nie je veľmi nadšený touto správou. Dúfam, že si len domýšľam.
    Každopádne morbídnosť kapitalistického predaja tohto trhu ma neprestáva fascinovať. No čo už, zisk je zisk.

Leave a Reply