Domov / Hlavná strana / Technológie / Čínska antidronová výzbroj

Čínska antidronová výzbroj

shutterstockČína predstavila anti-dronový laser, ktorý v priebehu päť sekúnd zostrelí „malé lietajúce telesá“.

Čína úspešne otestovala novovyvinutý, vysoko presný laserový systém na obranu proti dronom. Táto zbraň, pochádzajúca z vlastného vývoja, má dosah dva kilometre a dokáže v priebehu piatich sekúnd po zameraní cieľa zostreliť „rozličné malé lietajúce zariadenia“.

Tento systém je veľmi rýchly, veľmi presný a pracuje s malým hlukom. Ako oznámila štátna čínska spravodajská agentúra Xinhua, zbraňový systém je zostrojený na to, aby ničil neozbrojené malé drony, ktoré lietajú vo výškach pod 500 metrov a rýchlosťou menej ako 50 metrov za sekundu (18 km/hod). Odvolala sa pri svojich údajoch na Čínsku akadémiu pre technickú fyziku, jedného z výrobcov.

Pri nedávno uskutočnenom teste zostrelilo toto zariadenie úspešne viac ako 30 dronov z oblohy a dosiahlo pritom 100% kvótu zásahov, píše sa v tlačovom vyhlásení. Tento laserový systém bude pravdepodobne nasadzovaný pri veľkých udalostiach v metropolách regiónov, aby tam prispel k bezpečnosti.

»Takéto likvidovanie dronov je normálne úlohou odstreľovačov a vrtuľníkov, ale ich kvóta úspešnosti nie je taká vysoká a chyby pri presnosti môžu viesť k nežiadúcim škodám«, povedal Yi Jinsong, manager v China Jiuyuan Hi-Tech Equipment.

Agentúre Xinhua vysvetlil Yi, že malé bezposádkové drony sú porovnateľne priaznivejšie a jednoduchšie využívané, čo ich robí zaujímavé pre teroristov. Naposledy sa ozvali aj pochyby, týkajúce sa nepovolených meracích aktivít dronmi a čo tieto môžu mať za negatívne následky pre vojenské a civilné letecké aktivity.

Akadémia pracuje v súčasnosti na podobnom laserovom systéme s väčším výkonom a väčším dosahom, informuje Xinhua. V uplynulých rokoch mal priemysel dronov silný boom. Dopyt je predovšetkým po malých, ťažko zachytiteľných dronoch, ktoré nie je jednoduché zostreliť.

Americká armáda má dostať nový dron, ktorý sa zmestí do vrecka uniformy a váži necelých 80 gramov. Tento »Extreme Access Pocket Flyer« dokáže lietať skoro 2 hodiny a poskytuje pritom neustále videosnímky v HD-kvalite, pričom ani nepotrebuje spojenie WLAN.

Nadstranícky Think Tank Stimson Center prišiel vo svojej štúdii k záveru, že USA majú »svetovo najväčšiu a technicky najvyzretejšiu flotilu vojensky využiteľných bezpilotných lietadiel (UAV)«, pravdepodobne si však nebudú vedieť Spojené štáty svoju vedúcu pozíciu vo svete pri vývoji inovatívnej dronovej techniky udržať,« píše Xinhua.

V roku 2012 mali americké ozbrojené sily v nasadení najmenej 678 dronov, ako udávala štúdia International Institute for Strategic Studies. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Kopp

O ::prop

Jeden komentár

  1. Opravte si tých 18 km/hod na 180 km/hod.

Leave a Reply