Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Čína odmieta obvinenia z hackerstva

Čína odmieta obvinenia z hackerstva

hackerMinisterstvo obrany v Pekingu odmietlo americkú správu o internetovej špionáži. Čína samotná sa vidí ako najväčšia obeť hackerov z USA.

Čína je už po druhý raz v priebehu jedného mesiaca vystavená kritike, že vo velkom štýle podporuje internetovú špionáž. Dôvodom tejto kritiky boli hackerské útoky na americké médiá pred dvoma týždňami. Teraz sa tejto zprávy chopila jedna americká firma pre internetovú bezpečnosť a zamerala sa na útočníkov.

„Jednotka 61398“

Vyšetrovacia firma Mandiant, ktorú si tiež najal «New York Times» na vyšetrovanie vo veci proti nemu zameraných kybernetických útokov, menuje jeden mrakodrap v Šanghaji ako miesto pôvodu všetkých registrovaných útokov na americké podniky a vládne miesta. Táto budova je vojenský objekt – fotografi, ktorý ho chceli v stredu nasnímať, boli krátkodobo zadržaní – ktorý je registrovaný ako «Jednotka 61398».

V kruhoch internetovej bezpečnosti sa oddelenie nazýva aj «Skupina pre komentáre», pretože sa tam dá lokalizovať nápadne veľké množstvo online-komentárov na čínskych blogoch a médiách. Skupina má za pomoci množstva najlepšie vzdelaných a jazykovo vybavených spolupracovníkov vnikať do počítačových systémov amerických koncernov, vládnych miest a strategicky citlivých podnikov infraštruktúry, ako napr. zásobovanie elektrinou. Machinácie tejto jednotky odhalila minulé leto v rozsiahlej rešerši už spravodajská agentúra Bloomberg, avšak bez väčšieho mediálneho a politického echa.

Tieto obvinenia smerom von ostro odmietlo v stredu aj ministerstvo obrany v Pekingu. Jeden hovorca povedal, že obvinenia sú fakticky a právne veľmi málo podložené. Nestačí, odkazovať len na čínske protokolové adresy (IP adresy). Tie môžu byť falšované; to je bežná prax pri takýchto procesoch. Mandiant síce menuje početné indície pre to, že tých otáznych, až do roku 2006 siahajúcich útokov, súvisia s «Jednotkou 61398» a jej geografickou polohou. Avšak nespochybniteľný dôkaz pre to neexistuje.

Čína v úlohe obete

Skôr bezmocne a nevhodne, snažiac sa oslabiť podozrenie ležiace na čínskej armáde, je vyjadrenie hovorcu, že celosvetovo neexistuje definícia kybernetického útoku a preto je nejasné, čo pod to spadá. To sa dá interpretovať aj tak, že čínsky štát pod «bežnou internetovou aktivitou» (ako sa vyjadril hovorca) rozumie aj vyzvedanie tajomstiev zahraničných podnikov a štátov.

Čína zaujíma stanovisko, že je samotná najväčšou obeťou hackerských útokov, ktorých pôvod leží hlavne v Spojených štátoch. Jedna správa k tomu zverejnená pred dvoma týždňami úradnou spravodajskou agentúrou Xinhua uvádza nedostatočné bezpečnostné uvedomenie stále narastajúcich čínskych užívateľov internetu ako dôležitý dôvod a uvádza štatistické údaje k útokom. Kvalitatívne údaje ešte chýbajú. Tým sa nedá povedať, či sa aj čínske vládne miesta a koncerny cítia ohrozené vyzvedaním vo veľkom štýle. Pretože sa to ale týka Ameriky, nie je to pre Washington len jednoduchá otázka bezpečnosti internetu, ale aj brizantná politická téma.

Správa Mandiantu podľa názoru pozorovateľov robí verejným to, čo v kruhoch tajných služieb bolo už dávno vyslovené. Dá sa očakávať, že tieto výhrady sa odrazia na čínsko-amerických vzťahoch. Tie síce vehementné, argumentačne ale vlažné, čínske reakcie američanov neuspokoja.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Neue Zürcher Zeitung

O ::prop

Leave a Reply