Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Čína ničí americké plány na zrazenie Venezuely na kolená

Čína ničí americké plány na zrazenie Venezuely na kolená

gringoČína vyvažuje americké snahy o zrazenie Venezuely na kolená: Peking požičia Caracasu okolo 10 miliárd dolárov, zatiaľ čo krajina balansuje na pokraji bankrotu.

Hoci Spojené štáty vedú „ekonomickú vojnu“ proti Venezuele a jej prezidentovi Nicolasovi Madurovi, Čína pravdepodobne zničí plány Washingtonu na zrazenie latinskoamerickej krajiny na kolená: Peking požičia Caracasu okolo 10 miliárd dolárov, aby podporil ekonomiku krajiny.

9. marca vydal americký prezident Obama výkonné nariadenie, prehlasujúce Venezuelu za „nezvyčajnú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Spojených štátov.“

Venezuelská vláda sa tiež dostala pod tlak od svojej opozície, pretože od minulého roka prebiehajú v Caracase protestné zhromaždenia.

Venezuela balansuje na pokraji bankrotu, pričom čelí hrozbe suverénneho defaultu. Pokles cien ropy prilieva olej do ohňa.

Podľa venezuelského prezidenta by za poklesom cien ropy mohol byť Washington, tvrdiac, že USA vedú ekonomickú vojnu proti Rusku a Venezuele.
Medzitým Peking považuje latinskoamerickú krajinu za výnimočne lukratívnu pre svoje investičné záujmy. Čína už Venezuele poskytla 45 miliárd dolárov výmenou za ropu a palivo a v najbližších mesiacoch Caracasu poskytne dve pôžičky v hodnote päť miliárd dolárov.

Polovica z 10 miliárd dolárov bude poskytnutá ako časť bilaterálnej finančnej dohody a ďalších 5 miliárd dolárov pre rozvoj ropných polí.

Venezuela a Kuba si v piatok počas siedmeho samitu Amerík nenechali ujsť šancu na skritizovanie americkej zahraničnej politiky voči Latinskej Amerike.

Venezuela prišla na samit s petíciu podpísanou viac ako 10 miliónmi ľuďmi naliehajúcimi na Washington, aby zrušil najnovšie sankcie uvalené na vládnych úradníkov krajiny. Petícia tiež Biely dom vyzýva na odvolanie svojho výkonného nariadenia odsudzujúceho latinskoamerickú krajinu ako „hrozbu národnej bezpečnosti“.

„Prezident Obama urobil v zahraničnej politike voči Latinskej Amerike najhoršiu chybu svojho šesťročného prezidentovania,“ povedal vo štvrtok Nicolas Maduro počas oficiálneho príhovoru s tvrdením, že Venezuela „už viac nie je zadným dvorom (Washingtonu)“.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

Jeden komentár

  1. Pre Biely dom aj ja predstavujem „hrozbu mimoriadnej dôležitosti pre národnú bezpečnosť“, lebo so svojimi priateľmi a známymi často diskutujem o amerických zločinoch, ktoré nepretržite prevádzajú už od svojho vzniku roku 1786.

Leave a Reply