Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Čína a euro

Čína a euro

dollar-rollAk ide o americký dolár, sú záujmy Čínskej ľudovej republiky rozštiepené. Na jednej strane predstavuje dolár prirodzene aj naďalej jej najdôležitejšiu rezervnú menu. Čína je – merané existujúcimi štátnymi obligáciami – najväčším veriteľom USA a preto aj zainteresovaná na udržaní hodnoty dolára. Avšak na druhej strane neponecháva Peking nič náhode a pokúša sa, prelomiť „menovú zvrchovanosť“, ktorú americký dolár v medzinárodnom obchode ešte stále má. To je zasa potenciálne vhodné stláčať hodnotu dolára.

Čínska finančná politika sa tým v tomto smere ponáša na kvadratúru kruhu. Peking postupuje pritom, sledujúc čínsku mentalitu, nadmieru ďalekozrako a len v malých krôčkoch. Jej odklon od dolára je doslova plazivým procesom, ktorého jednotlivé etapy sú skoro nepozorovateľné. Avšak výsledok bude «epochálny».

Pred niekoľkými dňami uzavrela Čína napríklad dohodu s Austráliou, podľa ktorej budúce zahraničnoobchodné obchody nebudú už viac odvíjané cez «okľuku US-doláru», ale priamo ako «austrálsky dolár voči renminbi (Yuan)». Čína je pritom pre Austráliu dôležitý exportný partner, ktorý môže časti čínskeho hladu po surovinách skoro perfektne obslúžiť. Medzitým ide pätina austrálskeho exportu do Ríše stredu – a tieto obchody budú teraz odbavované mimo sféru amerického dolára!

Samozrejme sa USA pokúšajú, tieto nové dohody torpédovať už v predpolí. Avšak tieto americké protesty boli čínskymi diplomatmi veľmi šikovne odklonené, že niektorí pozorovatelia teraz už len čakajú na ďalšie dohody s inými krajinami. Pritom nepôjde už viac len o otázky vyúčtovania pri medzinárodnom obchode s tovarmi, ale aj o vzájomné dohovory, jednu časť rezerv držať vždy v inej mene. Čína sa už napríklad dohodla s Brazíliou, že budú držať protihodnotu asi 30 miliárd dolárov v mene každej druhej krajiny.

Z bankových kruhov z Honkongu bolo teraz zistené, že Čína mimo dolára si vzala do hľadáčika aj euro. Peking by chcel na každý pád zamedziť, že euro by mohlo americký dolár nahradiť ako celosvetovú rezervnú menu, pričom súčasná systémová slabosť európskej umelej meny mu celkom jasne prichádza k dobru. Skutočne stavy dolárov a stavy eura v centrálnych bankách väčšiny prahových a rozvojových krajín v posledných rokoch výrazne klesli. Vyhrať by mohli napr. čínsky renminbi, alebo austrálsky dolár. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi bolo držané len jedno percento medzinárodných menových rezerv v obidvoch týchto menách, je to medzitým už cca osem percent!

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Zeit fragen

O ::prop

Leave a Reply