Domov / Hlavná strana / História / CIA priznáva svoju úlohu v Iránskom prevrate z roku 1953

CIA priznáva svoju úlohu v Iránskom prevrate z roku 1953

iran-1953Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) po prvýkrát zverejnila dokument, ktorý potvrdzuje rolu Washingtonu v prevrate v roku 1953 proti demokraticky zvolenému iránskemu premiérovi Mohamedovi Mosaddekovi.

Otvorené priznanie americkej spravodajskej komunity prichádza šesť desaťročí po po britmi a američanmi podporovanom vojenskom prevrate.

„Vojenský prevrat, ktorý zvrhol Mosaddeka a jeho Národný front bol vykonaný pod vedením CIA ako akt americkej zahraničnej politiky,“ uvádza sa v internej správe vnútorného historika CIA z polovice 70-tych rokov.

Dokument bol zverejnený na internetovej stránke Národného bezpečnostného archívu a pôvodne bol vydaný v roku 1981. Veľká časť z neho ale bola začiernená, vrátane celej sekcie o prevrate.

Dňa 15. augusta 1953 Britské a Americké tajné služby zahájili prevrat v Iránskej armáde a vyvolali reťaz udalostí, vrátane pouličného násilia v hlavnom meste Teheráne, ktoré viedli k zvrhnutiu a zatknutiu Mosaddeka o štyri dni neskôr.

Mosaddek bol usvedčený zo zrady a po odpykaní troch rokov vo väzení [Mosaddek mal v čase prevratu 71 rokov – pozn. prekl.] bol držaný v domácom väzení, kde aj v roku 1967 zomrel.

Iránsky premiér hral kľúčovú rolu v národnom hnutí krajiny v roku 1951, ktoré vyústilo do znárodnenia Iránskeho ropného priemyslu, ktorý bol pôvodne riadený Britmi vo vlastníctve Anglo-Iránskej ropnej spoločnosti (AIOC), dnes známej ako BP.

Keď neuspeli celosvetové sankcie voči Iránskemu ropnému priemyslu, s cieľom donútiť Mosaddeka k odstúpeniu, bol Britmi navrnutý plán (s kódovým označením „Operácia Boot“) a USA (s kódovým označením Project TPAJAX) na zvrhnutie jeho vlády.

Po prevrate bol dosadený k moci absolutistický proamerický monarcha, posledný Iránsky šáh Mohamed Reza Pahlaví, ktorý bol zvrhnutý počas islamskej revolúcie v roku 1979. (pozn. redakcie: iba dva roky predtým bola táto americká bábka záhadne vyznamenaná najvyšším Československým vyznamenaním – Řádem Bílého lva, prideľovaným osobám, ktoré sa obzvlášť vynikajúcim spôsobom zaslúžili o Československo. Len ako perlička na záver, toto isté vyznamenanie dostali aj Mussolini, Kaddáfí, Castro či Čankajšek)

Pozri tiež:
Korene Iránskych problémov – časť 1
Korene Iránskych problémov – časť 2
Korene Iránskych problémov – časť 3

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply