Domov / Hlavná strana / Zahraničie / CIA prekročila v Rusku „červenú čiaru“

CIA prekročila v Rusku „červenú čiaru“

US-diplomat-Ryan-Fogle-detained-in-Moscow1Rusko tvrdí, že CIA „prekročila červenú čiaru“, keď ignorovala varovania Moskvy pred náborom zamestnancov ruských bezpečnostných služieb za svojich agentov.

Hovorca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), Nikolaj Zacharov, vo štvrtok povedal, že v októbri 2011 FSB oficiálne varovalo vedúceho CIA v Rusku, že „ak bude pokračovať provokačný nábor agentov z radov ruských bezpečnostných služieb, FSB prijme „zrkadlové“ opatrenia“.

„CIA prekročila červenú čiaru a my sme boli nútení reagovať,“ uviedol Zacharov.

Ruské úrady 14. mája zadržali a obvinili amerického diplomata, identifikovaného pod menom Ryan Fogle, z pokusu o nábor ruských štátnych príslušníkov na špionáž pre CIA. Fogle bol následne vyhostený z Ruska.

FSB povedalo, že v čase zadržania mal Fogle pri sebe „špeciálne technické vybavenie a písomné pokyny pre nábor ruských občanov“.

Zacharov taktiež uviedol, že v roku 2011 boli menovaní ruskí dôstojníci, ktorých oslovila špionážna agentúra USA a operatívci CIA, ktorí ich kontaktovali. Riaditeľ americkej národnej spravodajskej služby James Clapper bol „o tomto problémem informovaný“.

„CIA nebrala naše znepokojenie nad situáciou do úvahy,“ a pokračovala vo svojich pokusoch o nábor Rusov, povedal hovorca FSB.

US-diplomat-Ryan-Fogle-detained-in-MoscowV decembri 2012 bol pristihnutý iný americký diplomat, tretí tajomník amerického veľvyslanectva v Moskve, keď sa snažil angažovať ruského agenta.

Diplomat, ktorý bol identifikovaný ako Benjamin Dillon, opustil Rusko 15. januára po tom, čo bol vyhlásený za persona non grata. Americké veľvyslanectvo sa však nevyjadrilo, či zamestnanec bol v januári aj vypovedaný.

Ruská Federálna bezpečnostná služba vedela, že Fogle pracoval pre CIA, už keď vstúpil do Ruska v apríli 2011.

„V nádeji, že vedenie CIA by mohlo vyvodiť príslušné závery, nezverejňovali sme tento prípad. Ale zdá sa, že dodržiavania zásad profesijnej etiky zo strany FSB nebolo správne ocenené,“ povedal Zacharov.

Problém Fogle prišiel iba niekoľko dní po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin a americký minister zahraničia John Kerry v Moskve povedali, že vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sa zlepšujú.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Pridaj komentár