Domov / Hlavná strana / EU / Chystá sa „perestrojka“ v EÚ?

Chystá sa „perestrojka“ v EÚ?

volby-euKŕčovité naháňanie Barossa, Van Rompuya a Lady Asthonovej Ukrajiny do EÚ je posledný smrteľný záchvat tejto generácie EÚ, ktorá ju vlastne dostala do nezávideniahodnej situácie pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu. Všetci títo traja „výtečníci“ vlastne odchádzajú do politickej minulosti a nahradiť by ich mala nová generácia politikov. O tom, kto obsadí ich posty samozrejme rozhodovať nebude „nejaký plebs“, ale o tom sa už rozhoduje dnes.

Pretože všetci dnes všetko vieme /nielen vďaka Snowdenovi/ tak sa hrá o čas. O čas hrá aj Putin, aj Janukovyč, ktorý tvrdí, že podpíše asociačnú dohodu s EÚ v marci. Nepodpíše, podpíše ju možno až v apríli po príchode novej politickej generácie do čela EÚ. A možno ani nepodpíše. Myslieť si, že o tom, kto bude v čele EÚ sa rozhodne až po voľbách je naivné, o tom poslanci EP nerozhodujú, vedenie len schvaľujú, teda zodvihnú ruky. Na nič iné tam nie sú. Ak sa samozrejme nedostane do EP nová rodiaca sa frakcia, ktorá sa tvorí pod vedením Mariny Le Pen a ktorá má už dnes zastúpenie takmer v každom štáte EÚ.

A tak treba samozrejme starostlivo vybrať, ako to hovorí starý Henry Kissinger „vyberieme si človeka, ktorému nechýba entuziazmus, namotivujeme ho a potom, ak ho ten entuziazmus neopustí, tak ho odstrelíme“. To je reál politika. Kdeže sú tie časy, keď Churchil tvrdil, že „kto v mladosti nebol radikálom, nemá srdce a kto nebol v starobe konzervatívcom nemá rozum.“ Voľba budúcej hlavy EK, teda dnešného Barossu je najdôležitejšia, nový Van Rompuy môže byť hocikto, zato nová Lady Asthon bude tiež dôležitá. A tak voľba o ktorej sa síce nehovorí verejne, skôr len v kuloároch, ale všetci všetko dnes o sebe vieme, padla na jedného z premiérov krajín V4, ktorý sa stále rozhoduje a rozhodnúť nevie, pretože ide naozaj o veľa. Nielen v jeho materskej krajine, ale aj priamo v EÚ, ktorá je aj podľa neho do seba veľmi zamilovaná.

Ale nielen v tomto smere by mala nastať v EÚ „perestrojka“, ktorá by v časoch dlhodobej krízy mala vrátiť tomuto spoločenstvu lesk a samozrejme aj inú politickú stratégiu. Pred EÚ stoja problémy, či je to už dlhodobá kríza, nezamestnanosť mladých, 128 miliónov ľudí žijúcich na hranici biedy a tak podobne. Štát, ktorý vlastne ťahá EÚ zo všetkých tých ošemetných situácii v posledných rokoch razí tézu, že novou generáciou vo vedení EÚ by mala predstavovať generácia z krajín bývalého sovietskeho bloku, pretože tí doterajší z originál Západu sú až príliš zaťažení zahľadením sa do seba a nie sú schopní priniesť nové vetry do starých dún. Podpora bola naznačená nielen od ťahúňa EÚ, ale aj z iných kontinentov, ktoré tak či onak dnes hovoria a aj v budúcnosti budú mať čo povedať do smerovania EÚ, v hre je hospodárska spolupráca EÚ a USA a možno, ako to naznačuje v poslednom čase aj stratég Brzezinski, aj vstup Ruska do EÚ.

Náznaky o tom už sú v povetrí, USA púšťajú Blízky Východ Rusku a sústreďujú sa na teritória, od ktorých ich hrozí ak nie krach, tak skaza určite. Geopolitické súradnice sa menia veľmi zaujímavo, v poslednom čase sa hrá aj o Arktídu a všetky snahy smerujú k upokojeniu situácie a hľadaniu východísk z nahromadených problémov. Na čelo EÚ by mali teda prísť politici, ktorí sa nebudú hrať na potenciálnych prezidentov, komisárov, ale skutočne pracovať. Aj preto padol výber tam, kam padol. Za predpokladu, že sa onen premiér nezlomí a zostane doma, nič sa nedeje, pretože z tej istej krajiny Lady Ashtonovú nahradí rovnako mladý a hlavne „preverený“ diplomat. V takom prípade na miesto Barossu bude ašpirovať niekto z pobaltských krajín. No a novým Van Rompuyom môže byť aj Umberto Eko, na rozdiel od básničiek Van Rompuya sa dá aj čítať. „Perestrojka“ v dnešnom ESZ /Európskom Sovietskom zväze/ jednoducho musí prebehnúť, lebo inak bude nasledovať osud ZSSR. Také sú kontúry začiatku budúceho roka, možno upokojujúce, možno vyzývajúce a možno aj znepokojujúce…

Autor: Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

  1. Takže tvrdíš, že nové vedenie EÚ majú nahradiť postavičky, ktoré doteraz spravovali svoje kolónie (o koloniálnom statuse Pobaltia, Poľska, ČSR, Rumunska, Bulharska nemôže byť ani reči). Kde sa majú kádre vziať? Žuvačkoví Lajčáci majú byť nový eurosprávcovia? EU je v prvom rade dvorček USA, ktorý je celý sledovaný NSA (Nemecko je ako lietadlová loď).

    Tu je jadro skutočných problémov http://archive.slobodnyvysielac.sk/v%20prveja%20linii%20-%2012.12.2013.mp3

  2. ČSR? ČSR už dávno neexistuje. Dobré ráno, každé ráno.

Leave a Reply