Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Červený kríž, trpiaci finančnou núdzou, predpovedá násilné nepokoje v Európe

Červený kríž, trpiaci finančnou núdzou, predpovedá násilné nepokoje v Európe

nepokojeMedzinárodný výbor Červeného kríža so sídlom v Ženeve (ICRC) vyhlásil v utorok na Nový rok, že jeho oddelenie, ktoré sa zaoberá prácou v konfliktných regiónoch sa bude teraz intenzívnejšie zaoberať Európou. »Musíme sa pripraviť na zosilnené vypuknutie násilia«, vyhlásil generálny riaditeľ ICRC Yves Daccord pre dánsky denník Politiken.

»Prvý raz zažívame, ako sa zvyšuje tlak na Európanov. Stále viac ľudí tam upadá do hlbokej biedy. Navyše, kvôli hospodárskej kríze znižujú európske krajiny svoje sociálne výdaje. Na základe tejto situácie sa cíti Červený kríž vystavený novým a doposiaľ nezvyklým výzvam.«

Len v Španielsku podporuje ICRC skoro 300.000 »extrémne ohrozených« ľudí, ktorí nie sú v stave, postarať sa sami o seba a pomáha miliónom iných, ktorí nie sú schopní vystačiť si so svojim príjmom. V Grécku stojí tamojší Červený kríž prakticky pred bankrotom.

Podľa údajov Štatistického úradu Európskej únie, Eurostat, žije cca 120 miliónov Európanov pod európskou hranicou chudoby, ktorá leží pri 60 % priemerného príjmu.

Európska komisia vyčlenila pre Fond chudoby 18,6 miliardy euro. »Potrebujeme nové mechanizmy, pokiaľ chceme pomôcť všetkým chudobným, ktorí sa v mnohých prípadoch v súčasnosti nachádzajú v skutočnej sociálnej núdzovej situácii«, povedal Jonathan Todd, hovorca EU-komisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnosť šancí.

Riaditeľ ICRC Daccord ďalej povedal, že na južnú Európu môže prísť rovnaké násilie a povstalecké situácie, aké v arabských a moslimských krajinách vyvolala tzv. Arabská jar.

Rastúce ceny potravín, narastajúca nedôvera voči vládam a požiadavky na väčšie politické slobody patria k iniciačným faktorom pre povstania, informuje internetový portál Europe Online.

V novembri došlo už v Španielsku pri štrajkoch proti politike úspor k násilným potýčkam medzi demonštrantami a políciou. V Ríme napadli študenti políciu a v Belgicku bola blokovaná vlaková doprava.

Pracujúci v Grécku, Taliansku a Francúzsku vyšli do ulíc v rámci »Dňa európskej akcie a solidarity«, ktorý bol vyhlásený ako reakcia na masovú nezamestnanosť a trvajúcu finančnú eurokrízu.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj: Kurt Nimmo, info.kopp-verlag.de

O ::prop

2 komentáre

  1. Finančná „elita“ dobre vie čo robí. Najskôr vyvolali plánovanú krízu, ktorú teraz prehlbujú a z toho vznikajú nepokoje a chaos. Jediné riešenie znie federálna vláda po vzore USA. Ako povedal Mayer Amschel Rothschild „Európa nie je jednoduchá.“

  2. Zaujimalo co tym vlastne elity sleduju. Preco sa neobudia politici a nenarobia z tym bordelom poriadok. Ved aj oni na tom stracaju. V tomto bordeli sa rychlo nabalia, ale co z toho ked nebudu moc mat mali ale stali zisk po dobu celejo zivota. Mohli by sme sa mat dobre vsetci a ekonomicky system by sa rozbehol, z coho by profitovali aj politici.

Leave a Reply