Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Centrálna Ázia: Rusko má obavy o bezpečnosť po odchode NATO

Centrálna Ázia: Rusko má obavy o bezpečnosť po odchode NATO

snsMOSKVA, 5. február (RIA Novosti). Rusko pravdepodobne zostrí svoju politiku voči stredoázijským spojencom organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), píše v stredu „Nezavissimaja Gazeta“.

„Stiahnutie jednotiek USA a NATO z Afghanistanu sa blíži, preto sa zvyšuje pravdepodobnosť, že nestabilita bude exportovaná do priestoru SNŠ (Spolok nezávislých štátov)“, povedal vojenský diplomat v Moskve. „Naši najbližší spojenci však pripúšťajú pohraničné konflikty a nesnažia sa v plnej miere zabezpečiť bezpečnosť na južnej hranici SNŠ.“ Práve z tohto dôvodu sa stretol šéf Kremľa Vladimír Putin s prezidentom Tadžikistanu a Kirgizstanu, Emomali Rachmonom a Almasbekom Atambajevom, k rozhovorom v Soči.

Ruské ministerstvo zahraničia a ministerstvo obrany sú znepokojené, že niektoré dohody podpísané so stredoázijskými krajinami ešte nevstúpili do platnosti. Počas návštevy Tadžikistanu ruským vicepremiérom Igorom Šuvalovom mali byť vymenené ratifikačné protokoly o statuse ruskej vojenskej základne č. 201. Tým by bola dohoda vstúpila do platnosti. Avšak Tadžikistan oznámil, že protokoly budú vymenené až po podpise všetkých, v r. 2012 s Moskvou podpísaných „hospodárskych a migračných dohôd“.

Pri svojom stretnutí v Soči chcú prezidenti toto nedorozumenie odstrániť. Naviac sú plánované rozhovory o prenájme leteckej základne Aini v Tadžikistane, ktorá bola modernizovaná s veľkými finančnými nákladmi. Tadžikistan požaduje omnoho vyšší prenájom, hoci Moskva mu poskytla nenávratnú pomoc vo výške 150 až 200 miliónov dolárov. Rusko pomáha Tadžikistanu s výcvikom vojakov. Rusko potrebuje bezpodmienečne toto letisko na tadžicko-afganskej hranici, aby zabezpečilo bezpečnosť. Ruské letecké základne v kirgizkom Kante sa nachádzajú priďaleko od jednotiek Talibanu.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu prednedávnom vyhlásil, že vojenská základňa v kirgizskom Kante bude vybavená modernizovanými bojovými stíhačkami Su-25SM. Zároveň začalo Rusko s poskytovaním vojenskej pomoci pre Kirgizsko v hodnote jednej miliardy. Kirgizský prezident v súčasnosti lavíruje medzi Moskvou a Washingtonom. Atambajev dosiahol síce uzavretie vojenskej základne USA v Manase, zahraničné vojská (medzi nimi USA a ich spojenci) sú však naďalej v krajine prítomné. Experti varujú pred tým, že cudzie mocnosti môžu vykonávať v Kirgizsku vojenskú špionáž.

V porovnaní s Kirgizstanom a Tadžikistanom nie sú na prvý pohľad problémy vo vojenských vzťahoch ku Kazachstanu. V decembri bola podpísaná dohoda o vojenskej spolupráci. Onedlho by mala byť uskutočnená dohoda o spoločnom protileteckom systéme. Avšak Kazachstan ju doteraz ešte neratifikoval.

Pred niekoľkým dňami oznámil minister obrany Šojgu pri stretnutí so svojim kazašským kolegom v úrade Adilbekom Džaksibekovom, že Kazachstanu bude poskytnutých bezplatne päť protileteckých obranných systémov typu “S-300”. Avšak v Kazachstane sa hovorí, že tieto systémy sú zastaralé a musia byť modernizované. Pre Kazachstan je to každopádne dobrý obchod. Modernizácia sa uskutoční za vnútroruské ceny. Kazašskí protiraketoví špecialisti budú vyškolení bezplatne.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Leave a Reply