Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Carla del Ponte je udivená nad plánovaným Kosovským tribunálom

Carla del Ponte je udivená nad plánovaným Kosovským tribunálom

Del-PonteBern – Bývalá šéf-žalobkyňa v Tribunále OSN pre bývalú Juhosláviu si myslí, že nie je treba žiadny nový súd, aby sa posúdili údajné kosovské vojnové zločiny z konca 90-tych rokov. «Musím povedať, že sa divím», povedala Carla del Ponte v rádiu SRF.

Ona až tak neverí na tento nový Tribunál, povedala del Ponte v relácii «Dnes ráno» zo štvrtka. «Ja mám o tom svoje pochybnosti.»

Existuje už jeden Tribunál, ktorý sa už roky zaoberá vojnovými zločinmi v bývalej Juhoslávii a to je Tribunál OSN v Den Haagu. A vyšetrovanie možných zločinov v Kosove patrí k tomu.

Tribunál, ktorý má svoje sídlo v Kosove robí túto Tessinčanku nedôverčivou. Kosovo totiž pri vyšetrovaní ilegálnych obchodov s orgánmi s Haagským Tribunálom nespolupracovalo. Tieto vyšetrovania bežia už štyri roky a doteraz sa pritom nič nevyšetrilo.

Parlament v Kosove sa v stredu uzniesol na vytvorení Tribunálu pre vojnové zločiny so sídlom v Prištine. Súd sa má zaoberať zločinmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) vo vojne v Kosove (1998-1999).

Vytvorenie tohto Tribunálu súvisí z vyšetrovaním k údajným obchodom s orgánmi. Zvláštny spravodajca Rady Európy, bývalý Tessinský kantonálny radca Dick Marty vo svojej správe z roku 2010 obvinil veliteľov UCK, že počas Kosovskej vojny sa zúčastnili na obchode s orgánmi stoviek srbských zajatcov.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Blick

O ::prop

2 komentáre

  1. Ani by ma nezaujimalo kto ich bral to je jasne ale kam isli tie organy.
    Tento svej je vo velkej P. Co spravite ked ostane pocitat viset bez reakcie?
    Oni vedia iba drizdat spiny spinave. Ojebavat im ide ved komedianti v ich svete su hviezdy
    to hovory za vsetko.

  2. Pravdaze netreba ziadny novy sud, Staci taketo zodovky (zidov) zastrelit a bol by pokoj.

Leave a Reply