Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Bulharsko ponúka plynový rozbočovač na kompenzáciu zrušeného South Streamu

Bulharsko ponúka plynový rozbočovač na kompenzáciu zrušeného South Streamu

bulgaria_south_stream_alternativeBulharsko chce vybudovať európsky zásobník plynu, aby nahradilo zrušený plynovod South Stream a stalo sa „číslom jeden“ z hľadiska diverzifikácie, povedal premiér Bojko Borisov.

Ponúkol vybudovanie zásobníkov plynu v meste Varna, kde mala začať bulharská časť South Streamu, cituje prepis vládneho mítingu spravodajská agentúra Noivite. Premiér naznačil, že EÚ by mohla zaplatiť za výstavbu rozbočovača.

„Európska Komisia zaplatí za rozbočovač, my vybudujeme distribučné centrum pre energetickú úniu vo Varne a staneme sa „číslom jeden“ z hľadiska diverzifikácie,“ povedal.

Vybudovanie zásobníkov je v záujme Bulharska, dodal Borisov.

„Musíme tento problém vyriešiť. Ponúkame Európskej Komisii a celej Európe veľkú šancu na umiestnenie plynového rozbočovača do Bulharska, nie do Turecka,“ povedal.

Borisov podľa všetkého zvažuje dodávanie plynu na Ukrajinu v prípade, že sa vyskytnú problémy alebo krízy.

Rusko pozastavilo výstavbu plynovodu South Stream 1. decembra, keď bol prezident Putin na návšteve Turecka. Plynovod s kapacitou 63 miliárd metrov kubických mal podľa plánov viesť cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Rakúsko, Taliansko a Slovinsko.

Namiesto toho Rusko zvýši kapacitu existujúceho plynovodu Blue Stream na 19 miliárd kubických metrov ročne a presmeruje pobrežnú trasu do Turecka namiesto Bulharska. Putin tiež povedal, že rozbočovač pre juhoeurópskych spotrebiteľov bude vybudovaný na hranici s Gréckom.

Borisov povedal, že jeho vláda bude aj naďalej trvať na realizovaní projektu South Stream a krajina je pripravená pomôcť Rusku vybudovať potrubie po svoju hranicu bez akýchkoľvek záväzkov.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

2 komentáre

  1. Borisov mal na výstavbe Južného prúdu trvať pred mesiacom, keď na jeho vládu tlačili amíci. Ak raz Rusi nejakú dohodu podpíšu, tak sa jej držia, a veľmi často aj vtedy, keď ju druhá strana poruší. A teraz sa dohodli s Tureckom.

  2. Hahahaha tak to je krasny vtip,a ako pekne presvedcivo to ti bulhari vedia povedat,respekt,hahaha

Leave a Reply