Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Buďme tvrdí, nie príliš hrdí a nedbajme len o svoje prdy

Buďme tvrdí, nie príliš hrdí a nedbajme len o svoje prdy

caras-8Dostal som nedávno ponuku robiť kostolníka, ale z voleja som odmietol. Ja som totiž nikdy netúžil robiť ani miništranta, pretože vždy som chcel samostatne a nezávisle rozmýšľať a aj hovoriť bez decentných obalov.

Situácia vo svete je zlá a žiaľ Cirkev nehľadá na ňu recepty, otvorene o problémoch nediskutuje a stará sa nie až tak o dobro svojich ovečiek, ako o bezstarostný a nerušený život svojich pastierov a štruktúr. Niekedy akoby sme zabúdali, že Krista síce nazývame veľkňazom podľa akéhosi Melchizedecha, ale v realite žiadnym kňazom nebol, pretože ho medzi seba nechceli a vtedajšia hierarchia sa mu vyhýbala ako čert krížu.

Prichádza teraz až k nenávisti voči Cirkvi, ale čo môžem ja k tomu povedať? Veď už od deväťdesiatych rokov bubnujem na poplach, že k tomu príde… Nefungujú a nedodržiavajú sa zákony a my kresťania o nič viac ako ostatní netlačíme na zlých a mocných, aby sa to aspoň trochu zmenilo. Aká je to sloboda, keď väčšina národa má existenčné problémy a pol milióna za tých 25 nežných rokov utieklo za hranice a ani sa netúžia vrátiť? Aká môže vlastne existovať sloboda, keď sa ľudia trasú už aj o ten najmizernejší flek a ako nám v týchto problémoch pomôžu oficiálne a formálne modlitby? Nestávame sa falošnými prorokmi a nemusia potom vystupovať ľudia, ako prvý literárne činný prorok Amos, ktorý namiesto kňazov poukazuje na bezútešnosť a neúnosnosť situácie?

Hľadajú sa zástupné témy a zatvárajú sa oči pred absenciou základnej spravodlivosti a pred možnosťami nápravy, alebo aspoň pred ich poctivým hľadaním. Ľuďom sa nehovorí ani približná pravda a manipulujú sa omnoho bezočivejšie a prefíkanejšie ako za reálneho socializmu. Úbohým a bezbranným sa krivdí stále viac a bezohľadnejšie a nikoho to nejako zvlášť a existenčne nezaujíma.

Za totality sa vyskytovali rôzne skupiny siedmich statočných, ale boli podstatne menej akčné a už vtedy nepúšťali medzi seba ľudí, ktorí mali tendenciu samostatne rozmýšľať a otvorene sa pýtať. My sme boli dobrí tak na spoločné modlitby a na poslušné počúvanie väčšinou nič neriešiaceho moralizovania. Som smutný, že to musím povedať a doteraz som sa tomu vyhýbal, ale kresťanská politika na Slovensku sa od začiatku vyznačuje neznášanlivosťou a nafúkanosťou a tí, čo ju vtedy produkovali, sa teraz týmito „cnosťami“ snažia infikovať mladých a neskúsených. Neverte im a nenasledujte ich, milí dorastenci! Nielen politika, ale medziľudské vzťahy všeobecne sú o dohodách, kompromisoch, odpúšťaní a zmierlivosti.

Ak sa kresťanstvo má stať dôveryhodným, jednoducho sa nemôže zbavovať zodpovednosti za spoločnosť ako celok a budovať si akési perfektné a elitné štruktúry, ktoré budú ľudia na okraji a v zúfalstve bez kritiky a ponížene rešpektovať a uctievať. A ak nás náhodou neposlúchajú, neklaňajú sa nám a sami od seba za nami nechodia, môžu nám byť ukradnutí…

Asi by som mohol tieto tvrdé vyjadrenia zakončiť tým, že história sa stále opakuje a dôveryhodnými bývajú len tí ľudia, ktorí idú nie proti minulým, ale súčasným násiliam, klamstvám a krivdám. Je to často za cenu ignorancie a veľkých obetí a bolestí, ale vždy to tak bolo a ako nasledovníci Krista sa nemáme na čo sťažovať.

Neustále a opakovane si však musíme dávať pozor, aby sme neupadli do naivity, alibizmu a sladkých rečí. Aj toto sa stále opakuje a ak to prekročí určité hranice, pravidelne to vedie k nenávisti, ničeniu, katastrofám a apokalypsám. Ani teraz si nemyslime, že sa takémuto osudu vyhneme prázdnymi rečami a konkrétny život tých nie našich všade naokolo nás nemusí zaujímať. Máme byť úprimní ak o deti, ale musíme lepšie vnímať špinavosti a viac zametať svoje a okolité smeti.

Autor: Vlado Gregor, www.protiprudu.org

O ::prop

14 komentárov

 1. Nadherne napisane , plne sa stotoznujem , Velka Vdaka .

 2. „kresťanská politika na Slovensku sa od začiatku vyznačuje neznášanlivosťou a nafúkanosťou“

  Možno preto Vladko Gregor,lebo KDH založili a vedú židia spolu s masonikmi a RKC ovládli voľnomurári už na 2 vat.koncile.
  Ale teba príčiny očividne nezaujímajú a trošku si sa popapral v tom ako sa to prejavuje navonok. Takýchto zhrnutí stavu sú plné médiá.Oni tiež vždy o príčinách takticky pomlčia.
  A o kresťanstve a pretočení Kristovho učenia nemáš ani páru…
  PS: zabudol si na obľúbenú strunu siomédií- korupciu

 3. Ja doteraz nechapem preco je Slovensko ( oficialne ) katolicke ??….ved zakladatelia povodni bojovnici OTCOVIA naroda boli predsa Sturovci ( vsetko evanjelici ) Ved este v polovici 18 storocia u nas vraj prevladala na vacsine uzemia luteranska viera.Preco sa narod odklonil od vierovyznania jeho zakladatelov ?..ja tu nechcem spochybnovat alebo kritizovat katolicizmus len mam pocit ze je tu ,,nieco zhnile,, v kralovstve slovenskom )) To ale zase neznamena ze ako evanjelicky narod by sme boli na tom teraz lepsie hospodarsky a kulturne.

 4. Všetky náboženstvá sú určené pre nižší a blbší druh človeka, teda človeka s nízkym inteligenčno-intelektuálnym potenciálom.

  Prečo ?

  No, aby poslušne pracoval na svojich pánov (parazitov, ktorí žijú z jeho mozoľov),
  aby
  ich neokrádal, nepodvádzal, aby ich nezabíjal, alebo nezabil sám seba,
  keď sa stanú jeho pomery už neznesiteľné,
  pretože
  kam by panstvo bolo prišlo, ak by sa mu boli poddaní zasamovraždili ? :-))
  Rovnako
  aby sa aj pekne rozmnožoval, predsa panstvo potrebovalo neustálu reprodukciu pracovnej sily
  s čím nižšími nákladmi – na čo bola najvhodnejšia usporiadaná rodina,
  kde si
  rodičia radšej od úst odtrhli, len aby mali deti dostatok.

  A aby sa to chudáčikovi blbému nezdalo strašné, bola mu náboženstvom daná
  vízia
  posmrtného života.

  Ibaže……..

  • Ibaže……. časy sa menia a my v nich.

   Ten vyšší hominidný druh, s vyšším inteligenčno-intelektuálnym potenciálom,
   je
   ním neustále v myslení hnaný do predu. Niektorých, napr. Cigáňov, Černochov,
   ale aj množstvo bielych, žltých či červených,
   by sa
   muselo denne biť korbáčom a aj tak by neboli schopní nič nového vymyslieť.
   Čo vymyslieť, ani len už to vymyslené pochopiť :-))

   Naproti tomu napr. takého Nemca by museli biť, aby prestal rozmýšľať, technicky neustále vylepšovať, atď.
   Samozrejme, tiež nie každého, ale v priemere je to dosť slušné.

   A hoci Nemeci nemajú žiadne nerastné bohatstvá, ani ropu, ani zlato, ani plyn,
   majú
   „mozgové mazivo“, bez ktorého by aj nerastné bohatstvá boli k ničomu !!!!!!!!

   A preto sú a budú Nemci večnými vazalmi psychopatických CHAMTIVCOV,
   ktorí ovládli svet.

   No a vďaka technicky excelentne mysliacim mozgom Nemcov, ale dnes už aj
   Japoncov, atď., ktorí ich kopírujú,
   dostalo sa ľudstvo
   do fázy svojho vývoja, kde fyzická práca stráca svoj význam.

   Nahradzujú ju stále viac automaty a plnoautomaty, ktoré sú precíznejšie a lacnejšie.

   Tak sa stáva množstvo poddaných ZBYTOĆNÝMI a preto aj náboženstvá,
   ktoré
   ich mali držať v poslušnosti, či pracovnej, alebo deti, ako ďaľších poddaných plodiacej,
   STRÁCAJÚ na význame.

  • To si pamatáš ešte z VUMLu?

Leave a Reply