Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Britská polícia pravidelne špehuje aktivistov

Britská polícia pravidelne špehuje aktivistov

protest-gbBritská polícia dala na zoznam extrémistov asi 9000 politických aktivistov, z ktorých mnohí nemajú žiaden predchádzajúci záznam v trestnom registri, oznámili miestne médiá.

Policajné dokumenty ukazujú, že tisíce ľudí po celej Británii sú sledované ako „domáci extrémisti“ – mnohí z nich bez trestného záznamu.

Podľa týchto dokumentov polícia používa špionážne techniky, vrátane tajných agentov, platených informátorov a odposluchov na zhromažďovanie informácií o uvedených osobách.

Podrobnosti o špionážnom programe boli zverejnené v denníku The Guardian na základe žiadosti a práva na informácie.

Vyšší dôstojníci oboznámení s týmto programom naznačili, že mnoho ľudí uvedených v databáze nemá záznam v trestnom registri.

Polícia vytvorila špeciálnu jednotku s menom „Národná jednotka pre domáci extrémizmus“ (National Domestic Extremism Unit) s cieľom využitia sledovacích techník na monitorovanie agitátorov, ktorí sú na tajnom zozname.

Zdroje uvádzajú, že Met tajne odpočúvala stretnutie s Duwayne Brooksa a jeho advokáta.

Sledovacia akcia bola povolená „vyšším dôstojníkom“ v roku 1999 alebo 2000.

Verí sa , že minimálne dve stretnutia boli tajne zanamenávané, jedno z nich v sídle Brooksovho advokáta – Jane Deighton. Advokátka sa vyjadrila pre BBC, že ak by to bola pravda, operácia je „škandálna“.

Extrémistická jednotka monitoruje celý rad extrémistov: od krajne pravicových aktivistov z English Defence League cez bojovníkov za práva zvierat až po antikapitalistických a protivojnových demonštrantov.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org, krátené
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Nemyslime si, že u nás to je iné. Polícia všetky zhromaždenia poctivo natáča a monitoruje. Kontroluje doklady zúčastnených a má veľmi dobrý prehľad, kto sa ich zúčastňuje. Nerobme si ilúzie ani o slobode na internete. Doteraz som to síce nezdôrazňoval, ale teraz je čas. Používajte podľa možnosti protokol HTTPS, pri diskusiách neuvádzajte svoje pravé mená (iba ak veľmi dobre viete čo robíte), používajte anonymné proxy, maily podpisujte a šifrujte. Nikdy to síce nebude na 100% ale lepšie ako nič. Prichádza čas na to, aby sme si prestali hovoriť „veď nerobím nič zlého, tak nech si ma sledujú“. Musíme sa začať pýtať „Prečo ma sledujú, keď nič zlého nerobím?“.

O ::prop

Jeden komentár

  1. To je dobra sprava. Naznacuje, ze hore maju plne gate a ze si uvedomuju, ze je ich mozne znicit.

Leave a Reply