Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Blackwater bude novým prenájomcom amerických špeciálnych jednotiek v Afghanistane

Blackwater bude novým prenájomcom amerických špeciálnych jednotiek v Afghanistane

Zatiaľ čo prezident Obama nalieha na skoré skončenie vojenskej angažovanosti USA v Afghanistane, sledujú časti jeho vlády iné plány. Tak bol prenajatý komplex budov patriaci bývalému príslušníkovi Navy-SEAL Ericovi Princemu, zakladateľovi súkromných vojenských služieb Academi, za 22 miliónov dolárov na ubytovanie amerických vojakov v r. 2015.

Táto súkromná „Vojnová a.s.“, ktorá najprv vystupovala pod menom »Blackwater«, neskôr pod menom »Xe Services« a nakoniec od decembra 2011 sa zmenila na »Academi«, sa stala hrdým víťazom procesu zadania bez výberového konania, ktoré tomuto podniku zaistí pre nasledujúce roky lukratívne zisky z amerických vojen. Ako k Wired.com napojený internetový portál Danger Room informuje ako prvý, bude Academi podporovať len nedávno vytvorenú Special Operations Joint Task Force – Afghanistan poskytnutím ubytovania a kancelárskych priestorov vo svojom cca 4 ha veľkom opevnenom komplexe budov menom »Camp Integrity« v afghánskom hlavnom meste Kábule.

Spencer Ackerman z Danger Room hlási, že Academi získala súhlas na to, aby Camp Integrity v máji 2015 prenajala špeciálnym jednotkám a týmto spôsobom sa postarali o ubytovanie cca 7.000 vojakov elitných jednotiek.

Prezident Obama a jeho viceprezident Joe Biden v uplynulých týždňoch poukazovali stále znovu, že vojna USA v Afghanistane bude najneskôr do roku 2014 ukončená a že potom krajinu opustia všetky bojové jednotky. Avšak napriek tomuto pevne stanovenému termínu chce Pentagon viac ako 10.000 vojakov naďalej umiestniť v zahraničí na dobu neurčitú, aby vykonávali tzv. výcvikové a protiteroristické operácie. Vďaka tejto veľkorysej ponuke Academi, disponujú teraz tisíce vojakov špeciálnych jednotiek, v týchto zariadeniach vedených súkromnými podnikmi, bezpečnú strechu nad hlavou.

»Pozorujeme tieto úzke a prepletené vzťahy v tejto šedej zóne medzi regulárnymi a súkromnými ozbrojenými silami už dlhšiu dobu«, hovorí Peter W. Singer, vedec z Brookings Institution Spencerovi Ackermanovi. »Americká armáda a CIA podľa informácií tieto podniky najala pre viaceré úlohy. Je to počnúc od zriadenia a správy oporných bodov, prevzatia logistických služieb, až po bezpečnostnú a strážnu službu, tak v Iraku, ako aj v Afghanistane. V jednom určitom bode sa potom už vyskytuje otázka, kde začínajú a kde končia oblasti úloh a funkcií americkej armády a súkromných vojenských firiem. Skutočne zaujímavá otázka pre mňa ale znie, poučili sme sa z minulosti?«

A skutočne mali skúsenosti, ktoré nadobudli v nedávnej minulosti s Academi a jej predchodcami, dať americkému ministerstvu obrany dostatočný dôvod hľadať iné opcie, ako ubytovanie vojakov zabezpečiť práve zmluvou s týmto obchodným partnerom. Blackwater stál v centre závažných škandálov, ku ktorým patrí napr. masaker na námestí Nisur v septembri 2007, keď spolupracovníci Blackwateru spustili paľbu do davu ľudí a zavraždili pritom 14 neozbrojených civilistov, medzi nimi ženy a deti.

A ešte v minulom auguste sa dohodla Academi s americkou vládou na peňažnom treste 7,5 miliónov dolárov potom, čo ministerstvo spravodlivosti vznieslo obvinenia z obchodu so zbraňami a ilegálneho vlastníctva zbraní v 17 prípadoch. Napriek množstvu škandálov sa vláda stále a stále znovu obracia na služby Academi.

V jednej, toto leto zverejnenej správe bolo odhalené, že International Republican Institute, nadstranícka verejnoprospešná organizácia, na čele ktorej stojí republikánsky senátor z Arizony a bývalý prezidentský kandidát John McCain, na náklady daňových poplatníkov vydala viac ako niekoľko desaťtisíc dolárov za to, aby boli žoldnieri z Blackwateru poslaní do Iraku, aby tam ako sa tvrdilo, pomáhali pri budovaní »demokratických pomerov«.

Už vopred povedal hovorca podniku Academi pre Danger Room, že k zariadeniam v Camp Integrity patria aj »nepretržite obsadené centrály pre nasadenie, tankovacie služby, dielne pre údržbu a opravy vozidiel, ubytovania, kancelárske a konferenčné priestory, ako aj opevnené zbraňové komory«. Oddelenie pre boj proti narkoterorizmu Pentagonu tam už zriadilo kanceláriu, ku ktorej patrí aj »zabezpečená komora pre zbrane a zariadenia pre údržbu zbraní«, hlási informačná služba Wired.

Preklad: Juraj Borský; ::prop

Zdroj: info.kopp-verlag.de

O ::prop

Pridaj komentár