Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Berkut sa učil remeslo v Nemecku

Berkut sa učil remeslo v Nemecku

Members-of-the-Berkut-the-Ukrainian-speRozpustená ukrajinská zvláštna jednotka „Skalný orol“ získala pri svojom výcviku podporu z Nemecka. Ukazuje to odpoveď Spolkovej vlády na otázku strany Zelených.

Spolková vláda radila v rokoch 2009 až 2013 ukrajinskej vláde, za medzitým moci zbaveného prezidenta Viktora Janukoviča, v bezpečnostných otázkach. Vychádza to z v utorok zverejnenej odpovede Spolkového ministerstva vnútra na dopyt poslanca Zelených Hansa Christiana Ströbeleho.

Podľa toho mal Spolkový kriminálny úrad (BKA) poskytnúť ukrajinskej bezpečnostnej službe SBU policajnú podpornú pomoc. V súvislosti s futbalovými majstrovstvami Európy 2012 sa uskutočnili aj semináre, ako aj tréningové jednotky so špeciálnou policajnou jednotkou Berkut („Skalný orol“).

K tomu patrili prípravy na veľkopodujatia, ako aj semináre s „úradníkmi znalými scény“ k organizácii a spôsobu práce, ktoré poskytovala Spolková spravodajská služba.

Od priateľa k nepriateľovi

Pre Berkut boli neskôr dodané ochranné prilby a ľahká telová ochranná výstroj. „Odpoveď Spolkovej vlády ukazuje, ako rýchlo je možné byť prehlásený z včerajšieho priateľa na nepriateľa a diktátora“, vyhlásil Ströbele.

Vo svojom dopyte sa politik Zelených pýtal Spolkovej vlády k pomoci z Nemecka pri budovaní, výcviku a výstroje ukrajinských bezpečnostných úradníkov, ako aj materiálnu pomoc na pravicovo radikálne skupiny. Ströbele zdôraznil: „Možné finančné príspevky na pravicovo radikálne zoskupenia Spolková vláda nedementovala, tvrdí len, že nemá o tom žiadne poznatky“.

Medzitým boli vydané členom rozpustených špeciálnych jednotiek ruské pasy. Ruský generálny konzulát v Simferopole oznámil v utorok, že vybavil ďalších príslušníkov novými dokumentmi. Bolo to „naliehavo potrebné“.

Členovia Berkutu mali byť zodpovední za veľa zásahov proti demonštrantom na Ukrajine. Protivníci vlády obviňujú členov tejto jednotky, že usmrcovali protestujúcich na Majdane strelami do hlavy a krku. (čo bolo spochybnené v zachytenom telefonáte medzi : Catherine Ashton s estonským ministrem: Snajpry v Kyjevě najali lídři Majdanu! – pozn. prekladateľa).

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Die Welt

Poznámka redakcie:
Pre čitateľov neznalých politických reálií v Nemecku: tzv. „Zelení“ sú v skutočnosti „červení“ – teda je to akási alternatívna ľavica schovávajúca svoje smerovanie za agendou „životného prostredia“. Rovnako ako „zelenú“ agendu propagujú aj LGBTI a ďalšie myšlienky „kultúrnej revolúcie“ v intenciách Frankfurtskej školy.

O ::prop

Leave a Reply