Domov / Hlavná strana / Zdravie / Batoľa prežilo reakciu na vakcínu proti pravým kiahňam

Batoľa prežilo reakciu na vakcínu proti pravým kiahňam

kiahne(Reuters) – Dvojročný chlapec, u ktorého sa vyvinula závažná reakcia na očkovanie proti pravým kiahňam u jeho otca, sa uzdravil, ale zdravotná inšpekcia našla infekčný vírus po celom jeho dome. Oznámilo to centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC) vo štvrtok.

Batoľa z Indiany prežilo zriedkavú vyrážku známu ako eczema vaccinatum po hraní sa so svojim otcom, vojakom, očkovaným pred nasadením v Iraku. Nahlásil to Dr. John Marcinak z Univerzity v Chicagu a CDC experti.

Experimentálna liečba dieťaťu pomohla, ale CDC hovorí, že nehoda dokázala, že ľudia, ktorí dostali vakcináciu proti kiahňam, by mali byť opatrnejší.

Bol to prvý prípad eczema vaccinatum nahlásený v USA od roku 1988, tvrdí CDC. Dieťa bolo hospitalizované na 48 dní, ale nemalo by trpieť žiadnymi trvalými následkami než prípadnými jazvami, hovorí správa, vydaná v týždennom súhrne CDC.
Vírus kiahní môže prežiť aj na neživých objektoch, preto odborníci podrobili testom aj rodinný dom.

„Viacero výterov obdržaných z domu (napr. z kúpeľňovej žinky, papúč, hračkárskeho bubna, nočného stolíka a obalu na masť) a z vecí prinesených do detskej nemocničnej izby (napr. detská fľaška a autosedačka) boli pozitívne na vírus vaccinia,“ napísali inšpektori.

Vyčistili celý dom parným čističom, vyprali oblečenie a bielizeň predbežne vydezinfikovali.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pravé kiahne v roku 1979 za vyhubené. Americká vláda zaviedla znovu očkovanie proti pravým kiahňam pre vojakov a vybraných zdravotníkov, pretože sa báli, že vírus bude použitý ako biologická zbraň.

„Americké ministerstvo obrany dalo očkovať približne 1,2 milióna osôb v marci 2007,“ píše sa v správe.

Vakcína proti kiahňam používa zvyčajne neškodný vírus nazývaný vaccinia. Je vpichnutý do kože a vytvára vriedok, z ktorého sa neskôr stane chrasta a postupne odpadne.

U ľudí s ekzémom a poruchami imunitného systému sa môžu vyvinúť vážne reakcie pri očkovaní, alebo pri styku s vriedkami očkovaného človeka.

Vojak dostal vakcínu napriek tomu, že mal v anamnéze napísané kožné alergie.

„Jeho nasadenie bolo odložené, tak sa neplánovane zastavil doma, aby navštívil svoju rodinu v Indiane,“ píše sa v správe. „Jeho bežné aktivity so synom zahŕňajú objímanie, zápasenie, spanie a pod.“

Na dieťati sa objavila vyrážka a neskôr viac príznakov choroby. Po týždni experimentálnej liečby sa začalo dieťa cítiť lepšie.

Matka dieťaťa mala tiež vyrážku, ktorá sa objavila po tom, čo dostala imunoglobulín, liek vyrobený z krvi očkovaných ľudí.

Vo štvrtok skupina poradcov FDA odporučila schváliť novú vakcínu proti pravým kiahňam, vyrobenú Acambis Plc, ktorá je navrhnutá tak, aby bola bezpečnejšia než staré vakcíny.

Preklad: misha, www.protiprudu.org
Zdroj: Reuters

O ::prop

2 komentáre

  1. Zaujimave ze sa proti Variole sa stale ockuje ked bola pribl. pred desiatkami rokov eradikovana ?
    To vojakove dieta je urcite imunodeficientne lebo ta atenuovana vakcina (zivy oslabeny kmen) by sposobila „vakciniu“ aj u vojaka (ak uz nebol predtym raz zaockovany).
    Podobny priklad – ako ked sa zaockuje novorodenec so SCID (prim. imunodeficiencia) a vivinie vakciniu – na ktoru aj casto zomiera.
    A kožné alergie nie su kontraindikacia ockovania !

Pridaj komentár