Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Bashar al-Assad, Sýria, a pravda o chemických zbraniach

Bashar al-Assad, Sýria, a pravda o chemických zbraniach

syriaBasharov otec Hafiz al-Assad bol brutálny, ale nikdy nepoužil chemické zbrane. A viete vôbec, ktorá armáda ako prvá použila plyn na Blízkom východe?

Čím väčšia lož, tým viac ľudí jej bude veriť. Všetci vieme, kto to povedal – ale ešte stále to tak funguje. Bashar al-Assad má chemické zbrane. Môže ich použiť proti svojmu vlastnému, sýrskemu ľudu. Ak tak urobí, Západ bude reagovať. Počas celého roka sme počúvali tieto vety v rôznych obmenách – a Assadov režim opakovane hovoril, že ak – ak – by mal chemické zbrane, nikdy by ich nepoužil proti Sýrčanom.

Ale teraz Washington omieľa obohratú pesničku znova a znova. Bashar má chemické zbrane. Môže ich použiť proti svojim vlastným ľuďom. A ak to urobí …

No, ak to urobí, budú Obama, Madame Clinton a NATO veľmi, ale naozaj veľmi nahnevaní. Počas minulého týždňa, všetci tí obvyklí pseudoodborníci, ktorí nedokážu ani nájsť Sýriu na mape, nás znovu varovali pred yperitom, chemickými látkami, biologickými činiteľmi, ktoré by Sýria mohla mať – a teda mohla aj použiť. A zdroje? Tí istí odborníci – fantastovia, ktorí nás síce nevarovali pred 9/11, ale v roku 2003 trvali na tom, že Saddám mal zbrane hromadného ničenia: sú to tzv. „nemenované vojenské spravodajské zdroje“ (Unnamed Military Intelligence Sources). Od tej doby sú známi pod skratkou UMIS.

Coup de theatre

A teraz prichádza coup de theatre – veľký divadelný zvrat. Ktosi z Canadian Broadcasting Corporation mi tento týždeň zavolal, že by chcel so mnou urobiť rozhovor o použití chemických zbraní Hafizom al-Assadom v meste Hama v priebehu povstania sunnitských moslimov počas roku 1982. Ich informácie boli zo starého známeho zdroja UMIS. Ale stalo sa, že som bol osobne v Hame vo februári 1982 – práve preto ma z CBS volali. A aj keď Hafezova sýrska armáda vraždila svoj vlastný ľud (mimochodom, ten zasa vraždil úradníkov režimu a ich rodiny), nikto z nich nepoužil chemické zbrane.

Nevidel som jediného vojaka v Hame, ktorý by mal plynovú masku. Žiaden civilista nemal plynovú masku. Nebezpečne páchnuci vzduch, ktorý bol cítiť po chemikáliách a bol použitý naším (vtedajším) spojencom Saddámom proti iránskym vojakom, v roku 1980 nebol v Hame prítomný. A nikto z desiatok civilných preživších, s ktorými som robil rozhovory počas obdobia 30 rokov od roku 1982, sa nikdy nezmienil o použití plynu.

Ale teraz máme veriť, že bol použitý. A tak nová, slabomyseľná rozprávka začína: Hafez al-Assad použil plyn proti svojim vlastným ľuďom v meste Hama pred 30 rokmi. Takže jeho syn Bashar to môže urobiť znova. A nebol to vlastne jeden z dôvodov, prečo sme napadli Irak v roku 2003? Pretože Saddám použil plyn proti svojim vlastným ľuďom, a môže to urobiť znova?

Táraniny

Áno, čím väčšia lož, tým lepšie. My pisálkovia sme odviedli svoj diel práce pri šírení týchto táranín. A Bashar – ktorého sily sa dopustili vcelku dosť neprávostí – má byť obvinený z ďalšieho zločinu, ktorého sa doteraz nedopustil a ktorý jeho otec nikdy neurobil. Jupí, chemické zbrane sú zlé správy, ľudkovia. To je dôvod, prečo USA dodávali ich komponenty Saddámovi, samozrejme ruka v ruke s Nemeckom.

To je dôvod, prečo, keď Saddám prvýkrát použil plyn na Halabdja, UMIS povedal dôstojníkom CIA, že na vine je Irán. A áno, Bashar asi vlastní nejaké chemikálie v hrdzavých popolniciach niekde v Sýrii. Madame Clinton je znepokojená z toho, že môžu „padnúť do nesprávnych rúk“ – ako keby sa v súčasnej dobe nachádzali „v tých správnych rukách“. Ale Rusi povedali Basharovi, aby ich nepoužil. Môže si Bashar dovoliť rozhádať sa s jedinou spriatelenou superveľmocou?

A mimochodom, už viete, ktorá armáda ako prvá použila bojový plyn na Blízkom východe? Hádate, že to bol Saddám? Nie. Kto iný, než Briti pod velením generála Allenbyho. Použili ich proti Turkom na Sinaji v roku 1917. A toto je pravda.

Preklad ::prop

Zdroj: Robert Fisk, The Independent

O ::prop

Leave a Reply