Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Azerbajdžan vypol Radio Free Europe

Azerbajdžan vypol Radio Free Europe

rfeFoto: Osadenstvo RFE/RL v Baku čaká na opustenie budovy

Dnes ráno (26.12.2014 – pozn. red.) bola v Baku úradníkmi štátnej prokuratúry v sprievode ozbrojených policistov prehľadaná kancelária vysielača Radio Free Europe / Radio Liberty Azerbaijani Service propagandistického vysielača RFE, založeného CIA počas Studenej vojny.

Úradníci zabavili podklady a počítačovú techniku z priestorov budovy. Spolupracovníci vysielača financovaného vládou USA boli na niekoľko hodín zadržaní bez možnosti komunikácie a následne opustili na nariadenie budovu.

Riaditeľ RFE/RL’s Azerbaijani Service odsúdil toto opatrenie ako trvajúcu kampaň voči nezávislým médiám v Azerbajdžane. Aj z ministerstva zahraničia USA sa hrnuli protesty.

Nastávajúca hlasná kritika voči vláde, obmedzovanie slobodného vyjadrovania názorov nezávislých médií a osôb, spočíva na momentálnej strate príspevkov v prospech americkej politiky.

Kde boli tieto výzvy v minulosti? Azerbajdžan je kľúčovou krajinou medzi Európou a Áziou. Cez krajinu vedú strategické cesty – železničné a plynovodné projekty. Skoro zo všetkých štátov sa usilujú vojaci a politici roky o vplyv v Baku. Každý deň stoja tucty medzinárodných delegácií v chodbách vládnych budov a čakajú na audineciu v tejto obletovanej krajine a hýčkajú mocipánov devótnou pozornosťou.

Úsilie o uzavieranie zmlúv pre spoločné zbrojné a energetické projekty sú na dennom poriadku. Každá vláda sa má na pozore, aby nežiadala príliš energicky o dodržiavanie ľudských práv. Skromné vyhlásenia k tomu slúžia na uchlácholenie svetovej verejnosti. Zainteresovaní vedia, že tieto netreba brať vážne.

Nezávislosť vyzerá inak.

Vláda Azerbajdžanu sa bude pri teraz nastávajúcich diplomatických rokovaniach pokúšať vyraziť z toho výhody a prísľuby. Je to jednoducho len ďalší obchod, bluf ako pri pokri.

Spracoval: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroje: RFE, RU

O ::prop

Pridaj komentár