Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Armáda USA smeruje do Bulharska. Je to ohrozenie suverenity?

Armáda USA smeruje do Bulharska. Je to ohrozenie suverenity?

US soldiersBulharsko požiadalo Spojené štáty o umiestnenie stálej vojenskej sily v krajine. Cieľom tohto neobvyklého kroku je podľa bulharských médií posilnenie bezpečnosti v regióne a zlepšenie vzájomnej vojenskej spolupráce.

Bulharský minister obrany Anu Anguelov prerokoval otvorenie vojenskej základne USA v Novo Selo, ležiacom v blízkosti Sliven. Jednania prebehli s úradníkmi Pentagonu začiatkom decembra. So správou prišiel denník Dneven Trud, odvolávajúc sa na bulharské armádne zdroje.

Podľa správy zatiaľ nebolo nič dané na papier, ale ak dohoda prejde, mohlo by to zdvojnásobiť počet príslušníkov americkej armády v krajine.

Ak sa dosiahne dohoda, protivojnový aktivista Brian Becker tvrdí, že by sa Sofia vlastne vzdala americkej vláde, keďže vojaci predstavujú „hrozbu národnej suverenity ľudu Bulharska, pretože majú na svojom území cudzie vojenské základne, a to robí z Bulharska súčasť amerického politického, hospodárskeho i vojenského bloku. Naozaj nemôže byť slobodná krajina a slobodní ľudia v nej, pokiaľ majú na svojej pôde zahraničné jednotky“ povedal pre RT.

Americkí vojaci boli prítomní v Bulharsku počas posledných šiestich rokov na základe dohody o obrannej spolupráci podpísanej oboma štátmi v apríli 2006. Podľa dohody Američania môžu trénovať svojich vojakov na štyroch bulharských základniach, ktoré zostávajú pod velením Sofie a pod bulharskou vlajkou.

Avšak prítomnosť amerických síl v Bulharsku je aj americký „spôsob“ ako bezpečne „pripútať krajinu, jej ekonomiku a politických predstaviteľov k Washingtonu. Ako z hľadiska začlenenia amerického vojenského zariadenia, tak z predaja amerického vojenského tovaru do zahraničia, čo tu je veľkým biznisom“, hovorí Becker.

Takéto nahromadenie vojenských síl bude tiež ohrozovať Rusko. Becker dodáva „existuje silná motivácia na udržanie studenej vojny aj bez Sovietskeho zväzu a snaha začleniť krajiny strednej a východnej Európy, bývalé krajiny Varšavskej zmluvy, do americkej sféry záujmu prostredníctvom NATO.“

Zmluva taktiež umožňuje USA využívať základne „pre misie v tretích krajinách bez osobitného povolenia od bulharských úradov.“

V súčasnej dobe je prítomných v Bulharsku 2500 vojakov. Patrí medzi nich obrnená mechanizovaná pechota a výsadková alebo ľahká pechota.

Preklad ::prop

Zdroj rt.com

O ::prop

Leave a Reply