Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Arabi protestujú proti izraelskému plánu etnických čistiek

Arabi protestujú proti izraelskému plánu etnických čistiek

protest15.júl 2013/ Život v arabských obciach v Izraeli sa dnes zastavil, pretože Arabský výbor vyzval na generálny štrajk vo všetkých oblastiach. Tým sa má protestovať proti plánu izraelskej vlády na etnické čistky v púšti Naqab (Negev). Plán vlády predpokladá presídlenie tisícov Beduínov, ktorých pozemky boli už preventívne vyvlastnené.

Takzvaný zákon Praver, ktorý predpokladá vykázanie Beduínov z ich tradičných území a ktorých dediny predpokladá vo „vyhľadaných“ územiach, umožňuje sionistickej vláde „prevzatie“ takto „uvoľneného“ územia. Tento zákon práve prebehol úspešne v 1. čítaní v Parlamente a spôsobil obrovské nepokoje medzi cca 2 miliónmi Arabov v Izraeli.

Výbor vyzval dnes v arabských mestách a mestských častiach v Izraeli k 15 zhromaždeniam, na podporu protestov v Bershebe a púšti Naqab.

Tieto protesty pripomínajú rok 1976, na uctievaný Deň zeme, kde tisíce Arabov v Izraeli na rozličných miestach – predovšetkým v Galilei – demonštrovali proti podobnému plánu na vyvlastňovanie ich pozemkov. Vtedy bolo veľa demonštrantov pri následných stretoch s izraelskou políciou zastrelených.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: freunde palaestinas

O ::prop

Leave a Reply