Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / AML – prvý krok Švajčiarska ku komunizmu

AML – prvý krok Švajčiarska ku komunizmu

eci-ubi-SKŠvajčiarsko urobilo prvý krok ku komunizmu. Z teórie je známe, že ak sa v spoločnosti vytvorí vysoké vedomie u ľudí, nebudú potrebovať ani peniaze, ani úradníkov, ani štátnu administratívu. Pretože ku komunizmu je cesta dlhá a tŕnistá /sovietska spoločnosť stála iba na jej začiatku/, iniciatívni Švajčiari /pritom sú to naozaj vybíjaní kapitalisti, odmietli leninskú cestu – teda toho Lenina, ktorý odchádzal budovať do Ruska komunizmus práve zo Švajčiarska/ a rozhodli sa priniesť do spoločnosti zákonodarný projekt, podľa ktorého každý obyvateľ tejto krajiny bude mesačne dostávať 2500 švajčiarskych frankov. Pamätáte, každému podľa potreby? A za tieto peniaze Švajčiar nemusí nič robiť. Nechcete – nepracujte, peniaze dostanete aj tak.

Tento švajčiarsky model komunizmu je celkom jednoduchý. Dočítal som sa o ňom od autora Sergeja Tokareva na portáli „Ruskaja Germania“. Vo Švajčiarsku už iniciátori petície „Bezpodmienečného základného príjmu“ (AML) zozbierali niekoľko desiatok tisíc podpisov. Potom bude o ňom celo švajčiarske referendum. Predpokladá sa, že mohlo by byť aj koncom tohto roka.

AML by garantovalo každému dospelému Švajčiarovi mesačný príjem v sume 2500 švajčiarskych frankov /čo je asi 2000 eur/. Nie je to žiadna sociálna dávka, netreba ju odrobiť. Samozrejme, pracovať sa nezakazuje. Existuje názor, že AML bude stimulujúcim faktorom pre spoločensky užitočnú prácu. Užitočným dôsledkom AML bude aj zníženie počtu úradníkov, bezpodmienečný základný príjem umožní znížiť byrokratický aparát, pretože peniaze sa budú vyplácať všetkým. Úradníkov, ktorí predtým riešili, komu možno platiť a komu nie, nebude potreba.

Idealizmus? Utópia? Iniciátori AML predpokladajú, že tento nový zákon je reálny a je prijateľný tak pre spoločnosť ako aj pre štátny rozpočet. Zástancovia bezpodmienečného základného príjmu sú presvedčení, že garantované životné minimum nebude mať vplyv na záujme pracovať. Väčšina ľudí pracuje, lebo vidí vo svojej práci zmysel a pocit pozitívneho hodnotenia spoločnosťou. Napríklad zakladateľ reťazca predajní dm Goetz Werner už celé desaťročie obhajuje myšlienku bezpodmienečného základného príjmu. Podľa jeho názoru zavedením AML ľudia pochopia, že to je nielen potreba, ktorá ich núti pracovať. Nie je to tak: pracovať v budúcnosti dovolí materiálne zabezpečenie. Zvýši sa aj produktivita práce, lebo ľudia budú robiť to, čo sa im páči, na čo majú. Garantovaný príjem dovolí viac času venovať výchove detí, alebo navštevovaniu príbuzných či priateľov.

Štát, každý štát dnes platí obrovské sumy na sociálne dávky. Zástancovia AML vypočítali, že pre bezpodmienečný mesačný príjem na úrovni 2500 švajčiarskych frankov pre dospelých a 625 frankov pred deti je treba 200 miliárd frankov ročne. V súčasnosti výdavky štátu na sociálne dávky predstavujú ročne 70 miliárd frankov, to je však bez sumy výdavkov na byrokratický aparát, ktorý sa zaoberá otázkami, komu treba sociálne dávky vyplatiť a komu nie. AML jednoducho tento aparát zlikviduje.

Vo Švajčiarsku si tento zákon získal obrovské množstvo priaznivcov. Nevyhnutých 100 tisíc podpisov pre uskutočnenie referenda bolo získaných za 6 mesiacov a už 4 októbra minulého roka bolo odovzdaných 126 tisíc podpisov do federálnej kancelárie.

Táto idea však nie je nová, už bola potvrdená aj prakticky,

Napríklad v Namíbii, v dedinke Ochivero , ktorá mala asi tisíc obyvateľov, charitatívne organizácie vyplácali každému obyvateľovi dedinky mesačne 100 namíbijských dolárov /asi 9 eur/. Počas prvých mesiacov ich obyvatelia obyčajne prepili. Ale postupom času sa začali diať v dedinke neuveriteľné veci. Obyvatelia začali otvárať pekárne, kaderníctva, družstvá vyrábajúce tehly. Deti prestali hladovať , muži sa prestali zaoberať šmelinárstvom. Spotreba alkoholu prudko klesla a rovnako ako aj trestná činnosť. Došlo na slová Wernera: Nie materiálna potreba nás núti pracovať, naopak, materiálne zabezpečenie nám umožňuje pracovať podľa potrieb.

Alebo iný príklad, z knihy „Stalin, hospodár ZSSR“ autor Jurij Muchin píše: Na nórskom ostrove Špicbergy dostalo ZSSR licenciu na ťažbu uhlia a bola tam ruská kolónia. Sovieti tam poslali svojich špecialistov a ľudí, ktorí si chceli dobre zarobiť. V tejto kolónii boli obchody, kde sa predávalo za peniaze. Našli sa však experimentátori, ktorí v sovietskej kolónii v obchodoch zaviedli podmienky evokujúce komunizmus, bolo si možné brať bezplatne, podľa potreby. Zo začiatku sa všetci vrhli na ikru, cigarety s filtrom a podobne a regály sa vyprázdňovali. Ale experimentátori úporne zásobovali obchody znova a znova. Po čase sa ľudia uspokojili a brali si len toľko, koľko im bolo treba a neskoršie si už brali ešte menej ako vtedy, keď nakupovali za peniaze.

Švajčiarsky príklad s očakávaným referendom potvrdzuje aj tézu o vysokej uvedomelosti a aj hypotézu súdruha kapitalistu Wernera. Švajčiarsko je jedna z tých krajín, kde sa nemôžu chváliť nejakým vysokým rastom HDP a veľmi vysokým /stabilne vysokým/ ročným príjmom na obyvateľa. Samozrejme sociálna revolúcia mohla spôsobiť, že veľká časť spotrebiteľov je „presýtená“. Kto pracoval, alebo aspoň sa pri návšteve informoval či pozorne sa prizeral, dosvedčí, že je to tak. Ale k tomuto švajčiarskemu kroku ku komunizmu mohla napomôcť aj súčasná kríza, všade sa hovorí o šetrení, znižovaní počtu úradníkov, to znamená, že je vhodný čas na nové idey.

A existuje ešte jedna podmienka, ktorá stvorila túto ideu a aj uvedomelosť Švajčiarov – tvrdé imigračné zákony. Švajčiari neradi púšťajú medzi seba cudzích a obyvatelia kantónov nevidia toľko migrantov, ako ich susedia vo Francúzsku. A o uvedomelosti Švajčiarov hovorí udalosť z minulého roka, keď sa obyvatelia kantónu vyslovili v referende proti kandidatúre Davosu alebo Saint Moritzu na usporiadanie ZOH v roku 2022. Viac ako polovica v referende bola proti výdavku 300 miliónov švajčiarskych frankov na hry. Podľa expertov príjmy z hier by predstavovali 1,5 miliardy a vláda chcela dať kantónu 1,3 miliardy. Švajčiari, ktorí už neraz usporiadali ZOH vedia, že náklady sú oproti predpokladom ďaleko vyššie, dnes takmer o 200 percent.

Ukazuje sa, že Švajčiarsko je ideálna krajina na takýto „komunistický“ experiment, ktorý sa udeje ticho, pokojne, bez revolúcií.

Švajčiarsko má podľa údajov z roku 2012 približne 7 997 000 obyvateľov, okrem bankovníctva má ešte aj vyspelý potravinársky a chemický priemysel. Slovensko má čosi viac ako 5 miliónov obyvateľov. Keby sme na Slovensku zrušili úrady práce a iné nezmyselné úrady, keby sme neboli rozpredali „ zlaté vajcia „nadnárodným“ spoločnostiam, alebo keby zisky existujúcich podnikov smerovali do slovenskej kasy, keby sme nevyplácali nezmyselné sociálne dávky a mnohé iné keby, mohli by sme urobiť rovnaký krok ako Švajčiarsko. Určite by sa našiel ekonóm, alebo amatér ekonóm, ktorý by si dal za úlohu zrátať tieto pre a proti a určite by dospel k zaujímavým číslam. Slovensko sa totiž tvári ako keby bolo superštátom /v administratívnych, štátnych či parlamentných meradlách/ nehovoriac už o ministerstvách, úradoch pre úrady a podobne. A pritom sme iba obyčajnou kolóniou, ktorá už takmer nemôže rozhodovať o ničom. Ale lepšie je tvrdiť, že keby bolo keby, boli by sme v nebi…

Autor: Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

9 komentárov

 1. komunismus co to autor mele ? je to zakladni prijem … tzn kazdy tvor na planete ma pravo na zivot a to zadarmo

  tato cesta ukazuje jak tu zit a nebyt otrokem a jak si vlada vazi svych obcanu a vsadim se ze s timto prijmem si kazdy bude tvorit praci daleko lehceji nebud muset resit problemy o preziti

  • Reálny komunizmus to naozaj nebude – ak áno, tak by sa nikto nehral s nejakým príjmom a všetci by makali ako otroci za ostnatým drátom pod hlavňami guľometov. Napriek tomu to je nereálna ľavicová, marxisticko-komunistická utópia, ktorá fungovať nebude a ani nemôže. Na rozdiel od fantázií typu „kazdy tvor na planete ma pravo na zivot“ (stavím sa, že autor je zároveň zástanca potratov) ja to aj viem zdôvodniť množstvom dôvodov. Bude však stačiť hneď ten prvý. Takýto príjem sa požaduje vo výške približne 60 % priemerného platu v EÚ (teraz hovorím o európskej iniciatíve, nie Švajčiarskej), netuším aký je priemerný plat v EÚ ale pravdepodobne bude vyšší ako na Slovensku. Na Slovensku počítajme s výškou takéhoto príjmu povedzme 300 Eur mesačne. Krát 12 mesiacov, krát 5,5 milióna ľudí. Výsledok – takmer 20 miliárd Eur ročne. Príjem SR naplánovaný na rok 2014 (podľa rozpočtu) – 14,6 miliardy…

 2. Tiež sa mi nepáči nepodmienený príjem. A to hlavne pre deti. Keď nepodmienený príjem tak len a výhradne pre dospelích. Napríklad cigáňom. Tí by si s takým luxusom neporadili.
  Pri bežných riadne vychovaných slovákoch by som si to vedel predstaviť.
  Každý rod (aj cigánsky) si za spoj pokrok zodpovedá sám (to jedno že nám nanútili liberálny kapitalizmus=fašizmus sme proste zodpovedný).

  Skôr by som tlačil v ekonomike na bezúročné bankovníctvo skoro bezpodmienečnými pôžičkami od štátnej banky. A hornú hranicu prímu (nie platu) a nad ňou 100% zdanenie ktoré by nebolo prímom štátu.
  A v socialnych veciach každá obec si za potrebné má zodpoveť sama.
  Miestna samospráva 99% právomocí a štát len profesionálna obrana, koordinácia obcí a zahraničné veci.
  A plno iného.

 3. Je to veľmi dobá idea, ktorú priniesol na svet Goetz Werner, kapitalista,zakladateľ internacionálneho reťazca drogérií „dm“.
  Bol síce potomkom drogeristickej famílie v 5. generácii, ale……
  jeho matka študovala psychológiu.

  Takže, v jeho genetickom kóde boli podnikateľské, ale aj psychologicko-filozofické bunky.

  Prejavilo sa to tak, že bol vynikajúcim podnikateľom, ktorý spravil z otcovej drogérie internacionálny
  reťazec,
  ale vynikol aj ako antroposofista(vygooglovať),
  čo
  ho priviedlo na myšlienku Základného občianskeho príjmu.

  Čím ju oddôvodňuje ?

  Tým, že človek je schopný oveľa vyšších výkonov, keď ich robiť NEMUSÍ, ale CHCE !!!

  Samozrejme, že primitívne, jednoducho stavané mozgy tatarsko-tureckej konštrukcie psychopatov, ktorí ovládli svet,
  to nechápu, resp. dlho nechápali, a preto sa dlho stavali na zadné,
  ale…….
  zjavne začínajú chápať, že je to v ich prospech, v prospech psychopatických klamárov, zlodejov
  a podvodníkov,
  predovšetkým ale psychopatických CHAMTIVCOV !!!

  Prečo ?

  Pretože im to prinesie vyššie zisky.

  Prečo ?

  Pretože, to čo človek nemusí robiť, aby si tým zabezpečil živobytie,
  ale robíto pretože sa mu to chce,
  robí to lepšie, kvalitnejšie,s oduševnením, s kreativitou, atď….

  Nuž, kto už za to môžeme, že niektorí z nás ľudí smemyslením časovo vpredu, ako napr. G.Werner
  a iní pozadu ? Príroda je na vine.

  Hlavne by sme sa mali mať ako ľudia radi a snažiť sa vzájomne si pomáhať.

  Ale vysvetľuj to PSYCHOPATOM, keď ich mozgy sú inak konštruované a takéto niečo nie je v ich silách pochopiť.

  Darmo by boli Slováci v stredoveku vysvetľovali tatarsko-tureckým rabovacím hordám,
  že
  k materiálnym statkom sa dá prísť aj statočnou a kreatívnou prácou,myslením, nie len rabovaním.

  Skôr by ti boli odsekli šabľou hlavu, než by to boli pochopili !!!

  Rovnako ako dnes psychopatickí AGRESORI v Kijeve, v Sýrii, v Grécku……
  pred tým
  v Iraku, Líbyii, atď…..
  ktorí
  majú v pláne orabovať vyššie menované štáty o ROPU a PLYN !!!

  Čo už narobíme, možno to tak má byť, aby ľudstvo prišlo konečne na využívanie jedine a len energie SLNKA, ktorú vlastníme všetci.

  • Uz sa vidim, ako budem pracovat s odusevnenim a kreativitou pri pase… Mimochodom, moj otec vystudoval chemiu. Su teda vo mne chemicko – vedecke bunky?

   • „…..moj otec vystudoval chemiu. Su teda vo mne chemicko – vedecke bunky?“

    Môžu byť a nemusia. Naštuduj si niečo o genetike. Genetický kód dedíme, ale v rôznych kombináciách,
    Možno si ho zdedil po starej mame, alebo starom otcovi a kombinovane s nejakým iným predkom,
    resp. prapredkom, ktorý bol napr. pastierom oviec:-))

    U G. Wernera to mohlo byť aj inak, nemusel zdediť psychologické nadanie po svojej matke.
    Genetický kľúč nie je ešte stále celkom jasný, ale lepšie ako ja to vedia odborníci v tomto smere, čo ja nie som.

    No a čo sa týka oduševnenia a kreativity pri páse, k tomu toľko, že technicko-kreatívne mozgy
    takúto stupídnu prácu prenechajú automatom a plnoautomatom.
    Len,
    potrebujú to robiť z chuti a nadšenia, nie z finančného donútenia.

    Ale, môžem ťa uistiť, že automatizácia a plnoautomatizácia nespí.
    Niekde už existujú ľudoprázdne fabriky s plnoautomatizáciou, ktorú riadi zase automat.

 4. Ten článek je poněkud nepřesný, nechci napsat, že demagogický. Těch 2500 SF bude duchod. Bude ho dostavat kazdy Svycar ne jako mlady, ale jako duchodce…

 5. Nebude to fungovať, je mi ľúto….

  Ak ľudia dostanú 2500, nebudú ochotní pracovať za taký plat, ako dnes, to je predpokladám každému jasné. Alebo si snáď niekto myslí, že chlapík čo chodí o 2-3 ráno piecť rožky do pekárne, alebo jazdí s hovnocucom tam bude chodiť aj naďalej za rovnaký plat, keď má možnosť ostať doma, sedieť na riti a mať peniaze? Ehm…

  Následne bude musieť zamestnávateľ ľuďom zaplatiť omnoho viac, než im platí teraz. Toto navýšenie platu sa nakoniec rozpustí v cene tovaru resp služieb tak, že sa zvýši ich cena a hodnota krásnych 2500 veľmi nepekne klesne.

  Keď sa nikto nebude mať k tomu, aby čistil kanále, bude ho musieť niekto donútiť a tak sa dostávame ku diktatúre, v ktorej končia všetky snahy socialistov…

  Tiež nepočítajte s tým, že ušetríte platy úradníkov, lebo aj tým budete musieť vyplácať tých 2500, či nie?

  Je smutné, že po Stalinskej dobe a gulagoch, po pokusoch s východným blokom a uranových doloch, po Maovi… a po všetkom čo s tým súvisí, po všetkých tých hrôzach sa nájdu ľudia, ktorým to nestačilo a chcú uvrhnúť ľudstvo do ďalšej doby temna…..

Leave a Reply