Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Americký senátor žiada vojenský úder proti Sýrii

Americký senátor žiada vojenský úder proti Sýrii

levinProminentný americký senátor vyzval vládu Baracka Obamu k útoku na sýrske „letiská, lietadlá a delostrelectvo.“

Vplyvný predseda Branného výboru Senátu Carl Levin (Židovský senátor za Michigan), ktorý sa vrátil z prieskumnej cesty na Blízky východ, vyjadril svoju podporu vyzbrojeniu militantných skupín bojujúcich proti vláde prezidenta Baššára al-Asada .

„Zvýšený vojenský tlak na Asada je jediný spôsob, ako dosiahnuť dohodu v Sýrii, potrebnú na obnovenie stability v regióne, ktorý rozhodne nepotrebuje žiadnu ďalšiu nestabilitu,“ povedal Levin v stredu počas prejavu v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier.

Levin pripustil, že americká verejnosť je proti stupňovaniu účasti USA v sýrskom konflikte a že „neexistuje žiaden konsenzus“ na túto záležitosť ani na Capitole.

Senátor Levin a senátor Angus King (Maine), strávili päť dní v Jordánsku a Turecku. Hovorili s vládnymi úradníkmi, ako aj americkým diplomatickým a vojenským personálom o konflikte v Sýrii.

Obaja senátori sa tiež stretli s militantnými vodcami vrátane Salima Idriss, vodcu tzv. Slobodnej sýrskej armády (FSA) a navštívili utečenecké tábory pozdĺž sýrskej hranice.

Levin a King v spoločnom vyhlásení v utorok povedali, že USA a ich spojenci by mali vyzbrojiť a vycvičiť militantov a zvážiť „možnosti obmedzených cielených útokov na lietadlá, vrtuľníky, rakety, tanky a delostrelectvo.“

Taktiež však povedali, že nechcú americké jednotky na území Sýrie.

Senátori poznamenali, že „nerobiť nič môže byť tou najhoršou alternatívou zo všetkých,“ potenciálne destabilizujúcou amerických spojencov v regióne vrátane Turecka a Jordánska, navyše ohrozujúcou záujmy Izraela.

V liste z minulého mesiaca senátor Levin, senátor John McCain, republikán z Arizony a demokratický senátor Robert Menendez New Jersey vyzvali prezidenta Obamu, aby sa zaoberal „rozhodnejšími vojenskými akciami“ proti Sýrii.

Z nedávneho prieskumu verejnej mienky vykonanom Pew Research Center vyplýva, že väčšina Američanov – až 70 percent – je proti americkej angažovanosti v nepokojnej Sýrii.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

4 komentáre

  1. Veď Baššár al-Asad mal byť už dávno po smrti. Ako je možné, že si dovoľuje ešte stále dýchať? Plán s tzv. Slobodnou sýrskou armádou im nevyšiel podla ich predstav, a preto je načase uskutočniť vojenský zásah v mene demokracie. Mocenské záujmy Ameriky a Izraela v danom regióne, musia byť naplnené aj za cenu krviprelievania vlastných občanov.

  2. Henten kreten je 101% sionista.

  3. peter sveter kilometer

    takychto smradov co maju plnu hubu vojny za demokraciu a slobodu ako je tetnto stary zidovsky pes by som tam poslal ako prvych. nech si to uzije ked je to take potrebne a kludne nech tam zoberie aj synov a vnukov.
    niektory ludia su fakt hrozne kurvy. aby ich porantalo…

  4. Niet divu ze su vsade vojny, korupcia a nasilie, ked je americky kongres plny zi***.

Leave a Reply