Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Americká fregata nabehla na plytčinu

Americká fregata nabehla na plytčinu

uss-taylor-navy-frigateV odborných ruských médiách sa s veľkou dávkou škodoradostnosti písalo o „navigačnom majstrovstve“ námorníkov amerického vojnového námorníctva…

Raketová fregata USS Taylor US Navy, ktorá mala byť v Čiernom mori na pomoc Rusku v prípade núdze pri zabezpečovaní bezpečnosti Olympijských hier v Soči, nabehla v tureckom prístave na plytčinu. Incident sa odohral už 12. februára v prístave Samsun. Vojnová loď narazila pri upevnení na dotankovanie na morské dno. Veliteľ fregaty Denis Volpe bol postavený mimo službu.

Podľa predbežných údajov boli poškodené krídla lodnej skrutky. Na lodnom trupe neboli žiadne trhliny, informuje webová stránka Stars and Stripes.

V súčasnosti kotví fregata v prístave, ako informuje ABC News. Odborníci ďalej posudzujú jej technický stav. Počas incidentu vytieklo cca 200 litrov pohonných hmôt. Prístavné úrady už ukončili čistiace práce. Zástupcovia US Navy vyhlásili, že o incidente neinformovali, dokiaľ sa nezistí celkový rozsah poškodení.

Fregata USS Taylor a štábna loď Mount Whitney sa pri hliadkovacích plavbách v medzinárodných vodách priblížili na 20 míľ ku pobrežiu Soči. Lode boli umiestnené vo väčšej vzdialenosti k miestu Olympiády.

Hlavný štáb ruskej vojnovej flotily oznámil, že americké vojnové lode nevplávajú do ruských výsostných vôd. Pritom neboli úlohy USS Taylor a Mount Whitney upresnené.

Zástupcovia Pentagonu vyhlásili, že tieto vojnové lode sa mali zdržiavať v pohotovosti pre prípad núdzovej situácie počas Hier v Soči.

Autor: Juraj Borský, www.protiprudu.org

O ::prop

Jeden komentár

 1. Americký torpédoborec střílel na polskou Gdyni
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/182985-americky-torpedoborec-strilel-na-polskou-gdyni.html
  Toto je kopie skutečné rádiové konverzace mezi americkou válečnou lodí a Kanaďany nedaleko pobřeží Newfoundlandu, říjen 1995:
  KANAĎANÉ: Prosím, odkloňte váš kurz o 15 stupňů směrem na jih, abyste se vyhnuli kolizi.
  AMERIČANÉ: Doporučuji, abyste VY odklonili váš kurz o 15 stupňů na sever, abyste předešli kolizi.
  KANAĎANÉ: Zamítnuto. VY musíte odklonit kurz o 15 stupňů na jih, abyste předešli kolizi.
  AMERIČANÉ: Tady je kapitán americké válečné lodi. Znovu opakuji – odkloňte VÁŠ kurz.
  KANAĎANÉ: Zamítnuto. Opakuji – VY musíte odklonit kurz.
  AMERIČANÉ: Tady je letadlová loď USS Abraham Lincoln CVN 72 – Atlantická námořní flotila Spojených států. Jsme doprovázeni třemi torpédoborci a třemi křižníky s plnou leteckou podporou. Trvám na tom, abyste VY změnili kurz o 15 stupňů severně – opakuji, 15 stupňů na sever nebo počítejte s opatřeními, která zajistí bezpečnost naší skupiny.
  KANAĎANÉ: My jsme maják. – čekám vaši odpověď.
  http://zpravy24.pantax.cz/2004/09/03.09.04.htm

Pridaj komentár