Domov / Hlavná strana / Ekonomika / Amatérizmus a neohraničená demencia slovenských podnikateľov

Amatérizmus a neohraničená demencia slovenských podnikateľov

Dňa 13.1.2016 publikovali Hospodárske noviny článok „Firmy varujú: je tu 300-tisíc nezamestnaných bez práce a nevieme nájsť človeka“. Toho istého dňa autorka publikovala článok „Firmám chýbajú ľudia. Púšťajú preto zákazky“, kde Vladimír Machalík, hovorca bratislavského Volswagenu skonštatoval, že realita nie je ružová, firmy totiž hlásia problém. Nemôžu nájsť dostatok kvalifikovaných pracovníkov. „Pri technických pozíciach, kde potrebujeme štúdium v odbore, niekoľkoročnú prax a prípadne aj cudzí jazyk, pociťujeme značný nedostatok uchádzačov,“ pripúšťa Machalík. Dobrých zamestnancov je málo. Riešenie je zaviesť do praxe duálne vzdelávanie – prax študentov v súkromných firmách, čím ich školstvo vyučí.

Pozrime sa bližšie na tieto tvrdenia.

Kvalifikovaní ľudia sú, len ich treba zodpovedajúco zaplatiť.

Firmy plačú nad nesprávnym hrobom. „Nedostatok“ kvalifikovanej pracovnej sily v skutočnosti neexistuje, problém tkvie na inom mieste: platové ohodnotenie a zlé pracovné podmienky. Nič iné vo veci nie je. Za 600 euro pri dnešných cenách nik robiť nebude. Pracovník študovaný v lukratívnom odbore, s niekoľkoročnými skúsenosťami a znalosťou cudzieho jazyka nechce, nebude a nemieni pracovať pre slovenského zamestnávateľa. V článku na Hospodárskych novinách nie je úplná informácia – firmy nevedia nájsť kvalitných ľudí, ALE za minimálnu mzdu. O tom to je.

Ak chce zamestnávateľ nadštandardný výkon, musí si ho zaplatiť. Ak chce zamestnávateľ dobrého zamestnanca, musí si ho dobre zaplatiť. Ale platenie, to pánom podnikateľom nejde. Kvalifikovaných ľudí je dostatok. Ale nie je dosť kvalifikovaných ľudí ochotných pracovať za žobračenku, za zlomok zahraničného platu v neľudských podmienkach. Vybodnú sa na to a pôjdu preč.

Ak podnikatelia odmietajú zaplatiť kvalifikovaných pracovníkov, nebudú ich mať. Keď, zaplatia, budú mať.

Je úsmevné napísať, že 300 tisíc ľudí len sedí doma a odmieta štedré pracovné ponuky. Odhliadnuc od toho, že pani redaktorka netuší ako vyzerá profesionálny príspevok hodný redaktorky sekcie „firmy a financie“.

Štát a duálne vzdelávanie.

Firmy varujú, a čo s tým má vláda? Veď nech si spravia vlastný vzdelávací program. Čo im doteraz bránilo osloviť školy a uzavrieť s nimi dohody o duálnom vzdelávaní? Prečo závod, ktorý má tisícky zamestnancov, nemá svoje učilište? Prečo Volswagen nemá svoje učilište? Školy to zavinili? Vláda?

Podnikatelia sa sťažujú, že štát nezaviedol duálne vzdelávanie. Ale zastáncovia voľného hospodárstva museli vedieť, že snahy štátu beznádejne stroskotajú, je to v jeho natureli. Plačú nad absenciou vládnej iniciatívy, nad malou pomocou. Keď slovenský podnikateľ uspeje, je to jedine jeho zásluha. Keď zlyhá, je to vina tých druhých, všetkých, najlepšie štátu.

Áno, štát určite pochybil. Školstvo funguje hrozne zle. Podnikatelia však mali voľné ruky a mohli vybudovať vlastné systémy duálneho vzdelávania. Mohli, ale nespravili. A zodpovednosť má byť na pleciach druhých?

Je v móde hovoriť, že za všetko zlé, čo sa stane slovenskému podnikateľovi je zodpovedná vláda. Nie jeho slabé schopnosti a nesprávne rozhodnutia.

Radový pracovník a kvalifikovaný pracovník.

Musíme rozlišovať pracovnú silu ochotnú pracovať, neochotnú pracovať a pracovnú silu s kvalifikáciou.

Dôležitý fakt je, že medzi radovými pracovníkmi a kvalifikovanými pracovníkmi je priepastný rozdiel. Čo platí pre jednu sociálnu skupinu, neplatí pre druhú.

Pani upratovačka bez špeciálneho nadania s najlepším obdobím života za sebou pracuje za 400 EUR, áno. Bez reptania trpí nízky plat, okrádanie, buzerovanie, povyšovanie, vysmievanie. I bez najmenšieho protestu pracuje. Nemôže inak.

Ale kvalifikovaný pracovník nemusí! Celý svet sa o neho bije. Nie je odkázaný na omrvinky. Má veľmi veľa možností. Môže si vyberať. Do určitej miery môže zadať podmienky výhodné pre neho. Je o neho obrovský záujem, krajiny i firmy sveta sa idú roztrhnúť aby získali jeho prácu. Japonsko, Amerika, Anglicko, Nemecko, Francúzko, Čína, Holandsko, Belgicko, Nórsko, Švédsko, Singapur, slovom, všetky bohaté krajiny sveta túžia, aby tento kvalifikovaný robotník pracoval práve pre nich. A keď tento kvalifikovaný robotník – Slovák nebodaj ovláda nemčinu aj angličtinu – čo pre jeho sociálnu skupinu nie je nič extra – môže pracovať kdekoľvek na svete.

Kvalifikovaný Slovák nebude pracovať za tretinu pre nejakého idiota, ktorý ho šikanuje, nedá mu zarobiť a pri náznaku lacnejšieho pracovníka ho prepustí v sekunde.

Radových zamestnancov je prebytok, na 2 je 1 miesto. No bez zodpovedajúcej mzdy pre kvalifikovaných pracovníkov nie sú kvalifikovaní pracovníci. Toto je rozdiel medzi nimi.

Rozdiel je tam očividný, slovenský podnikateľ mu nerozumie ani po štvrťstoročí podnikania.

Nezamestnaní, ktorí nechcú pracovať sú tretia skupina. Sú to väčšinou cigáni a potom malé percento nadutých vysokoškolákov, ktorí ani prstom nepohnú za menej ako 1000 EUR. Len skresľujú štatistiku. Zvyšok oficiálne nezamestnaných pracuje na čierno, čo vláda toleruje, lebo to zmierňuje sociálne ťažkosti. Človek sedí doma, poberá dávky a popri tom si privyrobí na nejakej fuške. Prečo by mal ráno vstávať o piatej, dochádzať neviem kde a nič nezarobiť, neušetriť?

Kvalifikovaní ľudia majú na výber.

A keďže majú na výber, tak nechcú, nebudú a nemienia pracovať za drobné.

Viem zaručený recept na získanie kvalifikovanej pracovnej sily: páni podnikatelia, správajte sa k ľuďom ako k ľuďom a spravodlivo ich ohodnoťte. Problém je práve tu, ale podnikatelia to nikdy neakceptujú. Zisky by boli menšie. Namiesto toho budú zatvárať oči pred skutočnými dôvodmi a vykladať nezmysly o rekvalifikácii, celoživotnom vzdelávaní, neochote pracovať, nedostatku ľudí, duálnom vzdelávaní, a neviem ešte o akých fantasmagóriách.

Nízke platy a zlé podmienky. Bodka.

Mozog slovenského podnikateľa je uväznený vo vzorci: Upratovačka má so všetkých šťastím 400 EUR a on kvalifikovanému pracovníkovi ponúka 850 EUR. Upratovačka má 400 EUR a tento človek by dostal 850 EUR. Nik o pozíciu nemá záujem. Slovák je predsa otrok. Kvalifikovaní ľudia preto neexistujú. Zaveďme duálne vzdelávanie aby sa vyučili, aby sme ich mali.

Takto to nefunguje. Kvalitný pracovník, o ktorého je núdza, má obrovskú vyjednávaciu silu a nie je závislý od ich pracovnej ponuky. Na rozdiel od tej pani upratovačky. Možnosť voľby u zamestnanca je pre podnikateľov večná záhada, ktorú nedokázali úspešne rozlúsknuť. Len neúspešne. Potom to tak vyzerá. Zamestnávajúc biedou znivočené masy ekonomických otrokov, existencia pracovníkov s vyjednávacou silou sa im javí neuveriteľne. Nedokážu sa, povedzme, „asimilovať“ na novú situáciu. Neakceptujú skutočnosť, že kvalitní pracovníci majú na výber. Takže začnú hovoriť o nedostatku a duálnom vzdelávaní.

Je nepochybné a nad slnko jasné, že systém duálneho vzdelávania, okolo ktorého je dnes veľké spoločenské vzrušenie, bude mať nulový efekt. Lebo nerieši dôvody „nedostatku“. Ani po rokoch fungovania duálneho vzdelávania slovenské firmy nedostanú nových kvalifikovaných pracovníkov. Šikovní ľudia sa po škole zbalia a odídu preč. Tu nedostanú zaplatené.

Pevne verím, že v prípade ak by kvalifikovaní ľudia dostali aspoň polovicu zo zahraničnej mzdy a keby sa k ním zamestnávateľ správal ako k ľuďom, drvivá väčšina by na Slovensku rada ostala. Často s nimi o tejto téme debatujem, a keď to spomeniem, nadšene súhlasia. Ale naozaj nikto nie je povinný živoriť, pracovať za drobné, pracovať na nové poršátko a trpieť šikanu.

Kvalifikovaní Slováci v globálnej konkurencii.

Skúsenosti ukazujú, že slovenský zamestnávateľ si neuvedomuje ako funguje ekonomika.

Ak zamestnávatelia odmietajú ohodnotiť kvalifikovaných zamestnancov na základe ceny práce, tak oni idídu zo Slovenska. Za pár rokov, ak slovenskí podnikatelia vôbec budú chcieť ráno fabriku otvoriť a večer ju zavrieť, budú musieť dramaticky zvýšiť mzdy odvážlivcom, ktorí tu zostanú. Bude ťažké nájsť vôbec nejakých ľudí.

Dnes je neodškriepiteľné, že táto situácia sa naozaj stane. Páni podnikatelia budú mať omnoho menej kvalifikovaných ľudí za neporovnateľne vyššie ceny ako dnes. A hospodárske výsledky SR budú výrazne horšie. Ďakujeme.

Komplet celej tejto situácii sme sa mohli vyhnúť, kebyže páni podnikatelia premýšľali ďalej ako dva mesiace dopredu. Kebyže zvýšili platy už pred pár rokmi. Dostali by viac produktivity za menej pracovníkov. Ale pánom podnikateľom toto nedošlo.

Kto tvorí kvalifikovanú pracovnú silu na Slovensku? Nemci, Angličania, Američania, Japonci, Arabi, Indovia, Bulhari, Poliaci? Cudzinci alebo Slováci? Slováci a výhradne len Slováci. Nemáme predpoklady na prilákanie cudzincov. Bohaté krajiny si môžu vybrať z desaťtisícok kvalitných zamestnancov z celého sveta. Slovenskí podnikatelia majú na výber len zo Slovákov. A keď Slovák odíde, už je preč, už ho nemožno získať späť. Len ťažko sa vráti do horšieho, tobôž keď si založí rodinu. Nedať im zarobiť má ďalekosiahle následky pre štát a budúcnosť celého národa.

Množstvo kvalifikovanej pracovnej sily v slovenskej ekonomike klesá každým dňom. Fakt je, že jeden kvalifikovaný pracovník je pre Slovensko tisíc krát cennejší než pre bohatú krajinu, nakoľko ich máme tisíckrát menej. A pritom, slovenskí zamestnávatelia sa k nim správajú ako k podradným špinám. Upratovačka je nič. Ale s človekom, ktorého firma nutne potrebuje a ktorý môže pracovať kdekoľvek, zamestnávateľ nemôže zaobchádzať ako s nulou, ako s tou hypotetickou pani upratovačkou.

Dovážať Rumunov a Bulharov nemá význam, pretože sú nízkokvalifikovaná sila. My máme „nedostatok“ vysokokvalifikovanej. Kvalifikovaný Rumun pôjde do Nemecka, nemá dôvod ísť na Slovensko, nemá k nemu vzťah.

Zistiť toto bolo ľahké. Stačí rozumieť krivke dopytu a ponuky a zákonu vzácnosti.

Ľudský rozmer.

Kúpiť kvalitné dosky z kvalitného dreva pre výroku kvalitného nábytku nie je problém. Ale zaplatiť ľudskej bytosti to, čo si zaslúži, to je problém. Je to nechutné a zvrátené. Takto môže rozmýšľať len perverzná poloobluda, nie človek. No tak cenu práce možno najľahšie stlačiť. A čo? Firmy sú hlavne o ľuďoch, nehľadiac na mieru automatizácie.

Neviditeľná ruka trhu v personálnej oblasti.

Slovenský podnikateľ by sa mal zobudiť a zapísať si za uši, že i v personálnej oblasti funguje trhová konkurencia. Platy v nedostatkových odvietviach a pozíciách treba zdvihnúť, čo vyvolá dopyt po práci v nich. Ak sa im na miesto údržbára strojov hlási málo záujemcov, nech znásobia ponúkaný plat koeficientom 1,5 – 1,7 a hneď nájdu vhodného kandidáta. Nech ponúknu plat 2000 EUR a budú mať záujemcov nielen z Bratislavy, ale i vysokoškoláci z Anglicka sa vrátia. Keď sa na miesto predajcu hlási 200 záujemcov, môžu ísť s platom nižšie.

Viac ako 20 rokov, keď chceli ľudia zvýšenie platov či odísť, firmy tvrdili, že oni ich nedržia, predsa za dverami stojí ďalších desať nezamestnaných. Povedalo sa: „Nikto nikoho nenúti k závislej práci. Ak dokážeš zarobiť viac, buď samostatný, ak nie, vyjednaj si podmienky alebo zostaň na podpore.“

Tak a dostavili sa výsledky, páni podnikatelia. Nemáte ľudí. To v prvom rade firmy a ich mzdová politika vyhnali kvalifikovaných ľudí zo Slovenska. Teraz prišlo na vás a vašich ľudí za dverami. Nemáte ľudí a budete ich mať ešte menej a menej. Doteraz sa ľudia prispôsobovali firmám, teraz nastal čas aby sa ľuďom prispôsobili firmy. S negatívami pre ne.

Kedysi bolo za dverami ďalších desať. Dnes tam nestojí nikto. A ten jeden v miestnosti sotva prišiel. A zrazu je zle? Nie, nie je. Znamená to akurát toľko, že ľudia dostali rozum a odmietajú makať de fakto zadarmo. Na bývanie a jedlo, pardón.

Nerozumiem prečo teraz podnikatelia plačú. Veď oni ich vyhnali, veď za dverami je ďalších desať!

Prestať plakať a začať platiť. Ak nie ste ochotní, páni podnikatelia, choďte niekam.

Ďalšia fatálna chyba: kúpna sila a náš trh.

Kto kupuje slovenské výrobky? Znova len Slováci. Slovenský podnikateľ je príliš neschopný na expanziu do zahraničia: nie je schopný konkurovať ani českým podnikom, konkurencia američanom, nemcom, angličanom je sen. Až na svetlé výnimky, aby som nekrivdil pár firmám. Odbyt po produktoch slovenských firiem je plne závislý na slovenskom trhu. Žasnem nad iniciatívami za znižovanie platov a minimálnej mzdy. Po jej znížení podniky 2-3 roky vykážu omnoho vyššie získy, áno. A čo potom? A čo potom, keď budú mať omnoho menej zákazníkov, ako pred znížením platov? Čo budú robiť, keď nikto nekúpi drahší produkt? Expanzie nie sú schopní, takže zavrú.

Slovenský podnikateľ nechápe logický fakt: zamestnanci sú zákazníci. Ako hovorili Ford i Baťa, buď budeme mať chudobných zamestnancov a chudobných zákazníkov alebo naopak bohatých zamestnancov a bohatých zákazníkov. Podnikatelia by chceli chudobných zamestnancov a bohatých zákazníkov, ale to nie je možné. Pretože zamestnanci sú zákazníci. Kúpyschopnosť obyvateľstva tvoria hlavne mzdy. Ten istý zamestnanec, ktorý doobeda je v práci, poobede chodí po obchodoch a nakupuje za peniaze, ktoré zarobil. Pre hospodárstvo je rozhodne lepšie mať bohatých zamestnancov a bohatých zákazníkov aby sa v obehu točilo viac peňazí a rýchlejšie. Ale toto vyžaduje myslieť ďalej, ako dva roky do budúcnosti.

Niektorí podnikatelia už chápu, že ak chcú predávať, musia mať zákazníkov. Ale väčšina stále nie.

Dcérenka pána váženého podnikateľa.

Istá dcérenka pána podnikateľa mi povedala, že zamestnanci málo pracujú, ich výkon je malý, treba z nich vyžmýkať viac – ako z citrónov.

Dievčine liberálneho ducha uniká niekoľko vedomostí. Napríklad, Slováci žijúci v Srbsku, v slovenských komunitách sú považovaní za pracovitejších než Srbi. Štatistiky ukazujú, že Slovensko má prekvapivo vysokú produktivitu práce. Ukazujú, že v mnohých odvetviach a pozíciách máme len mierne nižšiu produktivitu než v Nemecku. Nemecko patrí k najbohatším krajinám sveta, Nemci majú v bunkách organizáciu a prácu. Slovák má podobný výkon ako Nemec. Zahraniční Slováci sú známi vysokou produktivitou a nízkou cenou práce. Je to názor anglických, nemeckých i amerických investorov, sami to vravia. Po Slovákoch je dosť vysoký dopyt. Slovenský pracovník je výborný.

Bulharskí, rumunskí, tureckí, čiastočne i ruskí zamestnávatelia majú právo sťažovať sa na zamestnancov. Ale slovenský zamestnávateľ nie. Lebo náš pracovník je výborný, žiadaný, chválený všetkými investormi. Príklad. Na Slovensku sme mali fabriku na výrobu káblov, už neviem kde, kvôli cene práce sa presťahovala do Bulharska. Chybovosť tam bola 80 %. Z 5 výrobkov boli 4 nepredajné. Tak firma najala Slovákov, aby zaučili Bulharov. Chybovosť klesla o 10 %, bola teda 70 %. Takže sa vrátili späť na Slovensko. Náš pracovník je na neporovnateľne lepšej úrovni, než pracovníci týchto krajín.

Háčik je v tom, že pre slovenského zamestnávateľa je výkon vždy nízky, ale mzda nie je nikdy dosť malá. Kto sa v takejto práci bude snažiť? Ktorý zamestnanec do nej dá pridanú hodnotu? Jasné, že žiaden. Nemá motiváciu. Vina nie je na strane zamestnancov.

Áno, mnohí nepracujú dobre, podvádzajú, klamu, kradnú. No to je odpoveď.

Liberálnych idiotov vôbec nepočuť.

Tisíce a tisíce nadovšetko cenných ľudí – budúcnosť Slovenska – odchádzajú kvôli mzdovej politike. Firmy hlásia „nedostatok“. Liberálny krik nikde.

Dávnejšie som natrafil na blog od akéhosi liberálneho vševedka zo strany SaS. V blogu zobrazil krivku dopytu po práci. Ilustroval ako znižovaním ceny práce nastáva posun po krivke smerom hore doľava. Čím je cena práce nižšia, tým viac ľudí firmy chcú zamestnať. Je to číry idiotizmus, takto to nefunguje. Dopyt existuje na strane zamestnancov. Ak znížite platy, kvalitní zamestnanci sa zbalia a odídu do Anglicka, Nemecka, Ameriky. Dostatočným a neoblomným dôkazom je realita dneška.

Perfektná ukážka svetového vnímania liberálnych mudrcov. Automaticky ignorujú konkurenciu zo strany zamestnancov. Slovák je predsa otrok. Môžu mu diktovať podmienky a otrok ich musí akceptovať. Za dverami je ďalších desať. To je nezmeniteľná axióma!

Liberáli sú na slovo vzatí ekonomickí experti. Sú vzdelaní a ekonomicky zorientovaní ľudia. Zosmiešňujú iné riešenia. Dávajú ich do analógie k smiešnym a ponižujúcim príkladom. Smejú sa z nich. Odchod kvalifikovaných pracovníkov do zahraničia však prejdú mlčaním. Prípadne je to celé vina vlády a Róberta Fica. Fico to zavinil. To Fico! A ak nie on, tak niekto iný, kto je práve pri moci.

Prehľadal som liberálne blogy, diskusie na YT, analýzy, návrhy, programy. Na tému, ako zabrániť odchodu schopných ľudí do zahraničia, nieto nič. Nik, žiaden liberál sa jej nevenuje. Žiaden ekonomický expert nikdy neskonštatoval, že títo ľudia pre nás majú neopísateľnú hodnotu a že bez nich budeme v hrozivom položení, že ich máme málo ako šafranu takže zamestnávatelia musia bojovať o každého jedného, že lepšie je teraz zvýšiť platy ako v budúcnosti. Jediný liberálny „expert“ nepriznal krutý fakt, že duálne vzdelávanie bude mať nulový efekt alebo že problém tkvie v platoch. Čítal som desať požiadavok Róbertovi Ficovi pre zlepšenie podnikania. Ani zmienka o tomto. Ani jeden jediný liberál sa do hĺbky nezamyslel nad touto záležitosťou.

Takýto postoj majú liberálni ekonomickí experti k našim drahocenným ľuďom, ktorých možno vážiť zlatom: totálny nezáujem. Veď za dverami je ďalších desať.

Krátkozrakosť plánov.

Nie som ľavičiar. Nie som proti obchodu. Chcem bohaté a prosperujúce Slovensko, to je môj cieľ. Vlastne mám v pláne podnikať, podrobne to pripravujem aby som nepohorel.

Podnikateľov potrebujeme na to, aby organizovali prácu. Podnikateľ je v podnikaní ten najdôležitejší. Podporovať podnikanie je nutné a správne. Ak by som si mal vybrať medzi realizáciou typického liberálneho a sociálno-demokratického programu, vyberiem si liberálny, propodnikateľský. Je to menšie zlo. Avšak u nás nie je strana, ktorá by ho zrealizovala.

Naši podnikatelia nevedia podnikať. Je to holý fakt. Ich činnosť je plná základných chýb, ktoré by nespravil žiaden iný podnikateľ, možno len bulharský. A to nemožno tolerovať, nemali by mať voľné ruky.

V skutočnosti práve podnikatelia a ich krátkozrakosť majú veľký podiel viny na dnešnej hrozivej situácii na Slovensku.

Podnikatelia nechápu rozdielu medzi rádovým a kvalifikovaným zamestnancom. Ignorujú hodnotu kvalifikovaného človeka a myslia si, že musí prijať ich otrocké podmienky. Neplatením spravodlivých miezd spôsobili firmy hromadné vysťahovalectvo, a keď je Slovák preč, len ťažko sa vráti do horšieho. Podnikateľská neschopnosť vyhnala tisícky schopných ľudí, ktorých môžeme vážiť zlatom a ktorí by rozvíjali ekonomiku. Je to zapríčinené krátkozrakou firemnou stratégiou. V budúcnosti bude akútny nedostatok ľudí, bude ťažké ráno otvoriť fabriku. Firmy budú mať výrazne menej kvalifikovaných ľudí za omnoho viac peňazí. Náš podnikateľ nevie, že je závislý hlavne na slovenskom trhu, na slovenských mzdách a výkon zamestnanca je pre neho vždy malý, ale mzdy nikdy príliš nízke. Kolobeh peňazí medzi zamestnancami, zákazníkmi a firmami nevidí.

Obdobných príkladov bez pochýb môžeme nájsť oveľa viac.

Firmy sa ich dopúšťajú vo svojej neznalosti a výsledkami idú v konečnom dôsledku proti sebe. Pretože zisk musí byť dnes.

Odložiť zisk dnes s perspektívou do budúcnosti zamestnávatelia nedokážu, i napriek tomu, že za desať rokov by mali výrazne tučnejšie zisky. Lebo nie sú schopní plánovať dlhšie ako na krátke obdobie. Rok, možno dva je horná hranica plánov pre ich podnikanie. Ďalej premýšľať nie sú schopní a tým trpia všetci Slováci a naša budúcnosť. Podnikatelia si neuvedomujú základné ekonomické súvislosti, pre ktoré stačí rozumieť krivke dopytu a ponuky a zákonu vzácnosti. Nie je v ich silách sledovať ich súkromný záujem v horizonte niekoľkých rokov. Vidia len to, čo je teraz. Ale do budúcnosti nie. Lebo budúcnosť, to nie sú dva mesiace, budúcnosť znamená desať rokov napríklad. Kým sa naučia podnikať, zruinujú krajinu.

Mám pocit, že naši podnikatelia sú obyčajní sedliaci, ktorí sa dostali ku korytu.

Nielen „Fico“ nesie zodpovednosť za súčasný stav, ale i neschopní podnikatelia. Ak chceme vyspelú a bohatú ekonomiku ako Holandsko, Dánsko, Begicko, musí sa zmeniť štýl podnikania. Dokým k tomu nedôjde, na Slovensku dobre nebude, i keby sme mali sebalepšiu vládu.

Autor: Michal, www.protiprudu.org

Poznámka redakcie:
S mnohým v texte sa dá súhlasiť. Často sa stretávam s ľuďmi – podnikateľmi – či už začínajúcimi, alebo skúsenými matadormi. A nezriedka počúvam názor, že do roka alebo dvoch musí zarobiť aspoň milión, aké auto si kúpi a ako budú zamestnanci musieť tvrdo pracovať. Chýba sociálny rozmer v ich myslení. Zarobiť hneď a zaraz, bez ohľadu na to, ako. Nechápu, že sloboda podnikania neznamená slobodu zaobchádzať s peniazmi a ľuďmi, ako sa im zachce. Každá sloboda totiž v sebe nesie aj zodpovednosť. Zodpovednosť za zamestnancov, za ich rodiny, za ich napredovanie. Keď človek zarobí iba toľko, aby mu vyšlo na prežitie, nie je ničím iným, ako otrokom.

O ::prop

83 komentárov

 1. čista to pravda , ale je tu jeden problem pracujem ako stavár s 22 ročnou praxou v obore kúrenar, plynar, vodár . Realita na Slovensku je taka že ked chcete zakazku poviete cenu ludia vas idu pomaly ukamenovat že ich idete zodrat s kože ze su aj lacnejsi odomna . Dobre beriem lebo v tomto obore pracuje plno ludi čo niesu ani s fachu ani vyučeny nieto ešte vyštudovani ale už spravili 2 domy a nejaký ten byt šak to je lahke, ano je to lahke ked viete čo ,kde a ako spravit aku technologiu a aky material a pracovný postup uplanit. Preto som na Slovensku nevedel ziskat žiadnu zakazku a ked tak mi ju potom nemal pomalicky kto vyplatit, skusil som teda stastie v zahraniči samozrejme cez slovenskeho sprostredkovatela a to bola chyba ako slak , ked som tam prisiel najprv pre mna nebola praca na danom mieste kam ma poslali , nemali pre mna ubytovanie jednoducho nič na čom sme boli dojednaní, bol som 900 km od miesta bydliska , presunuli ma do Studgartu na stavbu kde samozrejme bola praca ale nie v mojom obore ale v inom a tu nastal tiež problem stavbyveduci vypraval len nemecky /šak prečo nie ked som v Nemecku / a ja som angličtinar ale dohovorli sme sa on po an, glicky rozumel ale nevedel vypravat a ja som mal ten isti problem s nemcinou. Ukazal mi stavbu a co mam robit mal som robit izolatéra co som v zivote nerobil ale skusil som a povedal som mu ze ja som s ineho odboru a ked nieje robota tak idem preč, zrazu bola aj robota v mojom odbore ale cuduj sa svetre ked mi povedal že za 8 eur na hodinu a živnost som sa mu vysmial zbalil som sa a išiel som naspať na Slovensko, a tu sa dozviem že sprostredkovatel Slovenská firma si učtovala za kurenara na hodinu od nemeckej strany 45 eur hodina a oni davali 8 , šak ako sa tu píše treba na nove BMW alebo prosatko a zamestnanec aj ked zivnostník ma drzat hubu a krok a makat. Teraz som v Indonesii kde pracujem pre jednu letecku spoločnost na celkom dobrej pozicii , a tu v krajine tretieho svetas dostavam 45000000 ID co je v prepočte asi 2900 eur mesačne, je pravda že s toho si platým byvanie a stravu a dopravu ale to su naklady čo ma vyjdu na asi 1100 eur mesačne. Takže páni Velkopodinikatelia na Slovensku začnite si vážiť a platiť ludí ktorý maju vzdelanie ,či su to ,strojari,stavary alebo iné odbornosti lebo budete na tom tak že budete musiet zatvorit firmu a skončite. A pani vysokoškolaci s ktorými som sa stretol na Slovensku a vypočul som si kolko oni budu zarábať mesačne som sa len smial, povedzte mi na čo je na malom Slovensku tolko pravnikov, ekonomou a Socialných pracovníkou ked chybaju strojari a stavari? Začnite platit ludi a budete sa mat dobre ,tak nebudete mat každy rok nove auto a 10 x dovolenku v karibiku ale len jednu dovolenku a nove auto raz za tri roky. Ale to sa na Slovensku nenosí to nije in platit ludi tak aki si zaslužia , najlepšie minimalku a aby pracovali od nevidim do nevidím bez nároku na zaplatenie presčasou.

  • krasne napisane

   • Dobre si to napísal tiež sa živím týmto remeslom som vyučený inštalatér .Ked vidím kto dnes robí toto remeslo tak mi vlasy z toho vstávaju dupkom. Poznám pekár kurenár, murar- vodár, hnojár -kurenár atd.

  • Biely kôň použitý na likvidáciu firmy Ficovho brata zmizol vo Francúzsku
   21. júl 2014, 21:00
   Ladislav Fico už nepodniká. Po fiasku s HF Steelom sa zrejme rozhodol nerobiť dlžobami hanbu svojmu bratovi Robertovi.

   Na stavbe rýchlostnej cesty R1 zarobila aj firma premiérovho brata Ladislava (na snímke vpravo) HF Steel. Od štátu peniaze dostala, ale dodávateľom ich už neposlala. Foto: TASR, Martin Domok
   Polícia od minulého októbra vyšetruje nezaplatené faktúry spoločnosti HF Steel od roku 2010, keď v spoločnosti pôsobil ako konateľ a jeden z jej dvoch majiteľov brat premiéra Roberta Fica Ladislav.
   Firma dlhuje peniaze nielen dodávateľom, ale aj Sociálnej poisťovni. Pátranie po vinníkoch je zatiaľ neúspešné. Rozhodli sme sa teda vydať po stopách bieleho koňa, ktorý mal v zahraničí stopiť dlhy firmy.
   Urobiť dlhy a zmiznúť
   Konkurzná mafia je partia ľudí, ktorá za „drobný“ poplatok likviduje zadlžené firmy. Pre majiteľov takej firmy je to pomerne účinná cesta, ako sa dostať zo šlamastiky. Nemusia vyplatiť dlhy, výplaty zamestnancom ani sociálne či zdravotné odvody.
   Stačí, ak zaplatia firme, ktorá zorganizuje bankrot. Pomocou nej sa zadlžená firma prevedie na vopred vybraného človeka – bieleho koňa. Ten väčšinou dostane za svoje „služby“ pár drobných a podpisuje papiere smerujúce k likvidácii firmy. Biele kone sa grupujú z radov bezdomovcov. Veritelia môžu bezdomovca naháňať po celej krajine, v drvivej väčšine sú však nevypátrateľní.
   Ak aj nejaký biely kôň zmizne, nikomu veľmi nechýba. Ešte lepšie je, ak sa biely kôň stratí v zahraničí. Tam ho už naozaj nikto hľadať nepôjde.
   Čítajte viac:
   Má Fico problémy? Polícia vyšetruje nepreplatené faktúry firmy premiérovho brata
   Cudzinci
   Donedávna zákony umožňovali jednoducho prepísať zadlžené firmy na biele kone. Predpisy sa však zmenili. Ak chce pôvodný majiteľ previesť firmu na nového majiteľa, je potrebný súhlas úradov, že nový majiteľ nemá podlžnosti voči štátu. Napríklad na daniach či na odvodoch.
   Táto malá nepríjemnosť je však prekonateľná. Stačí, ak bankrotová firma nájde cudzinca, ktorý chce firmu s dlhmi kúpiť. Ten nepotrebuje žiadne povolenia. Stačí niekoľko jednoduchých notársky overených úkonov a spoločnosť zmení majiteľa, konateľa a, samozrejme, aj svoje sídlo.
   Jednou z najväčších „stajní“ pre biele kone je Okružná ulica číslo 3239 v Modre, časť Harmónia. Na tejto adrese je však iba ruina starej podnikovej chaty, bez okien i dverí a je poznačená vandalmi. Napriek tomu všetkému v nej papierovo sídlia stovky firiem. Podľa Obchodného registra tam funguje až 635 spoločností!
   Jednou z firiem, ktorá tam skončila svoju podnikateľskú púť, je nitrianska HF Steel. Jej spoločníkom i konateľom bol niekoľko rokov aj brat premiéra Roberta Fica Ladislav. Spoločnosti sa počas prvej Ficovej vlády darilo. Podieľala sa na výstavbe rýchlostnej cesty R1 a dostala možnosť zarobiť na štátnej zákazke.
   „HF Steel si u nás objednal dodanie oceľovej mostnej konštrukcie. My sme mu tovar dodali, on nám však nezaplatil,“ povedal štatutár košickej spoločnosti, ktorej niekdajšia firma Ladislava Fica nezaplatila vyše 51-tisíc eur. Podobnú sumu dlhovala nitrianska firma aj ďalšej košickej firme. Tá dala dlh vymáhať exekútorovi.
   „Bol to klasický scenár. Získať štátnu zákazku, dodávateľov nevyplatiť a firmu prepísať na bieleho koňa,“ povedal vtedy konateľ košickej firmy, ktorý sa nemohol domôcť svojich peňazí. Pritom mal potvrdené, že peniaze zo štátnej kasy odišli a preukázateľne skončili na účtoch HF Steelu. Akurát z účtov HF Steelu už neodišli. Namiesto toho prišiel do firmy nový štatutár a spoločník. Volal sa Sébastien Mocci a pochádzal z francúzskeho Le Cannet.
   Čítajte viac:
   Skončila firma premiérovho brata v rukách ľudí z podsvetia?
   Vyšetrovanie bez konca
   Prípad začala vyšetrovať polícia. Na stôl ho dostal nitriansky vyšetrovateľ nadporučík Andrej Huslica z obvodného oddelenia. Ten začal trestné stíhanie pre prečin zvýhodňovania veriteľa. Firma zrejme vyplácala dlhy selektívne, teda nie v poradí, v akom prišli faktúry.
   „Trestného činu sa dopustil doposiaľ neustálený páchateľ vystupujúci ako zástupca firmy HF Steel,“ napísal v liste vyšetrovateľ Huslica ešte v októbri minulého roka. Odvtedy polícia pátra. Evidentne sa jej to nedarí. Podľa hovorkyne Boženy Bruchterovej totiž „naďalej prebieha vyšetrovanie“. Pokúsili sme sa zistiť, kto by mohol byť oným „doposiaľ neustáleným páchateľom“, ktorý vystupoval v mene firmy.
   Adeptov je viacero. Ladislav Fico bol spoločníkom firmy a konateľom až do januára 2012, pričom nezaplatené faktúry sa ťahajú až do roku 2010.
   Po ňom bol štatutárom firmy Štefan Herman, ktorý skončil vo firme v septembri 2012. Vtedy firmu prevzal Francúz Sébastien Mocci, aby ju v januári 2013 nechal zaniknúť zlúčením s firmou Energotex. Tá sa potom zlúčila s firmou K2 Business a tam sa stratila aj stopa po Francúzovi. Nahradil ho Henry Ernesto Guzman Lopez z Kalifornie.
   Nepoznám
   Sébastiena Mocciho sme sa pokúšali vyhľadať vo Francúzsku na adrese, ktorú si uvádzal v slovenskom Obchodnom registri. Hľadali sme však márne. Vo veľkom a slušne vyzerajúcom bytovom dome La Colline na Rue des Mouliéres v meste Le Cannet sme zvonček s jeho menovkou, prípadne s menovkou jeho príbuznej Marty Mocci, nenašli.
   „Akéže to hľadáte meno? Sébastien Mocci? Marta Mocci? Takí tu nebývajú a nepamätám sa, že by tu kedy podobní ľudia bývali,“ krúti hlavou pani na balkóne domu. Na internete sa nám podarilo zachytiť informáciu, že muž menom Sébastien Mocci by mal bývať v meste Pégomas.
   Na jednej zo sociálnych sietí nájdeme aj fotografiu mladého muža, ktorý rozhodne ako podnikateľ a spoluvlastník desiatok firiem nevyzerá. Možno sa teda čudovať polícii, že prípad nedokáže vyšetriť, ak má hľadať nastrčené biele kone po celom svete na adresách, kde nikdy nebývali?
   „Svoje peniaze doteraz nemám,“ konštatuje košický podnikateľ, keď sme mu oznámili výsledok nášho pátrania. Vyše stodvadsaťtisíc eur dlhuje HF Steel aj Sociálnej poisťovni. A tie, na rozdiel od dlhov obchodným partnerom, zaplatíme my všetci.

 2. Problém je iný. Nie, žeby som nesúhlasil s tým, čo sa píše v článku. Hlavný problém je ten, že je extrémne zaťaženie podnikaťelov a vôbec pracujúcich ľudí, jedno z najvyšších na svete. Krásne o tom hovorí , takzv. Deň daňovej slobody. Vačšiu čast života pracujeme pre „štát“. Nemôžeme sa porovnávať s Nemeckom, lebo tam sa vybraté peniaze znovu vracajú k ľuďom aj podnikateľom a pracujúcim. U nás sú zdrojom korupcie a obohatenia sa oligarchie. Viď príklad tzv. EUROFONDOV,premiér vravi, že bez nich by sme sa nepohli, ale to je lóž. ONI BY SA BEZ NICH NEPOHLI. Nemali by čo kradnúť. Radový občan a radový podnikateĺ z toho nemá nič. Viď príklad Váhostav. Tento príklad bol naplánovaný od začiatku. Zničilo to mnoho čestných podnikatelov. Prišli o všetko. Klasický príklad gangsterizmu štátu.
  Teda ešte raz. Príveľké zaťaženie je dôvod nízkych platov, nie chamtivosť podnikateľov. Štátu sa zmocnila plutokracia a oligarchia. Presne ako to v kolónii býva. Vrchol toho je, že „štát“ podporuje zahraničného plutokrata z peňazí čestných pracujúcich. Čiže „Ciu bono?“. V čí prospech? V prospech zahraničných plutokratov a ich domácich zastupiteľov oligarchov. Všetky ostatné veci, ktoré popisuje článok, sú len druhotné veci odvodené od tej prvej.

  ČIŽE RIEŠENÍM JE NÁRODNÝ ONÝ:)), VIEME ČO TEN POONDENÝ.

 3. …rozpraval som sa s riaditelom istej zahranicnej spolocnosti na Slovensku.

  povedal mi, ze zamestanvaju 3000 nekvalifikovanych zamestnancov.

  radsej by zamestnal 1000 kvalifikovanych….

  moja odpoved ?

  snad chlape necakas, ze za nastupny plat 480€ ti sem pojdu hrdlacit odbornici….

  on mi odpovedal – to vasa vlada stanovila v zmluvach vysku miezd….

  nech placu, kolko chcu a tupej-degenerovanej vlade treba podakovat…

  • Vláda nestanovila horný strop mzdy, iba dolný. Teda ten riaditeľ – presne podľa článku – iba zavádzal a zvaľoval svoju neschopnosť zaplatiť kvalifikovaných zamestnancov na vládu. Pokiaľ to nemyslel tak, že kvalifikovanému zamestnancovi dá 480 a nekvalifikovanému 150…

   • je jasne, ze kazdy zahranicny investor siahne po dolnom strope, ktory stanovila vlada.

    od toho ocakava nekonecne pracujucu kvalifikovanu silu na tri smeny.

    opak je pravdou a ako si napisal, riaditel iba zavadza, no dolny strop je dvojsecna zbran.

    vlada si „umyje ruky“, preto ze nic nerobi pre to, aby sa to zmenilo – volajme to investicny stimul.

    a zamestnavatel si vzdy urci to, co je vyhodnejsie, vdaka zmluvam.

    obaja su spokony a mozu hadzat zodpovednost za vysku miezd jeden na druheho.

    • Asi som sa zle vyjadril – hovoril som o minimálnej mzde a to nie je strop, ale dno.

     Ja by som minimálnu mzdu nezatracoval. Ak by totiž neexistovala, s veľkou pravdepodobnosťou by sme mali mzdy ako v Bangladéši, a to vrátane kvalifikovanej pracovnej sily. To len páni podnikatelia proti nej broja, pretože nemôžu zdierať ľud tak, ako by chceli. Všetka česť výnimkám.

     Na druhú stranu, ako poznamenal Svarog vyššie, štát má poriadne namočené prsty v tom marazme, ktorý tu vládne. Veď z veľkej miery sú v skutočnosti platení práve od – nazvime ich „firemní lobbysti“ – a nie z drobných, ktoré dostávajú za svoje funkcie. Takže všetko robia tak, aby to vyhovovalo tým veľkým (predstavte si, ako by ich boleli nožky, ak by mali od každého malého podnikateľa vyberať „všimné“). Skôr sa snažia tým malým hádzať polená pod nohy a sťažiť im to tak, ako sa len dá. Dalo by sa to porovnať s volebným systémom, ktorý je nastavený tak, aby vyhovoval veľkým stranám a pre malé strany by bol takmer nesplniteľný. Volebná zábezpeka vo výške viac ako 16 000 Eur je pre veľkú stranu nič, pre malú stranu je to takmer likvidačná suma.

     • Firma Slovclean vyhráva jeden konkurz za druhým a ani nikoho nezamestnáva, všetci sú na dohodu u agentúry na pár hodín mesačne, ale v skutočnosti makajú sviatky, víkendy či cez noc ako pracovníci na trvalý pracovný pomer! Tak, že novodobí otrokári sú priamo krytí vládou tohoto štátu.

     • Milá Aja, veď o tom sa tu bavíme. Keby štát nekryl tieto podvody, nebolo by to možné. A preto je otázka, aký amaterizmus a aká demencia slovenských podnikateľov ? Žiadná demencia a už vôbec žiaden amaterizmus, ale jasný zámer a premyslený podvod. Kto rozpráva o amaterizme a demencii, svedčí o vlastnej hlúposti.

  • Už to tu napísal vyššie mr.Prop, ale musím zopakovať:
   v podmienkach sa určite stanovila MINIMALNA mzda, a ak ty, Robert, toto nechápeš a za to označíš vládu za „tupú!, tak si sám tupé hovado.

 4. Ani jeden z nás sa nemôže pozerať na Slovensko objektívne. Jednoducho z toho dôvodu, že sme na tuto krajinu emocionálne naviazaní, fandime si, vydávame svoje zbožné želania za skutočnosť, vymýšľame si rôzne lichotivé mýty o svojom národe, ani nepomyslite na to, že sú to vlastne všetko nezmysly.

  Pokúsme sa však v zaujme objektívnosti predstaviť si takúto vec:

  Vráti sa istý Ibrahim N’Dekele Yukumbuse po dvadsiatich rokoch života vo Švajčiarsku domov do rodného Senegalu. Ibrahim je vlastenec, miluje svoju vlasť, chce svojim rodákom len to najlepšie. Tridsať rokov sa trápi nad tým, prečo je v krajine taká korupcia, prečo ľudia zarábajú tri doláre na deň, prečo sú cesty plné jám, vlaky meškajú aj tri dni, všade je úžasná spína a bordel. Takto premárnil svoj život, len aby si nakoniec uvedomil trpkú pravdu: v Senegale Švajčiarsko nikdy nebude, lebo v Senegale žijú černosi, a vo Švajčiarsku žijú Nemci.

  No vidíte, Ibrahimovi ste nemali problém prisvedčiť, že nakoniec dospel k osvieteniu, ale, keby som ja povedal, že na Slovensku Švajčiarsko nikdy nebude (z rovnakých dôvodov), už ma nikto nebude nazývať mladým pánom.

  Všimli ste si niekedy, ako často ľudia na Slovensku niečo sľúbia, a potom to nedodržia? Ako často klamú? Všimli ste si, ako často ľudia hovoria: nevedel som, pomýlil som sa, zabudol som, stratilo sa mi, pokazilo sa mi, zmeškal som, zaspal som, pracovníčka pochybila? Príliš často, až tak často, že to všetci pokladáte za normálne. Ono to normálne vôbec nie je. Je to epidémia mentálnej aj morálnej degenerácie. Všetko, na čo ste sa kedykoľvek sťažovali, o čom neustále hovoríte, čo robí život priemerného Slováka totálne mizerným, čo Slovákom bráni vytvoriť a udržať fungujúce inštitúcie, fungujúcu ekonomiku, fungujúci štát, je výsledkom úpadku mentálnych a morálno-volovych kapacít národa.

  Slováci ponechaní na svoj vlastný vývoj, by technickú civilizáciu nikdy nevybudovali, dokonca by sa o takú vec ani nepokúšali. Stáročná snaha vždy dobiehať a imitovať to, čo sme videli u susedov, nás vyčerpala, vzala nám identitu, a teraz sme svedkami nášho nevyhnutného zániku.

  Aj keď to horeuvedné znie až priveľmi pesimisticky, predsa je tu ešte mala iskierka nádeje: Veľký Bič Prebudenia.

  • Grigorij, Ty prosto chceš, ľudí provokovať. Podĺa mňa to však, nie je dobrý prístup. Poviem Ti aj prečo. Slováci majú opačný problém, sú to mimoriadne kvalitný ľudia morálne, fyzicky, duševne sú však zakríknutý. Skôr potrebujú povzbudiť aby si víac verili. Naviac, čo si napísal je také masochistické ani nie je pravdivé. To čo píšeš sú naviac tie klišé, čo sme sa ako národ napočúvali od Maďarov. Cieľom ktorých bolo len ubiť, aby Slováci ani nepomysleli na vlastné záujmy. Slováci sa však nemajú vôbec za čo hanbiť. Je načim skončiť s týmto bĺábolom a byť konštruktívnym.

   • Pocuj, Svarga.
    v Tvojom prispevku je sice vela lasky k narodu, ale ziaden protiargument.

    Som to azda ja, kto vymyslel to zname „Na Slovensku je to tak“?
    Zamyslel si sa niekedy nad tym, co vsetko taka veta, take konstatovanie, naozaj znamenaju? Nie je v podtexte takeho vyroku aj priznanie, ze vyzadovat od Slovaka, aby bol cestny, aby vedel dodrzat slovo (co su zaladne predpoklady fungovania civilizacie), ze taka vec je mimo jeho mentalnej a moralnej kapacity?
    Napadlo ta niekedy, ze v takom je zakomponovana bezradnost, rozhorcenie aj rezignacia zaroven? Kde sa take nieco vzalo v narode, ktory, ako hovoris ma „mimoriadne kvalitnych ludi“? A, ako sa ta ich kvalita prejavuje?

    Svarga, dam Ti jeden priklad z vlastnej skusenosti. Zil som desatrocia v anglickyhovoriacej krajine, a anglictinu naozaj dobre ovladam, ale napriek tomu (nedavno som si to uvedomil) neviem, ako sa po anglicky povie trestne oznamenie.
    Vies preco? Za tie roky som nikdy ani nepocul, ze by niekto na niekoho podal trestne oznamenie. Na Slovensku su policia aj sudy zavalene trestnymi oznameniami; podavat trestne oznamenia je narodnym sportom Slovakov.
    Vies preco? Lebo nefunguju statne institucie, nefunguje stat.
    Veris, ze existuju krajiny, kde sa robia velke biznisove dohody, transakcie, ktorych mnohokrat jedinou zarukou je podanie ruk dvoch MUZOV?
    Samozrejme, ze to, co som napisal, nie je ani zaciatok ani koniec sveta, ale je len malou ilustraciou a argumentom na podopretie toho, co som vyssie prehlasil.

    Okrem ineho vsak, povedz mi Ty Svarga, aky mame dovod k tomu, aby sme o takych veciach nehovorili, aby sme sa tvarili, ze neexistuju. Koho vlastne takym pristupom chceme oklamat? A chranit.

    • Ale no. Ešte len v anglicky hovoriacich krajinach to funguje tak ako si povedal. Samý súd, každý žaluje každého. A že na západe funguje podanie rúk? :)))))))
     Je to presne naopak. Môžem Ti povedať, že mám 20 ročné opačné skúsenosti. Naopak v Rusku, mi stačil telefonický dohovor. A šlo o úplne iné peniaze. Západniari sú ubohý šuplikanti, škoda hovoriť.

     • svarga, prepac, ale predstav si, ze zijem tiez v anglicky hovoriacej krajine, mozno dokonca v tej istej, v akej bol grigoryi. tu naozaj plati podanie ruk ako uzavretie zmluvy. predstav si, ze som zacala pracovat a ziadnu pracovnu zmluvu som nepodpisala. proste sa sef so mnou ustne dohodol, ze tolko a tolko dostanem. a vsetko bolo oficialne, normalne platil odvody, dostavala som vyplatne pasky, atd. ani ma nenapadlo pytat si pracovnu zmluvu. moj muz tu nastupil na stavbe. on dokonca nemal ani tie vyplatne pasky, proste kazdy tyzden dostal do ruky sek so sumou, ktoru si vybral v banke. po roku siel na svk odhlasit sa zo zdravotnej poistovne. pani za okienkom chcela jeho pracovnu zmluvu, ze inak ho neodhlasi. pol hodinu sa s nim dohadovala, on jej stale opakoval, ze nema ani zmluvu, ani pasky a ona mu nonstop opakovala, ze tym padom pracuje nacierno a ona ho neodhlasi. pre nu bolo cosi nepochopitelne, ze niekde inde, mimo slovenska, proste platia aj ustne dohody. nakoniec sa s nou dohodol tak, ze jej posle rocne zuctovanie dane a vypisal cestne prehlasenie, ze naozaj pracuje oficialne. btw, ked po case jeho zamestnavatel skoncil s firmou, napisal proste klasicky list, ze od toho a toho datumu prenho muz nepracuje z dovodu skoncenia podnikatelskej cinnosti. ziadne tlaciva, ziadne overovanie, nic extra. a na zaklade tohto jednoducheho listu sa muz prihlasil na socialke a bez problemov ho zaregistrovali. a ono tu funguju aj uplne ine veci. napriklad na danovom urade sa clovek zaregistruje online, v podstate ani neviem, ci nejaka budova pre ludi, kde vybavuju stranky, existuje. vsetko sa da bud vytelefonovat, alebo poslat mail. dokonca este aj pas vybavim postou, akurat moju identitu musi potvrdit podpisom policajt na stanici v mieste mojho bydliska. a pas mi pride postou priamo na adresu. preco toto nefunguje na slovensku? preco tam sa kazdy s kazdym sudi, nik nikomu neveri a vsetci si zavidia este aj to malo, co maju?

     • Klasické nariekanie ako je všetko vonku skvelé a doma nanič. Samozrejme krajina ako GB, kde je 500 rokov mier a kontinuita mala iné podmienky ako krajina kde je každých 25 rokov prevrat a zmena systému a ktorá má iba 22 rokov štátnosť. Ale asi je to ťážké pochopiť pre mladého, keď napíše , že kardinálny, opakujem kardinálny problém krajiny je, že on si nenašiel prácu v informatike. Neviem ako je to možné, lebo je na Slovensku zufalý nedostatok inžinierov a informatikov zvlášť. Pre Vás je zas, problém komunikácia s úradmi. Aj tu sa dá vybaviť pas poštou. Neviem kde žijete a opisujete problémy s našimi úradmi. Takisto neviem, kto Vám čo závidí a s kým sa súdite Vy. Fakt je ten, nepoznám horšiu kultúru ako anglickú, kde sa ludia súdia aj za to, že v návode na pračku, nebolo, že mačka sa nedá prať, prípadne male dieťa.:))))))))))))))
      Kde sa deti odoberajú rodicom, lebo su smutné keď im zomrie stará matka. Ked sa Vám páči, tak si tam ostante. Mne sa tam nepáči. Nebudem rozoberat hlúposti a nadavat na svoju vlasť, pre vlastné problémy.

    • Ja som pár rokov žil v nemecky hovoriacej krajine. To, čo som sa tam o firemných vzťahoch naučili by sa dalo skrátiť do výroku: „čo nie je napísané, to nikto nikdy nepovedal.“ Asi to súvisí s ich mentalitou. Vo všetkom chcú mať poriadok a vylúčiť už dopredu všetky možné nedorozumenia. Nevidím to ako chybu, len to odporuje názoru, že na západe platí slovo. Nie, neplatí. Nemá absolútne žiadnu váhu, ak nie je na papieri.
     Iná bola situácia v Bosne, v Banja Luke. To je Republika Srbska. Tam slovo robí muža.

     • Co sa tyka nemecka co pise sasan je pravda co nie je pisomne potvrdene to ti zataja ale vo velkom ma pravdu grigoriy slovensky navyk (pracujuceho) spravam sa k napr k tovaru ako k cudziemu cize vsak to nie je moje mam to na haku vsak co ked sa to pokazi podnikatel uzernik to zaplati ci kupi sa ine, my sme mali do firmy problem zohnat kvalifikovaneho cloveka rok (takeho co ked mu das napr vykres vie co tam je) a nebude chodit za tebou s kazdou blbostou a to plat bol ponukany 800-1000 v cistom, ale pride ti taky co nic este nedokazal a povie ti ze on chce cez 1000 euro a ked sa ho opytas aku ma prax tak ziadnu

     • Gomco, ale trošku odporuješ, veciam čo tvrdí článok. O demencii sl. Podnikateľa.☺ ja mam rovnaké skúsenosti. Ja sa napríklad k cudzej veci chovám pozornejšie ako k vlastnej lebo cítim záväzok. Ale je to skôr výnimka obzvlášť dnes. Mladý houbi vedia ale nároky, sebavedomie nekonečné. Vidno, že sú cintlavky, padavky a sraľovia. Nekonečný narcisti ale surový voči okoliu. To je dôsledok výchovy bez trestov, bez facky, bez vojny. Mladý plný testosterónu potrebujú poriadne vybuzerovať, popreháňať a nauciť čo je lojálnosť a vernosť. Ále čo chceme, keď niekto nie je lojálny k svôjmu dieťaťu, že bude lojálny k zamestnávateľovi či národu?

  • Íha toto je teda svatá presvatá pravda a ešte doplním , desať majstrov ti sľúbi že prídu
   sa na zakázku pozrieť a VYSERÚ sa na teba a ty čakáš a oni sa neráčia ani omluviť.
   Toto sú Slováci !!!! Toto sú charaktery!! Nech skapú takíto odborníci- dozajtra.
   A keď mu dáš malú robotu /nejednáš sa o cenu/ on ti to ODFLÁKNE /napr.sústružník/
   pomaly nenájdeš skutočného remeselníka!! Nezáleží mu na dobrom mene NA NIČOM mu
   nezáleží. TOTO SÚ DEMENTNÍ SLOVÁCI. A iní ani nebudú-bohužiaľ. A je to jedno či
   je komunizmus alebo kapitalizmus takíto boli aj budú.

   • A Vy ste kto? Nože nám prezraďte svoju náciu.

    • A načo Ty potrebuješ vedieť, kto je ten človek, aká je jeho národnosť?
     Chodíš sem diskutovať o diskuteroch, alebo o témach?
     Typicky slovenské, ak nemáš argument, zaútočíš na argumentujúceho.

     • Útočiť na diskutujúceho je vyslovene neslovenské. Ani ja som neútočil. Slušne som sa pýtal, že kto je on, keď Slováci sú dementný, atď,,,,. Tak som chcel vedieť, či aj on sa počíta medzi dementných, bezcharakterných Slovákov alebo nie ?
      Z toho čo si povedal,vyplýva, ze chceš diskutovať o tom , že Slováci su degenerovaný, nemorálny, zaostalý, dementný, nečestný, vlastne ani národom nie sú, lebo žiadnu identitu nemajú. Musím Ti povedať, že Ti nemôžem slúžiť v tejto záležitosti. Nie, že by som nevedel vyvrátiť tieto Tvoje tvrdenia ľahúčko, ale naozaj odo mňa nechci aby som debatoval na tejto úrovni. Ako vraví klasik : “ …………..

     • Ešte by som sa toho Kakbusu spýtal, či aj jeho mater a jeho tatko boli dementní?
      Ináč, povoedať mi toto do očí, tak mu papulu rozbijem. Jednoducho tzo, nič iné si nezaslúži.

      Dole som odpovedal všeobecne, len to cenzúra (zatial) zachytila.

 5. Chodia po svete a sťažujú sa, hľadajú vinníka za svoju mizériu. Tuláci.

  Podľa postoja k životu, podľa vzťahu k blížnemu a vyznávanÿch hodnôt je vždy a v každej spoločnosti možné identifikovať štyri základne typy, štyri skupiny ľudí: gazdovia, psychopati, lunatici a tuláci.

  Gazda je typ nezávislý, sebadisciplinovaný, tvorivý, hrdý a dávajúci. Gazda sa vždy postará o seba aj o iných, ktorí ho potrebuju, ktorí sa naňho môžu vždy spoľahnúť. Gazda je príliš hrdý, príliš nezávislý nato, aby ste jeho kedykoľvek našli živiť sa v službe štátu. Tvrdo pracuje, tvorí a riskuje, aby si uhájil svoju nezávislosť. Gazdu spoznáte podľa charizmy, vycibreneho vkusu.
  Psychopati sú takmer výlučne v politike, v štátnych službách, všade tam, kde sa dá parazitovať , ovládať iných,kradnúť a klamať. Podobne lunatici. Z tých sa grupujú paraziti v mimovládkach, občianski aktivisti a všetci kvaziumelci.
  Najpočetnejšia vsak je vždy skupina tulákov. Tulacky typ je typ pasívny, vždy čakajúci na to, že niekto iný na seba vezme iniciatívu, že sa oňho niekto is postará, že bude pre neho tvoriť a riskovať, že bude podnikať, že všetkým tulákom zabezpečí lacný byt, sociálne dávky a vysoký plat. Tulák je plný zášte, zåvidiaci a nenávistný. Tuláci sú vždy ľavičiari, vždy socialisti, vždy hľadajú, kto sa o nich postará. Sú leniví, nároční na iných, vždy vedia, aké oni majú práva, ale nikdy ste ich nepočuli rozprávať o tom, aké majú povinnosti. Keď im vsak vy začnete o povinnostiach rozprávať, drobnú sa na invalidný dôchodok alebo na maródku. Založia odborovú organizáciu a kolektívne trucujú.

  • Toto je lacné hlúpe rozdelenie. Založené na ničom, na delení ľudí na „dobrých“ a na „zlých“( len tá „zlá“ kategória je ešte rozdelená na ´dalšie tri, aako sa akémusi hlupáčikovi kedysi asi zachcelo, aby to akož elepšie vyzeralo (nerozdelilo to potom niekto ešte na 16?). Odvodené je to z naivného „podnikateľského“ videnia sveta. Sa čudujem, že sa tým stále zaoberáš.
   Ale dobre – ešte nám vysvetli, kde vo svete máš tých „gazdov“? Hech. Asi pán Bill Gates a jemu odobní 🙂
   vyššie sa nejaký rozčuluje, že mu nejakí majstri nedodržali slovo. Asi tiež nejaký čurino, čo si myslí, že vo svete mu pečené holybu samé budú padať do papule – toto jeho uvažovanie je naúrovni Senegalu.Prípadne horšia verzia – nejaký Senegalec, čo sa vráti domov apripadá mu zrazu vlastná mater a takto ako protivní, ako sprostí a smradlaví. To je tento tebou prezentovaný postoj.

   Ja som mal s tebou Grigoriy viacero sporov a musím uznať, že aj keď súhlasím hore so Svargom, tak sa v každom prípade už aspoň krotíš, čo sa týka negatívnosti a defétizmu, čo sa týka útoku na Slovákov (áno, Svarga, toto je už mierna verzia).
   Ale nedokážem odignorovať, ani nikdy nebudem akceptovať, až toľkú intelektuálnu slabotu. Toto už tiež nie, na TOTO už naozaj tiež nie je doba. Ty osobne máš na viac, tak načo zas takto?

  • No dobre môj, tak teraz to skúšaš ináč:). Tak si ma zaradil, podľa Tvojho kĺúča som gazda z rodu gazdov gazdovlivých.:) či je dobre neviem, ale v našej rodine to skrátka takto je po stáročia. Nikto si nevyberie. Nemôže byť každý gazda a nemôže byť každý tulák. Máme to skrátka v sebe. Neurobíš z tuláka gazdu. Nedá sa. Ani naopak. Svet potrebuje všetkých. Navzájom sa potrebujú. Len nad Tými psychopatmi som v rozpakoch. Komu ich treba? A keď tak celkom málo. A to je dnes problém, dnes sa vyrábajú na páse. Nasilu. Výroba nešťastných luďí. Prečo sa teda psychpati vyrábajú? Aby rozbili symbiotické vzťahy gazdov a tulákov. Vytvárajú chorú spoločnost v protivahe ku gazdom.

 6. Ale v zásade súhlasím s Normanom, že je to lacné a aj hlúpe rozdelenie. V tom, že aj medzi gazdami más všehochuť. Takisto ľudí nepoctivých aj psychopatických aj idealistov, rovnako ako medzi inými sortami. A oznaciť, ostatných za lunatikov( bláznov), psychpatov( pokazené duše) tuláci, nuz ani jedno oznacenie nie je dôstojné. Takto však nie je. Aj zamestnanec má svoju dôstojnosť, rovnakú ako gazda-podnikateĺ. Vzájomne sa potrebujú a len spolu môžu niečo dokázať. A PRESNE TO NÁM CHCE POVEDAT TENTO ČLÁNOK.

 7. Svarga, kedže sa nám tu dostalo jednej debaty, poviem Ti jednu zaujímavú vec, jeden postreh.
  V priemyselnej výrobe existuje všade na svete jedna prepotrebná profesia, ktorú, keby som nazval aristokratmi proletariátu, vôbec by som nepreháňal. Tá profesia sa nazýva nástrojár. Keď sa teraz pozrieš okolo seba, takmer všetko v Tvojom okoli potrebovalo pre svoj vznik prácu nástrojára. Každý výrobok potrebuje ku svojmu vzniku vstrekovaciu formu na kovy, gumu alebo plasty, strihacie nástroje, pretlacovacie a pod.
  Nepreženiem, ak poviem, že dnešný nástrojár, dobrý vo svojom fachu, musí vedieť skoro toľko, ako inžinier pred sto rokmi. Nástrojár je tiež „gazda“.
  Pred tridsiatimi rokmi produkovali slovenské učilištia asi 2500 nástrojárov ročne. A na tej skutočnosti je založený fakt, že na Slovensku sa dnes produkuje milión aút ročne. A nielen autá. Ten, kto vie dobre rátať, ľahko si domysli, že väčšina „socialistických“ nástrojárov je už na dôchodku, alebo doň vstúpi zakrátko.
  Venuj pozornosť tomuto číslu: dnes sa na Slovensku učia za nástrojárov ŠTYRIA mladí chlapci. Mám dokonca informáciu, že existuju špeciálni agenti-naborari, ktorí pracujú pre firmy na Slovensku majú zoznam nástrojárov-dôchodcov v Čechách (Česko je už viac ako jedno storočie svetová nastrojarska veľmoc), a chodia ich prosiť, aby aspoň na niekoľko rokov prišli pracovať na Slovensko.
  Počujem, že ani v iných robotníckych profesiách to nie je lepšie. Každý štvorkár dnes chce byt advokátom alebo futbalistom.
  Taký je stav.

  Teraz si to daj dokopy so skutočnosťou, že na Slovensku dnes tisíce ľudí študuje politológiu, masmediálne štúdie, štátnu správu a právo.
  Kto tých lunatikov a tulákov bude o dvadsať rokov platiť?

  Možno Teba take veci netrápia, ale mňa áno.

  • A ja Ti poviem, tiež jednu zaujímavú vec. ALE SA NA MŇA NESMIEŠ HNEVAŤ. Dávno som ja pred Tebou, presne toto tutok písau, ale si mi za to nagrobianiu.
   Tak ,kdo sa má v Tebe vyznať ? Há? Mňa za to veľmo srco bolí. Lebo práve to je ten problém, že vyrábame všelijakých filo-socio-poli-…..-lógov, ale oni majú iba úroveň káderníkov, aranžérov, chyžných, skrátka sú to len podržtašky a skočpopivo. Nič viac a nič menej. Ale spoločnosť potrebuje práve kvalifikovaných pracovníkov. Stolárov,všeobecne drevoobrábačov a nástrojárov, všeobecne kovoobrábačov, to sú aj zámočníci, zvárači, atd…
   Lebo dnes keď si chcem dať, spraviť kuchyňu niet komu zadať prácu. Napriek tomu, že je tu milión firiem. Keď im poviem že mám špičkové drevo a presne nakreslím čo a ako, oni nevedia čapovať, všeobecne robiť spoje. A taķ je to aj s inými vecami. Usiť topánky, či kožuch, či oblek je problém. Rovnako práca s kameňom.
   Ale ĺudia stratili zmysel pre kvalitu, pre remeslo, pre materiál.
   Napríklad môj otec je špičkový technik, ako dieťa sa naučil od svojej starej mamy šiť. Tak mi ušil v puberte krásne, naozaj krásne nohavice zo starej „anglickej vlny“. Moje spolužiacky sa mi smiali, že „šupák“. Netrápilo ma to, boli to chuderi na poĺutovanie. Len som chcel povedať, že sa stratil zmysel pre kvalitu. ALE AJ ZMYSEL PRE SOCIALNE VZŤAHY. Socialny prípad , odpusť za výraz, len to pomenovávam, sa vysmieva. To je ten problém. Že nevieme, ci nechceme poznať svoje miesto. Každy chce mať „titul“. Lenže to nejde. V mojich očiach je každý človek zapojený do deĺby práce ktosi. Pracovať rukami je ponižujúce. Lenže Ford či Tesla pracovali aj rukami. A kde je od nich akysi herec, či politruk,či úradník? Svetelné roky. Škoda reči.

  • A odpoviem Ti na otázku, kto bude platiť pravnikov, masmediálnych šialencov,politológov. Nikto. Nech zdochnú od hladu, hlboko pohŕdam takýmito ĺuďmi. A vôbec sa tým netajím. Celá spoločnost by sa mala obratít k tymto hajzlom chrbtom. Žijú len z nášho neštastia. V Japonsku je právnik zriedkavý jav. Ako vravia, nie je dôlezité, koľko rúk delí kolác ale koĺko ho pečie.

 8. Článok skutočne zachytáva kardinálny problém súčasnosti, ktorým je na Slovensku akási neriadená forma intelektuálneho drancovania o čom sa môžeme denno-denne osobne presviedčať. Ako inžinier v odbore telekomunikácie a informatika so 7 ročnou praxou v predmetnej oblasti si už dlhší čas hľadám na Slovensku uplatnenie v danom alebo príbuznom obore. Oslovil som desiatky (ak nie stovky) zamestnávateľov, ale vždy (ak vôbec si to pokladali za potrebné) ma len vyrozumeli, že ľutujú a že do ďalšie (užšieho) výberu postupujú iní (kvalifikovanejší) kandidáti. Len na okraj dodávam, že 80% z nich si ani nepokladalo za potrebné sa osobne so mnou stretnúť za účelom dozvedieť sa niečo viac ako zachytávajú okresané riadky štruktúrovaného CV. Práve tento tlak ma donútil vymazať si ½ backgroundu zo CV, obliecť si montérky a vydávať sa za obyčajného robotníka so stredoškolskou kvalifikáciou (aby som vnikol beligerentovi „pod kožu“). A zrazu ma oslovovali rôzne personálne agentúry domnievajúc sa že majú dočinenia s obyčajným hlúpym robošom, predkladajúc návrhy minimálnej mzdy lamentujúc, že keď bolo možné dať ešte menej na čierno, tak by to uvítali (to sú ale praktiky!!!). Zaujatý týmto scenárom som sa istou firmou nechal naverbovať do spoločnosti Delta elektrinics s.r.o. v DCA, aby som naživo videl a mal možnosť aj pracovať so Slovenskou robotníckou triedou ako operátor výroby. Poviem Vám tu jediné – byť premiérom tejto krajiny; s okamžitou platnosťou nariadim každému úradníkovi, policajtovi, lampasákovi, sudcovi, prokurátorovi, štátnemu doktorovi a všetkým čo sú platení štátom obliecť si montérky a 90 dní pracovať v nejakej podobnej fabrike ako zviera na ktoré sa z mostíka pozerajú a ukazujú podnikoví funkcionári (vrátane personalistov danej spoločnosti) ako na dobytok „aha pozri ten si sadol na stoličku – okamžite vyhodiť!“ – a toto píšem fakt vážne – to sa fakt v menovanej spoločnosti robilo. Potom by si snáď aspoň niektorí politici vstúpili do svedomia a zamysleli sa nad tým ako spravujú tento štát. Lebo to čo sa tu deje je výsledkom ich dlhodobého procesu bez ohľadu ktorá politická frakcia je pri moci. Čo ale osud nechcel, dostal som telefonát (od inej personálnej agentúry) ísť pracovať do USA. Keďže som expedičný typ, ponuku som po istom uvažovaní nakoniec prijal. Vtedy som ešte netušil, že zamestnávateľ bude lakomý zaplatiť za B2 víza (cca 200€) a radšej ma pošle za 14$ na ESTA ako turistického obchodníka – inak povedané pracovať na čierno. Ozrejmili mi to až Američania vo Philadelphii na imigračnom, ale nakoniec som sa s nimi zmyselne porozprával a všetko dobre dopadlo. O tom som tu ale nechcel písať, ale o jednom krásnom podniku nachádzajúcom sa na úpätí Fremontskej pahorkatiny, o TESLE. Práve tu som mal možnosť istý čas pracovať a vnímať, čo znamená demokracia po americky. V podniku pracovalo asi 15000 ľudí rôznych národnosti a medzi nim aj niekoľko Slovákov. Donedávna som si myslel, že tak prepracovaný a harmonický vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom môže byť len utópia, avšak teraz môžem o tom písať ako o jestvujúcej, aj keď vzdialenej realite. Dovolím si len strohé zhrnutie: V prvom rade zamestnávateľ zabezpečoval zamestnancovi všetky pracovné pomôcky a to v 100% kvalite a kvantite. V druhom rade existovala obrovská cafeteria, kde si zamestnanec v čase obeda a prestávok mohol prísť a najesť sa a napiť úplne zadarmo (studené a teplé nápoje – od výmyslu sveta, cereálne od výmyslu sveta mliečne výrobky…). V čase obeda tam prišla catteringová firma, ktorá predávala dotované obedy (pre naše pomery aj tak dosť drahé ale v prepočte akoby u nás za 0,80€). V treťom rade sa HR staralo najmä o kultúru a to nie len pre management, ale najmä pre robotnícku triedu (polomaratóny, plážové aktivity, BBQs, cyklistika, pri nejakom úspechu – nový model automatiky usporiadali nejakú verejnú akciu, … skrátka bolo tam toho na pozvánkach viac než dosť. Aký to celé vytváralo dojem – ohromne to pozdvihlo úroveň celého podniku, ľudia sa zaujímali o prácu v takomto prostredí a čuduj sa svete omnoho menej tam boli problémy s disciplínou (pípalo sa iba na bráne). V halách bola vždy príjemná pracovná atmosféra, nikto tam nediktoval nerealizovateľné výkonové normy, ale manažéri skôr využívali dnes už kvalitne prepracované procesy na bázy kybernetických slučiek využívajúc množstvo svetovo uznávaných zákonov a princípov (spomeniem – Parettiho principle, Brookov zákon,…).
  A čo to znamenalo v samotných princípoch? Znamenalo to ozajstnú demokraciou, znamenalo to opodstatnenie robotníckej triedy, ktorá v systéme vládla. K tomu aby vládla múdro, spravodlivo a rozvážne jej manažéri dopomáhali poskytnutím skutočných sociálnych benefitov (nielen programy regenerácie, ale aj vzdelanie) tak aby neupadla do nevedomosti tak ako je tomu dnes u nás. Aj keď niektoré skupiny majú isté videnia (zdravotné sestry, učitelia) obávam sa že demokracia je na Slovensku už v takej hlbokej rokline, že aj keď by celá robotnícka trieda začala kričať, jej už nedosiahne povrchu. Ak sa pozrieme na históriu ( a to je ten problém vo vzdelaní, že Slováci sa neučia z pádov a vzostupov iných) podobné scenáre zániku ríš a civilizácii nájdeme v každom významnom období. Jediné čo nás metie je to, že nikto nám nejde siahať na našu osobnú slobodu, ale veď to už od Druhej svetovej vojny nie je ani potrebné, lebo už vtedy Nemecko a iné štáty zistili, že osobnú slobodu je možné dokonale manažovať cez naše peňaženky – načo vyhladzovať keď stačí vyhladovať.

 9. Rastislav Jurčo

  Je to predsa úplne evidentné a nad slnko jasnejšie.Každý so štipkou zdravého rozumu to musí chápať.Ak človek nezarobí,nemôže si kúpiť.Podnikatelia majú na to,ohodnotiť a zaplatiť tak,aby sa ľudia o miesta trhali.Ale slovenský podnikateľ vidí iba a LEN seba.Hrá sa na Boha a čím viac má,tým viac chce.Veď čo je najdrahšia položka v pracovnom procese.ČAS.Ak to niekto nechápe,tak nech sa zamyslí.

  • Áno to je nad slnko jasnejšie, že keď nemáš, nemôžeš si kúpiť. Ako, si však prišiel na to, že podnikateĺ ma na to zaplatíť a ohodnotiť. Ako ktorí, najhoršie sa chovajú práve taký, čo naozaj majú najviac. Nadnárodné korporácie. Aj tu spomínaná Delta XY je takým prípadom, aj KIA,kde dokonca chceli zaviesť telesné tresty. Problém je naozaj široký. Slovenský podnikatelia sú práve Tí, ktorí držia slovo, kde sa stačí dohodnút a starajú sa o zamestnancov. Keby nie, tak sa neudržia na maličkom slovenskom trhu. A k tomu vsetkému sa k nim správa štát gangstersky. Im vezme a dá korporáciám a oligarchom. Áno niektoré veci sú nad slnko jasnejšie, len pre niékoho sú pŕíčiny neznáme , pôvodcovia skrytý a najhoršiá je neschopnosť rozlíšit svojho a cudzieho. Uz sme tu mali proletarsky internacionalizmus, triedny boj a tak nejak.

  • Neviem čo si o sebe myslíš, ale vidí sa mi z toho tvojho krátkeho komentáru , že na boha sa hráš TY keď súdiš druhých. Skúsil si si na vlastnej koži ako je to poctivo podnikať na Slovenskú. Ak áno potom súď. O tom však pochybujem. Najľahšie je kotkodákať o tom ako všetci podnikatelia na Slovensku, opravujem slovenský podnikatelia, lebo to je ten hlavný rozdiel, vidia len seba a zdierajú svojich zamestnancov. Je mi z toho nanič, nemám chuť a hlavne čas zúčastňovať sa týchto k ničomu nevedúcich debát. Asi predsa len platí stará pravda, že, skrátene: tí čo o tom nič nevedia , učia iných. Alebo poučujú!!!!!

   • ale vsak nechajte rasta on je ten ktory je utlaceny a svina slovensky podnikatel ho vydiera kazdemu takemu by povedal nech sa paci skus podnikat skus zamestnat aspon 10 ludi daj im plat v cistom min 1000 cize odvody nech ta to vyjde aj s odvodmi 2000 euro plus fixne a variabilne naklady som zvedavy ako by sa obracal aby mesacne zohnal zakazky 40-50000 tis

    • Článok pojednáva o kvalifikovanej pracovnej sile, nie o „upratovačkách“ ako nekvalifikovanú pracovnú silu nazýva autor. Sám ste v inom príspevku spomenul, že práve takí ľudia chýbajú na Slovensku. Naozaj nevidím dôvod, prečo platiť každému zamestnancovi 1000 Eur. Ale schopní a kvalifikovaní ľudia by mali dostať zaplatené, kľudne aj viac ako ja, pokiaľ za to stoja.

 10. osobne som sa rozpraval so zastupcami jednej velkej nadnarodnej firmy ktora u nas zamesnava viac ako tisic ludi. ked k nam prisli s pomerne vysokou investiciou na jednanie s vladou, vo svojom podnikatelskom zamere mali nastavene mzdy pre pracovnikov vo vyrobe na urovni 1500-2000€. Tak hned prva podmienka dalsich rokovani bola, ze mzdy prisposobia pomerom v regione, lebo to by do regionu prinieslo socialny nepokoj. Neuveritelne a smutne, ale pravdive, lebo to mam z prvej ruky.

  • Áno ? ☺☺☺☺ To je pekné, keď sa ráno, začne takto veselo. Nuž, poviem to tak. Skús dať, meno tej kompánie, tým sa nedopustíš, žiadnej netaktnosti ani porušenia ničoho, či zmluvy,či zákona, dokonca ani dobrého mravu. Možno Ti, to povedali, ale je to bohapustá lož. Nedávno sa tu v médiach, premielali platy v IBM centre , keď sa malo založiť a lietali cifri 2000,3000,4000. Rozprávky starej matere, to sa len ťahala a zdôvodňovala štátna podpora. Podĺa hesla ked vtáčka lapajú………… Naviac, keď som tam hĺadal pána , ktorý založil toto centrum, nikto o ňom nevedel.☺☺☺ On sa mi povedal, smutne, kamarát, IBM už nie to čo bývalo . A to, že o ňom nikto z tých sopliakov nevedel, som mu ani nepovedal. Keďže poznám tých ľuďí, čo sem dotiahli tieto veľké investície viac ako 25 rokov, možem Ti povedať. ZLATÉ OČI.
   Vláda vôbec nevstupuje do platovej politiky koncernov. Nemá na to dnes žiadny vplyv.

 11. Môžem urobiť porovnanie. Jedna veľká budova vo veĺkom meste u nás, bola postavená za 15 mesiacov od základov po kolaudaciu v rokoch 1905-1906. Nákladom 280 000 Korún. Teraz tu istú budovu renovujú z Eurofondov za 2,6 milióna eura v trvaní dva roky. Rekonštrukcia nie je velmi náročná, budova je v slušnom stave. Ķeďže chodím stále okolo viem posúdiť intenzitu prác. Aj rozsah. Môj odhad je, že reálny náklad je 600 000 eur. 2Mio lietajú medzi nebom a zemom. A tam je odpoveď. Stavbu dodáva zahraničný koncern. Dodavatelia su samozrejme miestny, z hladovych dolín. Minule som tam videl Róma z Bardejovskou znackou na úplne novom M-B GL ako nevedel vojsť do brány, asi siel kontrolovať bandu súkmeňovcov. Takto to chodí v našej kolónii. Atipujem, ze aj tak vačšina robi načierno.

 12. A skúsim aj pohľad z druhej strany. Keď sa chováte k robotníkom veĺkoryso, vždy to zneužili. Oklamali, podviedli, zlomyseľne poškodili, obabrali kde len mohli. A darmo ich zaplatíte veĺkoryso, darmo. A darmo sa k nim chováte veĺmi slušne, potom Vás majú za hlupáka, truľka, padavku. Potom ich musíte pacifikovať. Začnú piť v práci. Tak to je. Do očí Vám klamú a za chrbtom sa smejú. Preto sa pýtam, kde je tá miera? Hmm. Keď ste človek majú Vás za hovädo a keď ste hovädo majú Vás za nečloveka☺☺!
  To sú moje skúsenosti s robotníkmi. Bohužiaľ. Pozor hovorím o robotníkoch.
  Potom je iná úroveň ľudí. A Tí ocenia slušnosť, kolegialitu, ale musíte ich hľadat. Pretože človeka s inteligenciou a charakterom, nenájdete hocikde len tak. Keď nájdete, vačšinou sa vytvárajú dlhotrvajúce väzby. A tak to ma byť. Bačkor k bačkoru a čižma k čižme.

  • A takto nejak to bolo aj za socializmu. Spomínam si ked moji rodičia stavali, najlepší robotník obkladač v kraji. Prosiť sme ho museli aby prišiel , bral veľké peniaze, obskakoval som ho ako baletka tyč. Samozrejme to bola fuška. Také peniaze zarábal, že mojim rodičom sa ani nesnívalo. Na všetko dudral, stále bolo dačo. Večne ukrivdený, mal jedinú dcéru, pretlačil ju na medicínu, lebo všetci mu boli známy. Neviem posúdiť, či bola šikovná, nepoznal som ju ,iba z videnia. Ale kedže až na odvolanie, tak asi veĺmi nie. Ale čo on stváral, sťažnosti, užgravčaný, ukrivdený. Viem to, lebo som s ním strávil dni a mesiace . A pritom sa mal u nás ako prasiatko v žite. Papáničko, obskakovanie, za deň bral 500 Kčs v roku 1982. Plus samozrejme riadny plat.
   Moji rodičia mali pôžičky, šetrili ako besný, žiadna dovolenka 10 rokov až pred dôchodkom splatili, dnes by sme povedali hypotéku.
   A myslíte že on tie veľké peniaze čo zarobil aj nejak užil alebo niečo zgazdoval ??? Kdežé, ☺ale za to mohli panove, dochtori a inžinere. Skŕatka to minul na sprostosti.
   Treba však uznať, že majster bol skvelý, veĺa som sa od neho naučil, ako robotník. Podĺa mňa kazdý mladý chlapec, či chce byť jadrový fyzik, či lekár, či umelec by mal prejst, takou školou. Inak to nie je chlap! Lenže tieto jednoduché pravdy, žiaden robotník neuzná. Vždy je za ich problém vinný iný.

 13. Poznal som aj pár robotníkov či robotníčok, ktorých mám v úcte, ale kedže ich nebolo veĺa, dodnes si ich pamätám všetkých. Lojálnych, pracovitých, slušných ľudí v každom ohĺade. Mali úroveň, pekne hovorili, pekne jednali, dalo sa na nich spoľahnúť. Skrátka slušný ľudia v každom ohľade, žili na úrovni. Vedeli aj gazdovať aj žiť. Z mála vytvorili veľa . Voĺakedy som si myslel ako dieťa, že vsetci Slováci sú taký, lebo v mojom okolí, žili taķ.Všetka česť. No ale neskôr som z toho vytriezvel, a bolo to skôr.☺

 14. K celému článku, iba dve vety možno povedáť.
  BOHATÝ NIE JE TEN, ČO VEĽA ZAROBÍ, ALE TEN ČO VIE GAZDOVAŤ.
  A ako mi voľakedy povedal jeden múdry človek, starosta obec Važec za 1.ČSR, čo som k nemu chodil lyžovať na prázdniny.
  SYNAK, GAZDA NIE JE TEN ČO PREDÁVA, ALE TEN ČO PRIKUPUJE.
  Myslel majetok samozrejme.
  A to sa týka, každého človeka, či sa živý, hlavou, či rukami. Či je podnikateĺ, ci je robotník.

 15. Pri citani clanku som nevedel ci sa smiat, alebo plakat. Autor uplne bez minimalnych znalosti ekonomie a makroekonomiky reaguje na clanok, ktory absolutne nepochopil. Bullshit. Radsej to zmazat nez si urobit este väcsiu hanbu 🙂

 16. Som spolumajiteľkou firmy, pracujem 16 hodín denne a môj plat je 400 Eur. Fakt neviem z čoho by som takému zamestnancovi zaplatila 1000 Eur mesačne – nereálne. Chyba nie je v podnikateľoch ale v tomto štátnom systéme. Stredná trieda, čo by mali byť okrem pracujúcej inteligencie aj rodinné podniky na Slovensku takmer neexistuje a kto sa odváži podnikať, zápasí s obrovskými problémami ak nevie chodiť v Eurofondoch. Len pre príklad: v Rakúsku a Nemecku majú v cestovnom ruchu 10% DPH u nás 20%, osobne som sa na túto tému bavila s pánom Pellegrínim a povedal mi citujem: „vy asi neviete ako funguje DPH“. A to ďalšie témy ani nebudem spomínať. Ak by som mala zaplatiť ľudí z toho čo som odviedla štátu na DPH, tak mám vo firme špičkových odborníkov z celého Slovenska…
  Na budúce sa porozprávajte podnikateľmi, pred tým ako napíšete článok o nich..

  • Pri všetkej úcte, vážená pani, ale ten Pellegrini Vás veľmi rýchlo prekukol.
   Ak tvrdíte, že odvadzate štátu DPH, tak očividne neviete, čo DPH je.

   Vy totiž štátu DPH neodvadzate, Vy len dávate štátu peniaze, ktoré Vám štát nariadil vyberať od Vašich zákazníkov ako zdanenie ich spotreby. Tie peniaze Vám ani teoreticky nepatria, proto ich nemôžete „odvádzať“. Rovnako, ani peniaze, ktoré Vy zadržíte svojim zamestancom ako daň z príjmu, a odovzdáte ich štátu, nie sú Vaše peniaze, ale len zavazok Vašich zamestnancov voči štátu, ktorému Vy pomáhate k tým peniazom sa dostať. Rovnako v prípade dane z príjmu zamestnanca, ako aj dane zo spotreby zákazníka.

   Samozrejme, to, či je skutočnosť, že Vás štát núti venovať Váš drahocenný čas a prostriedky na účtovníctvo pre štát, spravodlivé alebo etické, je úplne iná téma.

   O čo ľahší by bol život každého podnikateľa, keby žiadne DPH neexistovalo, a aj daň z príjmu by si štát od každého občana vymáhal takým spôsobom, že zamestnavatelia (podnikatelia) by s takou vecou nemali nič spoločné: tu máš svoje peniaze, ktoré si u mna zarobil, na ktorých sme sa dohodli, a ak štát od teba chce nejaké dane, to je medzi tebou a štátom, mna s tým nezaťažujte.

   • Dobre Grigorij, lepšie si to pomenoval, nič to však nemení, na tom, čo táto gazdinka, povedala. A s tou DPH, ju minister neprekukol,lebo ona „odvadza“ svoje, ktoré platí ona sama, keďže podniká v turizme. A ziaden hosť jej ho neprepláca, jenoducho sú to jej nákladové položky. Zrejme sú to naviac dlhodobé náklady, ktoré jej odčerpávajú aj tak malú hotovosť (cash). Dobre povedala, že štát ich prenasleduje a ona môže vykoristovat tak akurát, seba samú.

  • …podnikateľka,makajúca 16 hodín denne a má 400 eur mesačne? To pracujete ako upratovačka na živnosť 8 hodín a ďalších 8 hodín pre Armádu spásy?Nebolo by lepšie pre Vás zvážiť odovzdanie licencie?

   • Vaša reč Vás usvedčila. Neviete pochopiť, prečo niekto podniká, keď má príjem 400 euro. Neviem ani ako a vlastne, čo Vám mám povedať. Sme ľudia z iných svetov, iným jazykom hovoríme. Nerozumieme si. Mám známeho ktorý podniká a keď spočítal, koľko pracuje , zistil, že je pod minimálnu mzdu. Ma 50+ a robí high-tech. Podniká v energetickom priemysle.

   • To má ešte veľmi dobré, sú podnikatelia ktorý prvé roky robia za 0 dokonca za mínus lebo investovali peniaze zarobené napr. v zahraničí. A veľa krát sa stane, že to nevíde…. predpokladám že nepodnikáte, preto sa tak pýtate.

    • Podnikanie je od slova podnikať. Koľkí zařvali po 30 tich rokoch a viac podnikania. To len my si myslíme, že sa stále rastie až do neba. Lenže nerastie, ľudia aj umierajú aj chorejú aj sa im nedarí aj sa im menia schopnosti. Stačí poznať históriu. Citroen, Borgward, ….. koľko bolo značiek-mien, čo predbehli dobu aj priniesli mimoriadnu kvalitu a kde sú?
     Kto ich dnes pozná Duesenberg, Horch, Issota-Fraschini, Zeppelin, Maybach, či slávny Baťa, kdeže sú jeho podniky , iba tiene z tieňov. Svetská sláva….. Ķoľkí zahynuli, v chudobe a zabudnutí. Nešťastní. Opustení. Nepochopení. Zabudnutí.

 17. Nežijem na Slovensku no som hrdí Slovák. No musím vám povedať za sa hanbím za to aký ste to ľudia. Nie vláda robí národ ale samotní obyvatelia. Chodím na slovensko míňať peniaze či už ako turista či na spotrebný tovar, kúpu vozidla či prerábanie nehnuteľností. Som velmi sklamaný ako sa chováte. Ste podvodníci, nenažraní, klamári a hieny. Ojebávate kde sa dá. Za všetko si môžete sami.

 18. veľmi dobrý článok. Presne aj ja mám takéto skúsenosti ……. každý pohovor skončí na minimálnej mzde, i keď mám vysokoškolský titul s právnym vzdelaním, ekonomickú školu, prax v odbore a znalosť jazyka. A ešte im nestačí, chcú aj počítačové znalosti expert, čo som len bežný užívateľ, neštudovala som IT. A to už nekomentujem, že mam viac ako 40, čo je už druhoradý problém, pretože nad 40 sú ľudia starí, pretože nemôžu využívať výhody štátu. (čo činí 427 euro zo štátu, a dostane pri výplate 405) takže vlastne ani nemusí chodiť do práce, a produkovať, lebo ho štát zaplatí …….. fakt dobrý článok na zamyslenie našich politikov

  • Žiaľ, vyštudovali ste neperspektívne odbory. Naše univerzity sú dnes orientované na pásovú výrobu právnikov a ekonómov, ktorí sú potom nezamestnateľní vo svojich odboroch. Jeden príklad za všetky: minule ma viezol taxikár, inžinier ekonóm, ktorý si pochvaľoval, že v taxislužbe zarobí o 300e viac ako v predošlom kancelárskom zamestnaní :)) Na druhej strane, po 2. ročníku vyhodený študent informatiky si nájde prácu hneď…

    • Ano, nie je to isté. Teraz, ma počúvajte, či pozorne čítajte. MALÁ ODBOČKA.

     Keď som končil gympel v 80 tych rokoch. A gymplov bolo pár v stotisícovom meste. Podotýkam, bol som z výberovej triedy všetci boli vyznamenaní. Mohol som ísť študovať čokoĺvek, čo som chcel. Od literatúry cez medicínu cez fyziku po techniku.
     Vybral som si techniku. Stále som počúval od výchovnej poradkyne, techniku skončí každý !!!!!
     Nebola to pravda. Skončilo nás iba 19 % . Podotýkam, všetci prijatý boli výborný stredoškoláci. Všetci.
     Právo skončilo 99%, medinu 90 % prijatých. Čize, suma sumárum, lož, lož, lož. Z tých 19 % sa vsetci uplatnili. Dvaja ako lekári v zahraničí!! Dodatocne si urobili medinu. Ničím ma neoslovili. Jeden v Nemecku a jeden v USA. A poviem natvrdo, neboli nič moc, boli priemer. Ako nám hovoril profesor MA, kto skončí Váš odbor , na medicíne exceluje. Mal pravdu.KONIEC ODBOČKY.

     Čo som povedal. Nie je odbor ako odbor, nie je doba ako doba. Keď som ja študoval, tak na gympel bol pomer 1:11 prijatých a prihlásených. Áno na medinu 1:10. V mojom odbore 1:3. AAÁÁLE. Na medinu šli taký čo nemali šancu v matike, fyzike. Mali priemer síce 1 – 1,8 ale u nás 1-1,5 a jednotku alebo dvojku z Ma. A TO JE SAKRA rozdiel. Naviac nás sekali ako žito, prvý semester 30% odpad. Tam je odpoveď na jeho a Tvoje tvrdenie.

     • A ešte maličkosť, Tí dvaja čo skončili ako lekári, šli ďalej, lebo v našom odbore nemali šancu v našej oblasti preraziť. Zhodnotili svoje stručne svoje možnosti. Neposmievam sa. Iba konštatujem. Také odbory ako filozofia, šli študovať, najzarytejší. Naozaj to musel byť ako sa dnes hovorí fanatik, blázon,filozof, …… skrátka chlapec zbláznený do filozofie. A koľko ich bolo, asi jeden – dvaja v gympli!!!!!! A to je iná káva ako dnes. Nemalo to veľkú úctu, lebo to bolo na okraji.Ad 1. Nebolo to ani hodnotené Ad 2.☺☺ Bola to otázka pre naozaj zapálených chlapcov. Ad 3.

      A dnes?? Pre zúfalcov a ….. fantikov. Zúfalcov bolo viac, ďaleko viac.☺

     • Za jeden z najvacsich problemov nasej spolocnosti, a pricinu vseobecneho upadku spolocnosti, pokladam skutocnost, ze sme tu za poslednych sedemdesiat rokov vzdy mali system, ktory z roznych dovodov trestuhodne posunul tie najvacsie talenty, takpovediac, na vedlajsiu kolaj.
      Vie si niekto z Vas predstavit, o co sme, my Slovaci, prisli, ake skody sa napachali tym, ze ludia ako talentovany pan Stefan Varga siel studovat inzinierstvo, a komunisticky system mu nedovolil stat sa scenaristom alebo art dealerom?

      Cudujete sa tiez, ze medialny mag Juraj Kozak musel za tychto okolnosti opustit republiku a obohatit svojim talentom Australsky Commonwealth?
      Dobre sa potom Australcanom vychvaluje svojou urovnou-na ukor nas Slovakov.

     • O nič sme neprišli, lebo za socializmu sme nadávali na všetko, aj na školstvo, ale ako ukázalo posledných 25 rokov, mali sme veľmi dobré školstvo a ja ďakujem svojim učiteĺom a školám na ktorých som studoval.
      Á to čo spravili s našimí školami „demokrati“ to je tragédia . To som chcel povedať.

    • A ešte o dobe. Keď bolo pár gymplov, boli to výberové školy. Pamätám si prijímačky, všetcí s…li keksi celý rok. A to sme boli výberová trieda v rámci mesta, z 50 tich škôl ZDŠ. Experimentálna trieda. Každý sa uplatnil. Dnes je 30 gymplov. Humus, hnoj a grc. V 80 tych rokoch by nemali šancu. Dnes jednoducho bežný vysoš má úroveň stredoškoláka.
     A už sme pri eugenike. Pretože o tom sa bavíme. Kápiš? Nemôže mať 40 % univerzitu. Jednoducho nie. Genetika nepustí. Tak sa bavme o podstate. Z hrušky dolu! Nemáš na to padaj.

    • Tým som chcel povedať jediné. Žiadne zovšeobecnenia.
     Ide o úroveň a tú musíme posudzovať od prípadu k prípadu.

 19. Autor Michal, neviem co tymto clankom sledujete, ale som maly podnikatel a ak tym chcete dosiahnut, aby som sa zamyslel nad vasim nazorom tak vedzte, ze po precitani nadpisu kde ma nazyvate amaterom a dementom nemam najmensiu snahu a chut sa nad tym zamysliet. Pozeram, ze clanok je pomerne dlhy a asi teda v nom urcite rozoberate vela veci, no kedze nemate problem urazat podnikatelov, tak predpokladam, ze ste nikdy nepodnikal. Preto je Vas nazor pre mna uplne irrelevantny. Takze ak ste mal v umysle apelovat na podnikatelov, tak psychologicky si nemyslim zeby ste mohol uspiet.

 20. Takoví dementní podnikatelé nejsou jen na Slovensku, v ČR máme taky spoustu takových co vůbec nemají šanci pochopit co to je vystudovat a neumí to ocenit ty nervy.

  • Drahý socialistický štátny Franto

   Ten, komu Ty hovoríš „dementní podnikatelé“, nie je v žiadnom prípade charitatívna organizácia určená na chápanie a oceňovanie úsilia a nervov, ktoré si Ty vložil do Tvojho štúdia.
   Si to obyčajne Ty, kto ponuka svoje služby „podnikateľovi“, a nie naopak. Ty ho chodíš prosiť, aby Ťa zamestnal, aby sa o Teba postaral. To preto, že Ty si od prírody pasívny, podnikateľ je vitálny a aktívny.
   Tak to v prírode chodí, pasívne je vždy podriadené aktívnemu. Aktívni diktujú podmienky.
   Pokial ide o Tvoje vzdelanie, podnikateľa vôbec nezaujíma, ako si k nemu dospel, či Ti to trvalo desať rokov, a mal si pritom tri nervové zrútenia, alebo si si len deň pred nástupom do práce prečítal nejakú brožúrku, a vieš robiť to, čo sa od Teba vyžaduje, a za čo si platený. Takému prístupu sa hovorí pragmatizmus.
   Vedel si o tom?

   PS. Existuje vsak jeden zamestnávatel, ktorý zamestnáva všetkých pasívnych, od studia nervove zrútených nepotrebných lunatikov. Štàt kradne podnikateľom, a vydržiava neschopných. Aj tomu vsak raz bude rýchly koniec.

 21. Tetka Bielická Cigereje

  Ján Dinga a Radovan Ďurana z Inessu, diletantní hubotlápači platení z 5. kolóny, vidia najväčšiu prosperitu pri minimálnej mzde 1 euro za mesiac. Ánp čítate dobre, ZA MESIAC PRÁCE 1 EURO… takúto hlúposť nenapíše ani žiak prvého ročníka pomocnej školy. Vidno, čo máme za múdrych a vzdelaných ANÁLYTIKOV. Len nechápem, prečo takíto „skvelí pracovníci“ už dávno neušli do Nemecka, Singapúru či Holadska… možno onedlho začnú radiť Ukrajincom, ako krpatý čierny miklimauz so svojim nohsledom ž-Myk-Ložom… čítajte tu: http://www.iness.sk/media/file/pdf/publikacie/Minimalna%20mzda_Final.pdf

 22. Vidieť, že ten človek čo písal tento článok bol najďalej v Hnúšti. Vy mi chcete povedať, že ľudia čo odídu do zahraničia tak im zahraniční podnikatelia dávajú viac peňazí ako je v tej krajine normálne?? Ste na omyle dostanú menej ako domáci a tak isto im ostane ledva na prežitie, tak isto ako u nás s tým rozdielom, že viac zarábajú a viac míňajú, na konci im ostane tak isto 0 možno aj mínus. Sa čudujem, že človek ako vy ´namakaný podnikateľ rečník´ ešte nepodniká. Prajem Vám čoskoro, aby ste začali podnikať napríklad v strúhaní ceruziek a exportovať ich na všetky trhy sveta a dávať ľudom 3000 eur mesačne v hrubom, čo pre Vás ako podnikateľa znamená že musíte zaplatiť 4000 eur a zamestnanec dostane tých vašich 2100 eur v čistom. Predpokladám, že pri vašich výpočtoch ani toto neviete vypočítať.

  • Máte pravdu, ale ťažko vysvetlíte. Práve dnes som riešil podobný smutný prípad. Keď rodina na Slovensku musí riešiť situáciu rodiny vonku. Aby sme sa rozumeli, Slováci doma doslova zachraňujú rodinu vonku. A nie sú to žiadny lúzry. Ešte to nie je uzavreté, ale dobre, že prišli za mnou. Podotýkam, že dotyčná família je vonku už aj 15 rokov. Roky boli v malom pluse, ale ked sa to trošku otočilo, zrazu je všetko fuč. A koľko takých prípadov je.
   Myslím, že naši ĺudia nepochopili, že je sme prehralí studenú vojnu a teraz sme drancovaná kolónia.

 23. Podnikatelia. Je to soľ zeme. Buďme radi, že tu sú. Bodaj by ich bolo viac.Viac múdrych, čestných, viac tvorivých, viac pracovitých.
  Ako povedaĺ jeden slovenský mučeník, obetovaný za národ: Nielen charakter ale aj podnikavý duch!

 24. bol som zamestnany, mal som zivnost, teraz mame eserocku… Bol som aj v zahranici. Doma som uz pracoval aj nacierno, aj nadohodu, aj na zmluvu na dobu urcitu aj neurcitu. Pracoval som aj za PC, AJ rukami, aj kvalifikovanu pracu, aj lahku, aj pre zdieraca, aj pre dobreho sefa, aj v zime aj v kancelárii.

  Platili ma uz aj dobre aj zle, aj výborne,.
  Stále som tu.

  Dnes zamestnávam 17 ľudí.
  Zaújmal by ma ich názor – avšak 15 znich bolo celý život iba zamestnaných v tom istom obore… – tažko budovat mienku na ich názore, ale da sa aj to stači len počuvať, a pýtať sa.

  Avšak aby som povedal aj ja k tomuto niečo… Človek co toto pisal je neohraničený dementný amatér..

  Kto ti dal právo nazyvať ma dementným amatérom?:???? odkial TY más informácie otom čo tu píšes? zo samsungu z voderad??? ….

  Moj zlatý ty más v plane podnikat a dobre to pripravujes aby si nepohorel……. Ty si uz skúsil vymysliet taku prácu aby si mohol zamestnať človeka ktorý potom bude z platu ktorý u teba zarobí živit svoju rodinu…

  Nie ty más iba v pláne podnikat a dobre to pripravujes….

  Za 10 rokov sa budes stale iba dobre pripravovať… skús ma presvedčit o opaku… ak ty zacnes podniklat stanes sa dementým amaterom… Prezije to tvoje ego?

  Precítal som si z tvojho článku iba začiatok a koniec, na zvyšne sracky nemám čas od toho aké kroky ja podniknem závisi to či 17 ľudi dostane budúci mesiac výplatu…., ak ju nedostanu som dementny amater, ak ju dostanu ale bude mala, budem dementny zdieracsky amater, ak dostanu premie lebo sa nam daco podari tak ako som to ja naplanoval to je samozrejme vsak a najvacsiu zasluhu nebude mat autor projektu… ale ty co ho urobia ze, lebo oni musia chodit do prace….

  Ty nemás ani šajnu aký je to amaterizmus a demencia co tu ja predvádzam… ty nemás ani sajnu co to je podnikat a zamestnavat ludi, ty nemas ani sajnu co to je byt kreativny, a snazivy ty mas jedine sajnu ako sa da nariekat… nad rozliatym mliekom, ty sa nesnazis prist nato ako to mlieko nabuduce nerozliat, ty budes vinit podnikatela ze malo zaplatil ludom a ty vyrobili zle krabicu od mlieka a ta sa ti potom doma rozliala.

  Ja netvrdím ze som pan boh.. a vsetko viem… ale ty vies o zivote hovno……….. a prajem ti aby si si podnikatelksy plan dobre pripravil lebo budes musiet spolupracovat s dementnymi amatermi.. to je horsie ako ked sa tvoji zamestnanci flakaju v robote.

  • Spravny nazor. Palec hore, len menej vulgarizmov aj ked je to tazke v nasom prostredi. 🙂

  • Pre autora musí byť oprávneným povzbudením, že tu prišiel jeden z blbečkov podvrdiť jeho slová o „podnikateloch“ – teda to, že sú to primitívi, ktorí okrem peňazí nič iné nrvidia.
   Možno nie sú sami na vine, že sú takí,a samozrejme, že sú so svojím osudom v podstate nespokojní, ale ich rozhľad je už minimálny a nič, okrem svojej otročiny, už nevnímajú.

 25. Zaujimavy clanok. Je len skoda ze autor rozprava len o podnikateloch a nepozrie sa na skutocne naklady podnikatela na zamestnanca. Zistil by ze ani „lacny“ zamestnanec nieje az tak lacny vzhladom na odvodove zatazenie, byrokraciu, takzvane „istoty“ pre zamestnancov atd atd… Tym samozrejme nepopieram ze mzdy su u nas vyrazne nizsie ako v zahranici. takze by som sa skor zameral na vacsieho zlodeja a to je nas „socialny“ stat..

 26. priatelia:
  -potrebujeme minimálnu mzdu cca 500-600€/netto. nastavenú tak aby neboli zaťažovaní zamestnanci/podnikatelia vysokými odvodmi….
  Ak by boli nižšie dane a odvody bola by vyššia zamestnanosť a ochota podnikať nerobili by iba tí čo nechcú robiť!
  -vymaníme sa z pracovnej chudoby
  -vyššia spotreba obyvateľstva vedie k vyššej zamestnanosti
  -vyššie dôchodky – z vyššej mzdy si nasporí obyvateľstvo vyššie dôchodky
  -lepší prístup mladých rodín k hypotékam…
  -zrušiť zdaňovanie mzdy…
  -úmerne znížiť odvody
  -ľudia si budú môcť dovoliť kvalitnejšie potraviny,liečebné procesy….
  -vznikne motivácia nájsť si prácu…
  -minimálna mzda vzrastie ale hrubá mzda ostane na doterajšej úrovni, zamestnanec sa nestane drahším pre zamestnávateľa,
  a odpadne argument o zdražovaní pracovnej sily….
  -predaj v nedeľu a vo sviatok vyriešiť zvýšením hodinovej mzdy na 6-10 eur (sviatok=nedeľa, veľkonočné dni, štedrý deň,1,2 sviatok vianočný, silvester a 1 január)
  -zlepšenie živnostenského/podnikateľského prostredia znížením byrokracie a administrácie
  -lebo už chceme žiť a nie živoriť..a hlavne chceme zmenu…

 27. Pred istou dobou som pracoval ako skladník v nemenovanej automobilke, práca zo začiatku bola v poriadku a ani plat nebol najhorší (hlavne s prisľúbením pravidelného navyšovania). Počas skúšobnej doby bolo všetko v poriadku, ale po troch mesiacoch to prišlo… žiadne navýšenie sa nekonalo, odrazu som musel porušovať bezpečnosť práce, aby som mohol stíhať surrealistické pracovné nároky. Keď som svojmu nadriadenému povedal, že nedokážem porušovať fyzikálne zákony, povedal mi, že na silu ma tam nikto nedrží, veď na moje miesto čaká ďalších desať ľudí… Viem, že to je moja hlúposť, že som v takej nepriateľskej atmosfére vydržal až rok. Našťastie viem po anglicky, tak som odišiel do Holandska. Ľudia sú tam veľmi milý a nikto si nedovolí na mňa zdvihnúť hlas.. Raz sa mi dokonca podarilo spraviť asi 5000 eurovú škodu a prvé, čo ich zaujímalo, bolo, či ja sám som v poriadku a s poškodeným materiálom nech si nerobím ťažkú hlavu, sú to len veci a všetko je poistené.. Všetci vieme, čo by ma čakalo v slovenskej firme…. V spomínanej holandskej firme zarábam trikrát viac než v Bratislave a nemíňam trikrát viac ako v Bratislave. V skutočnosti veci dôležité na prežitie sú tam lacnejšie, drahý je len luxus. Pravdu povediac vôbec na sebe nešetrím a stále sa mi každý mesiac podarí ušetriť asi tisíc eur… Asi po roku a pol som na dovolenke na Slovensku stretol bývalého kolegu z automobilky. Vyzeral akoby zostarol o päť rokov. Opýtal som sa ho ako to tam vyzerá a kto je tam namiesto mňa… na prvú odpoveď je jednoduchá odpoveď: „Na p..u!“ A na druhú: „Namiesto teba sa tam vystriedalo už asi desať ľudí.“ S chuti som sa zasmial… všetci, čo čakali na moju prácu, si ju už vyskúšali. Ktovie, či aj oni odišli za hranice za lepším životom? .

 28. tolko hovadin ako v tomto clanku som este pokope necital. gratulujem.

 29. Skutočne veľmi, ale veľmi sprostý článok. Pán autor v živote nepodnikal, nepotreboval zamestnancov a nemal zodpovednosť za nikoho okrem seba. Presne pre tieto hlúpe názory a naivné zvláštne očakávania je situácia so zamestnancami taká aká je. Inteligentné by bolo nevypisovať svoje názory na verejný web, keď je každému rozhladenému človeku zjavné, že nemáte ani potuchy o čom píšete. To len dobrá rada, že by sa autor zbytočne nestrápňoval.
  Nuž aj takýto ľudia majú právo voliť. A to je ten problém.

  • Ak je článok neinteligentný, tak koľko by mal podľa panej zarábať zamestnanec, povedzme v Bratislave, alebo Žiline? Menej ako potrebuje k vyžitiu, lebo je to menejcenný Slovák? Kritika, aj keď to v článku nie je napísané, je smerovaná aj na inovatívnosť našich podnikateľov a o tvorbe orginálneho know-how ani nehovorím. „Buldočkovanie“ a aj blbosť našich manžérov spolu so zastrašovaním zamestnancov tvoria základnú lyrickú esenciu pojmu Slovensko. Pre túto vlastnosť nášho územia väčšina schopných cudzincov nechce na Slovensku natrvalo zostať.
   Velmi rád by som dostal vysvetlenie repliky:“Presne pre tieto hlúpe názory a naivné zvláštne očakávania je situácia so zamestnancami taká aká je.“ Väčšinou hlúpy názor, hlúpo popisuje situáciu a je blízky nepravde. Ale Vy tvrdíde opak a výsledok je, že takmer nepravdivé tvrdenie „človeka, čo nevie o čom píše“ popisuje pravdivo skutočnú situáciu. Prosím vysvetlite mi logiku, ktorá viedla Vašu myseľ pri písaní týchto riadkov.

Leave a Reply