Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Al-Káida hrozí vlnou teroru na Balkáne

Al-Káida hrozí vlnou teroru na Balkáne

kosovoV Kosove bola zatknutá skupina Albáncov s údajnými kontaktmi k teroristickej sieti Al-Káida, píše „Nezavissimaja Gazeta“ vo štvrtok.

Jeden zo zatknutých, Genz Selimi, bojoval na strane džihádistov v Sýrii. Pri vypočúvaní vypovedal, že Al-Káida plánuje útoky na Balkáne. Podľa expertov treba brať teroristické hrozby radikálnych islamistov vážne.
Podľa údajov polície v Kosove, plánovala skupina útoky v Prištine. Pri domových prehliadkach boli nájdené zbrane.

Pribúdajúce aktivity Al-Káidy v Európe sú následkom Arabskej jari a preštrukturovania teroristickej siete po smrti Osama bin Ladena. Mnoho regionálnych pobočiek sa odštiepilo z teroristickej siete. Donedávna bola Al-Káida aktívna predovšetkým na Blízkom Východe, Strednom Východe a v Afrike: Afghanistan, Jemen, Irak, Sýria, Líbya, Mali, Somálsko, Alžírsko a Tunisko.

Európske krajiny, ktoré poskytli arabským utečencom prístrešie, boli menej v hľadáčiku teroristov. Na jar bolo zrejmé, že veľa extrémistov z Európy sa zúčastňuje na vojne v Sýrii. Títo pochádzajú predovšetkým z Belgicka, Veľkej Británie a Francúzska.

V auguste varovala National Security Agency z USA pred útokmi Al-Káidy v Európe. Al-Káida chce rozšíriť svoje aktivity na Balkáne. Vlády v Európe to majú čoraz viacej ťažké, odporovať narastajúcej radikálnej nálade.
Podľa ruského vojenského experta Olega Veleckeho je Sarajevo (hlavné mesto Bosny a Hercegoviny) centrom Salafistov na Balkáne. Islamisti si našli Kosovo ako nové bojisko.

Salafisti sú riadení zo Saudskej Arábie. Ich aktivity na Balkáne, v Sýrii a Líbyi sa zdajú byť koordinované, tvrdia experti.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Jeden komentár

  1. Každa aktivita tohoto druhu má len jeden zdroj. Hadajte kto to je?

Leave a Reply