Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Aktivistky z FEMEN-u usporiadali prvú akciu v arabskom svete

Aktivistky z FEMEN-u usporiadali prvú akciu v arabskom svete

femen-tunis-1Tri mladé ženy zo skupiny pre ženské práva FEMEN boli zadržané, keď usporiadali protest „hore bez“ v Tunise, hlavnom meste Tuniska. Bola to ich prvá verejná akcia v arabskom svete.

Celá akcia vyvrcholila šarvátkami pred budovou hlavného súdneho dvora, kde skupinka polonahých žien, zložená z jednej Nemky a dvoch Francúzok, stála pri zábradlí a kričali „Osloboďte Aminu“, odkazujúc na mladú Tuniskú ženu, ktorá bola nedávno zatknutá a bude súdená za protesty proti politike tvrdých islamistov.

Majúc na sebe iba skromné džínsové šortky, telá popísané nápismi „Breast feed revolution“ a „FEMEN extremist“, boli tieto „dámy“ rýchlo odtiahnuté ochrankou dovnútra budovy, zatiaľ čo novinári sledovali celú scénu.

Tunisko, spoločensky konzervatívna krajina, videlo vďaka radu svedkov, vrátane právnikov, pokusy o zahalenie mladých žien a útokov na niektorých novinárov, ktorí údajne pripravili pôdu pre predvádzanie sa aktivistiek. Akonáhle boli vo vnútri budovy, právnici nasledovali políciu a ženy, spievajúc pri tom národnú hymnu a vykrikujúc „Vypadnite!“ – slovo, ktoré bolo často počuť počas Tuniskej vlastnej „arabskej jari“ v januári 2011.

Šesť z novinárov (medzi nimi jeden z Reuters a ďalší z Francúzskeho Canal +) bolo taktiež zadržaných, ale boli prepustení hneď potom, čo podali výpoveď o celej udalosti.

femen-tunis-2

„Vyšetrovanie sa začalo a aktéri budú zatknutí a postavení pred súd,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti pre agentúru AFP. Ďalej poznamenal, že neslušnosť sa v Tunisku trestá šiestimi mesiacmi vo väzení s tým, že aktivistky neuniknú procesu.

Martine Gambard-Trebucien, francúzsky konzul v Tunisku, ktorý sa bol presvedčiť o stave žien, povedal novinárom, že sú „v poriadku.“

„Je to prvá akcia v arabskom svete … v Paríži som pripravila medzinárodný tím a včera bol poslaný do Tunisu,“ povedala vodkyňa FEMEN-u Inna Ševčenko pre AFP v telefonickom rozhovore. „V týchto krajinách, v týchto totalitných režimoch je žena iba korisťou. Nepotrebujeme pozornosť tohto druhu,“ dodala.

Napriek tomu, že toto bolo prvé predstavenie akcie tohto druhu v arabskom svete, niektoré skupiny sa nedávno zaplietli do hádok s políciou v tureckom hlavnom meste Istanbule.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Poznámka redakcie:
Ukázalo sa, že účastníčky FEMEN dostávajú mesačný plat nemenej ako 1.000 USD, čo prekračuje trikrát priemernú príjmovú úroveň na Ukrajine. Kto to všetko financuje a sponzoruje a kto hovorí FEMEN-aktivistkám, na koho sa majú nahými prsiami vrhnúť – to zostáva pod siedmimi pečaťami. Predpokladá sa, že sú to tí ľudia, ktorí sa najčastejšie zjavujú v súvislosti s FEMEN. Sú to nemecký multimilionár Helmut Heier, nemecká Business-Lady Beate Schober a americký obchodník Jad Sanded. Posledný platí podľa Wikipedie za sponzora FEMEN. Viac o FEMEN v článku „FEMEN: Platené agentky – provokatérky?“

femen-tunis-3

femen-tunis-4

femen-tunis-5

femen-tunis-6

O ::prop

3 komentáre

  1. Chazarska zberba sa snazi uspiet za kazdu cenu.

  2. Femen su sialene a zaplatene zienky ktore nam ostatnim robia hambu. Nik si nezela ich pomoc,nik ich nezaujima chcu len svoje €$£¥¢ aby nemuseli iat niekde makat ako ostatny ludia ktorym sice niejw jesno co sa vo avete deje ale Femen alternativu neprinasa ba naopak. V skratke su sialene a su to novosobe zlatokopky. Ospravedlnujem sa za pravopis zijem v Nemecku a mala som asi dva roky s nimy kontakt a dostala spm sa aj do jadra. Teraz spravujem svoje info,zaznamy videi a fotiek aby som dokoncila dokument o femen a o tom co sa deje v pozadi.

    • Možno by ste mohla potom napísať článok o nich a poslať ho redakcii. Robím aktuálne prieskum moderného feminizmu a pomohlo by to aj mne.

Leave a Reply