Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Ako spoznať sociopata medzi nami

Ako spoznať sociopata medzi nami

Vždy vedia, ako od vás dostať to, čo chcú. Poznajú vaše slabé stránky lepšie, než ktokoľvek iný, dokonca aj ako vy. Dokážu vždy zmeniť nie na áno, nezaoberajú sa so zákonmi, bezpečnosťou, alebo tým, čo je správne a čo nie. Sú to najdravší predátori našej spoločnosti, vezmú si čo chcú a vyžmýkajú vás dosucha.

Lenže veci sú zložitejšie, ako toto všetko.

V posledných rokoch sa termín „sociopat“ stal často používaným slovom. Jeho použitie prináša okamžitú reakciu poslucháča a pre každého, kto nepozná skutočný význam slova, bude pravdepodobne vyvolávať predstavu hollywoodskych darebákov, policajných šou a sériových vrahov. Bohužiaľ, toto mediálne zobrazenie psychického stavu nemôže byť ďalej od pravdy.

Pre začiatok – definícia sociopata nie je jednoznačná. Mnoho ľudí si zamieňa termíny „psychopat“ a „sociopat“. Navyše podľa Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM) sú oba termíny uvádzané pod spoločným výrazom „protisociálne poruchy osobnosti“. Iste, zdieľajú mnoho spoločného, vrátane pohŕdania autoritami a sociálnymi zvyklosťami, nedbalosti, nedostatku empatie a sklonov k násiliu.

Ale podľa článku z Psychology Today existujú aj významné rozdiely. Sociopati sú viac nestáli, môžu začať nečakane okolo seba mlátiť. Väčšina zločinov, ktoré spáchajú, je spontánna a neorganizovaná.

Psychopati sú na druhú stranu prefíkaní. Ich zločiny sú dobre premyslené a pre políciu je ťažké ich odhaliť. Vynikajú v napodobňovaní ľudských emócií a majú tendencie k dobrému vzdelaniu a stálemu zamestnaniu. Vyzerajú proste v poriadku. Sú to tie typy ľudí, ktorí sú vo vedúcej sfére podnikov, vlád a advokátskych kancelárií. Netušíme, koľko psychopatov je na svete, ani čo chcú. Sú príliš neuchopiteľní, aby sme ich mohli jednoznačne zaradiť.

Najväčším rozdielom medzi psychopatom a sociopatom je v kontexte ich stavu. Psychopatia je často považovaná za ochorenie genetického pôvodu, kým sociopatia je niečím, čo bolo naučené (často vyvolané skúsenosťami z detstva). Oveľa dôležitejším je, že psychopati necítia vôbec žiadnu lojalitu. Nezáleží na tom, či sa jedná o člena rodiny, alebo niekoho, koho pozná roky. Ak si psychopat myslí, že je v jeho najlepšom záujme ak niekomu ublíži a dostane sa z toho, tak to aj urobí.

Toto môže platiť aj pre sociopatov, ale iba do určitej úrovne. Sociopati dokážu byť stále lojálni, môžu mať výčitky, cítiť empatie a previazanosť, ale cítia to iba k obmedzenému počtu ľudí. Môže to byť blízky priateľ, alebo niektorí členovia rodiny. Ale každý mimo tohto vnútorného kruhu je povolenou korisťou.

Z praktického pohľadu sa to môže líšiť iba o vlas. Je pravdepodobné, že ak sa stretnete so sociopatom akéhokoľvek druhu, nebude to príjemný zážitok, aj keď by to tak zo začiatku mohlo vyzerať. Ich hlavnou vlastnosťou sú mimikry. Zvnútra sú to individualisti, zvonku nepopísaný papier. Osobnosť, ktorú navonok ukazujú, sa môže posúvať a meniť v závislosti na osobe, s ktorou jednajú. Zrejme kvôli tomu sú fantastickí klamári, ale vďaka tomu aj máme možnosť ich vidieť takých, akí skutočne sú. Sledovaním ľudí okolo seba v rôznych situáciách môžete tieto nezrovnalosti zachytiť.

Venujte pozornosť tomu, čo hovoria a čomu podľa nich veria. Pamätajte si ich názory a zistite, či sa menia podľa toho, s kým hovoria. Hľadajte extrémy v ich správaní. Pre sociopata nie je ničím nezvyčajným, že vyzerá ako pokojný introvert, ktorý sa odrazu stane halasným a najprívetivejším človekom, akého ste kedy stretli.

Sú aj ďalšie, menej výrazné znaky, ktoré vám prezradia na čom ste. Vzhľadom na to, že ich vonkajšia osobnosť je ako nepopísaný list, budú často hovoriť monotónnym hlasom než vás lepšie spoznajú (potom už budú vedieť, ako majú s vami hovoriť) a zvyčajne si nechajú dlhšie pauzy pred tým, ako odpovedia na vaše otázky.

To, čo robia, je pokus odhadnúť vašu osobnosť, zatiaľ čo hľadajú „najlepší“ spôsob, ako na vás reagovať. Musíte si uvedomiť, že keďže nedokážu nadviazať skutočný vzťah s väčšinou ľudí, rozmýšľajú o vzájomnej interakcii podobne, ako vy uvažujete o komunikácii s počítačom. Všetko je pre nich záležitosť jednoduchého vstupu a výstupu. „Keď niečo poviem určitým spôsobom, dostanem konkrétnu odpoveď“.

Sociopati taktiež o sebe veľa neprezrádzajú. Budú sa vždy snažiť udržať konverzáciu o vás, pretože pre nich je každá konverzácia spôsob, ako získať informácie. Aby sa však zdal rozhovor viac prirodzeným, čas od času vám povedia niektoré osobné údaje. Dávajte pozor na to, čo vám povedia – buď je to prikrášlená pravda alebo vyložené klamstvo. Všetko, čo vám o sebe povedia, má jediný cieľ – získať vašu sympatiu a dôveru a vytvoriť pocit intimity.

Iný spôsob, ako na to nazrieť je, že sociopati nemajú záujem o obyčajné „pokecanie“. To v žiadnom prípade nepodporuje ich ciele a je pre nich stratou času (opakujem: nestarajú sa o sociálne zvyky). Nemôžete sa opýtať „Čo poviete na počasie?“ alebo „Čo poviete na včerajší zápas?“ a očakávať rýchlu a stručnú odpoveď, či dokonca kývnutie alebo pokrčenie ramenami. Ak takto oslovíte sociopata, buď vás bude ignorovať, alebo zavedie reč na súkromnú konverzáciu o vás. Záleží na tom, či od vás niečo chce alebo nie.

Keď si potvrdíte, že daná osoba je sociopat, priama konfrontácia je tým najlepším spôsobom, ako sa s ním vysporiadať. Nereagujú dobre na pasívno – agresívne triky. Buď ich vôbec nerozoznajú, alebo ich budú považovať za slabosť. Musíte im čeliť priamo, poukazovať na ich lži a nezrovnalosti. Inak vás zadupú do zeme. Pokiaľ môžu niečo dostať, budú pokračovať, kým to nedostanú. Je to takto jednoduché. Musíte nakresliť jasnú čiaru a neustúpiť z nej.

A nemyslite si ani na sekundu, že by ste ich mohli poraziť v ich vlastnej hre. Lesť, zavádzanie a pretvárka je to, čo robia každý jeden deň. Pre mnoho ľudí klamstvo vyžaduje značné plánovanie a úsilie, pre nich je to prirodzené. Nemôžete ich prekabátiť, aspoň nie natrvalo.

Ale skutočná cesta k porazeniu sociopata začína sebapoznaním a poznaním vlastných nedostatkov. Ak spoznáte svoje slabosti, budete mať väčšiu šancu ustrážiť ich pred predátormi vo svojom okolí. Ďalšou vecou je pevne stáť za svojím, nepoľavovať v pozornosti a zaháňať ich od seba. Ak urobíte čokoľvek menej, určite vás dostanú.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Autor: Joshua Krause

O ::prop

17 komentárov

 1. Sebaobrana pred psychopatmi.

 2. Tieto „teórie“ sú už trocha umelé.
  Za prvé – odkiaľ sa berú títo „sociopati“? len tak z ničoho, len náhodou, roztrúsení jedinci …? Hovorí sa niekde o predispozícii, genetidkej dedičnosťi? Je niekde čo len zamyslenie, že sú to ZAKONITE produkty doby, určitých kultúr?
  A hlavne – celé to smeruje nabok, zas nejaká X.pathia. Náhodná dočasná choroba. Nik nie je vinný, náhoda …

  Ale boj o moc a ovládanie mysle nie je dočasná porucha ľudia musia naopak pochopiť, že je to každodenná realita, že sa na to určité typy človeka a z nich vyrastajúce kultúry dávno špecializujú. Že vyižívajú znalosti o mentalite podobne, ako iní využívajú znalosti o fyziológii napríklad pri športe.
  Teda za druhé sú k tomu vedení od malička výchovou, a za prvé ich to baví ako psa lízať krv.
  A beloši na nich vytvoria takéto články o akýchsi psychopatoch. To je ako postaviť sa nahý proti oponentovi v brnení 🙂 Ktovie, KTO to vlastne napísal:)

  Nepodceňovať. Neutovať. Ničiť.

  • Za všetkým zlým hľadaj žida… 😉 Už mi tieto náznaky niekedy začínajú liezť hore krkom. Neviem, či to nie je pre nich medvedia služba – váľať všetko na nich. Príde mi to podobné, ako – všetci Ukrajinci sú fašisti, všetci nacionalisti sú náckovia, všetci arabi sú teroristi, všetci černosi sú útláčaní chudáci atď. Pritom veľmi dobre vieme, že to tak nie je. Malo by sa poukazovať iba na to, kde je zrejmý pôvodca a jasný úmysel – aj keď v tomto prípade (aj v iných) mi je úplne jasné, akú odpoveď pravdepodobne dostanem.

   • Stále čakám od teba niečo konkrétne a ty stále nič. Asi sa na to vysetiem:-)

    • Ja myslím, že sa mu nepáčil hlacvne ten koniec.
     Nepodceňovať, nelutovať, ničiť.

     Je to moc „radikálne“. Veď vieš, nie sme ako oni. Oni do nás kameňom, my do nich chlebom. Bojovať áno, ale len aby nik nebol zranený a nikoho to nebolelo. Riešme veci dialógom. A toto heslo sa mi páči najviac: Možno chyba nie je v nich, ale v nás.

     To sú presne tie heslá, ktorými sú dnešní ľudia zahltení od hlavy až po pätu. A tak sa nemôžu ani pohnúť:)

     • Adolf nie náhodou bol presvedčený, že kresťanstvo je výplodom tých istých odkundesov, čo vymysleli komunizmus. Aj keď slovo komunizmus je podľa mna príliš sprofanované, lebo sa ozaj jedna o ušľachtilú ideu…presnejšie by sa malo v spojitosti s hrôzami minulého storočia hovoriť o boľševizme a hlavne jeho autoroch a prevádzkovateľoch a ich cieľoch. To by bola najrozsiahlejšia štúdia o psychopatoch.

     • nie je. Pravda ze sociopat nebude reagovat na otazku o pocasi alebo o futbale pretoze prave napriklad ten futbal moze byt akousi spojkou sociopata k tomu aby sa dostal k vacsiemu poctu informacii o danej osobe..kedze v fomto pripade FUTBAL nie je sociolatov objekt vlastneho zaujmu nema problem nadviazat na neho debatu pretozd vlastne nehovori o sebe o svojich zaujmoch.a konickoch velmi vela sociopatov su prisposobive typy

   • Najprv mi podstrčíš, že „naznačujem o židoch“ a potom mi vytkneš, že to je prílišné zovšeobecnenie?
    Ja nenaznačujem, čoho by som sa bál, takto anonymne, dnes? Som práve preto žiadneho „žida“ nespomenul, lebo by to bolo falošné, nepresné určnie tej množiny., o ktorú sa jedná. Možno kedysi boli označovaní, ako „židia“, ale ani tí to nebrali doslovne.
    Ale ak sa ti nezdá, že dnešná doba má španielsku chrípku, ale myslíš si, že to je len neškodná nádcha, tak dobre. Stačí, keď si dáme pozor na zlých ujov psychopatov a bude dobre. Dobrú noc a pekné sny.)

 3. Inak veľmi zaujímavá knižka o súvislostiach medzi rasou a percentuálnym výskytom psychopatov v rámci rasy je Červená inkvizicia, je na ulozt.to. Môžete všetci hádať, u koho je to percento suverénne najvyššie ;-)))

 4. Marsal bolsevizmus ma zle ciele? Alebo je zly? To som nepochopil. Jedine v tom pripade ze uprednostnujes mensevizmus. Neviem co sa ti na dnesnom parazitickom systeme tak paci.

 5. Asi som tak trochu sociopat. Podľa článku… Skúsim sa polepšiť 😀

 6. osmoza 23. február 2015 at 23:32 tu sa necham rad poucit. Ake su tie ciele vacsiny? A akymi prostriedkami ich chcu dosiahnut?

 7. Sociopat je len tzv nekriminálny psychopat. Každá ľudská populácia ich vždy má +/- konštantné percento.
  Je to jeden z najzávažnejších problémov ľudstva, pretože títo jedinci parazitujú na väčšine a neskôr aj na sebe samých. Obrovské percento týchto jedincov je vo vrcholných funkciach v politike, v bankovníctve a v korporáciach. Je len na schopnostiach spoločnosti ako sa s nimi vie vysporiadať. Tá dnešná tzv. „západná“ im dáva vo všetkom zelenú a preto je už dávno odsúdená k zániku.
  Vynikajúco to vysvetľuje Dr František Koukolík v svojich prednáškách.
  Nájdite si na YT „Vzpoura deprivantů, mocenská posedlost, o špatných lidech“.

Leave a Reply