Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Ako jednať s políciou dnešných dní

Ako jednať s políciou dnešných dní

Officer-UnfriendlyČlánok je síce napísaný na americké pomery, ale veľa z neho platí aj u nás. Veď si len spomeňte napríklad na beztrestnú streľbu policajtov na auto so študentmi…

Jedným slovom – nerobte to.

Priateľský policajt je fikcia – zlomyseľná bájka predávaná školákom – ktorí sa tak či onak zanedlho naučia, že akékoľvek jednanie s policajtom je pravdepodobne zlé jednanie. Máte čo dočinenia so zrejme najhoršou možnou kombináciou: jednáte s niekým, kto má legálne právomoci voči vám a na ktorého sa uplatňuje iný – omnoho zhovievavejší – štandard, než na vás. A preto máte čo dočinenia s človekom, u ktorého je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že robí veci – nie pekné veci – než vy, ja alebo iná osoba bez špeciálneho oblečenia a odznaku môže robiť. Koniec koncov, prečo nie? Zvlášť ak je tyran – alebo priamo sadista – a policajná profesia priťahuje práve tento typ ľudí pre jej povahu. Svojím spôsobom, dať tyranovi odznak je ako dať tučnému dieťaťu slobodnú voľbu v cukrárni. Očakávať, že nebude jesť, je hlúpe.

Ale my máme čo dočinenia s omnoho horšími vecami, ako je obžerstvo.

stop-and-frisk-picturePolicajt môže:

– Vykonať útok takmer beztrestne. Teoreticky by mohol byť za to vyhodený. Ale s veľkou pravdepodobnosťou nebude. Je ťažké urobiť ho osobne zodpovedným. Jeho výdavky sú riešené oddelením a teda štátom – čo znamená, že dotujete svoje vlastné týranie, aj v prípade, ak by ste na súde uspeli. Policajti sa tešia „suverénnej imunite“ vďaka svojej uniforme a odznaku.

– Môže vytiahnuť zbraň a mieriť na vás – a aj na vás vystreliť – bez obáv z toho, aké následky to bude mať na jeho život, ako napr. trestný záznam za všeobecné ohrozovanie strelnou zbraňou. A ešte menej za vraždu. Ale ak by sa stalo, že by niekto z nás zabil policajného psa… Život policajného psa je zákonom považovaný za cennejší, než váš život.

Dnews SSLStandoff14A, samozrejme, ak policajt zastrelí vášho psa…

– Môže sa spoľahnúť na svojich kumpánov a na systém, ktorí budú kryť alebo minimalizovať jeho chyby v úsudku, aj ak zahŕňajú vážne poškodenie nevinných ľudí, ako ste vy. Dôkaz ľahko zmizne – alebo je vyrobený. Oni sú profesionáli – tím profesionálov. Vy ste amatér – a konáte sám za seba.

– Jeho slovo bude považované na súde za dôkaz – zatiaľ čo vaše je považované za podozrivé, neobjektívne – a pravdepodobne bude prepustený po „vypočutí“ sudcom.

Jeho osoba je nedotknuteľná.

– Ak vrazíte do policajta, následky sú isté – a závažnejšie. A to aj v prípade ak to urobíte v sebaobrane proti policajtovi, ktorý zneužil svoju už aj tak takmer neobmedzenú právomoc – ako napríklad keď vylomí zlé dvere pri policajnom nájazde.

– Ak je nejakým spôsobom poškodený v priebehu vášho zatýkania, doplatíte na to. Ak ale budete zranení vy – vrátane neodôvodneného zranenia – je nepravdepodobné, že bude nejako sankcionovaný. Možno sa dostane do jeho zložky list s pokarhaním.

Aké je teda poučenie z toho všetkého?

Vyhnite sa polícii.

Nezapájajte sa do rozhovoru. Na každú vašu otázku budú nazerať ako na spochybňovanie svojej autority a provokáciu. Odpovedajte – ak musíte – jednoducho a monotónne. Áno. Nie. Môžem ísť?

Nevyhľadávajte u nich pomoc.

Niečo takéto by mohlo byť výsledkom:

Učte svoje deti, aby sa ich vystríhali. Poukazujte na nich ako na potencionálne nebezpečných cudzincov – čo je presne to, čo sú.

Ukážte známky znechutenia, keď sa na nich niekto odvoláva ako na „hrdinov“. Nesledujte modré porno – televízne programy, ktoré obdivujú políciu.

Nikdy im dobrovoľne nepovoľte vstup na svoju nehnuteľnosť alebo vstup do svojho domu. Neotvárajte ani dvere – iba ak musíte. Vždy majte na pamäti, že sú na druhej strane veľmi dôležitej čiary. Bez ohľadu na akékoľvek povrchné zdvorilosti je s nimi aj neosobné, svojvoľné násilie za ich slnečnými okuliarmi.

V stručnosti, robte všetko čo môžete, aby ste zabránili tomu, že si vás všimnú – takže sa môžete úplne vyhnúť komunikácii s nimi.

Zostaňte pri zemi. Robte, čo musíte, aby ste splynuli. Uistite sa, že všetky vládou požadované nálepky sú v poriadku, že nemáte nič – ako napríklad vypálenú žiarovku – aby ste im dali zámienku na kontrolu. Buďte ticho, zalezte hlboko. Aspoň kým sa naše šance nezlepšia. A s každým novým dňom, s každým novým videom vychádza navonok pravda o vzťahoch medzi nami a nimi, s každým novým príbehom je ťažšie a ťažšie pravdu potláčať a odmietať a rovnováha sa posúva stále viac. Nebude to dlho trvať. Do tej doby, čakaj na svoju chvíľu – a drž hlavu dole.

To vás udrží v bezpečí.

Pozerajte sa na policajtov rovnakým spôsobom, ako sa potápač pozerá na žralokov v oceáne. Obaja sú oportunistickí predátori, ktorí môžu udrieť nepredvídateľne a s ničivými následkami. Cvičením superpozornosti – a nikdy neurobte chybu, že budete o nich zmýšľať inak ako o oportunistických predátoroch – môžete výrazne minimalizovať šancu, že sa stanete kámoši.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: Eric Peters

O ::prop

11 komentárov

 1. Je riesenim ‚bat sa‘ ? Ved presne to je to co system chce a na co sa spoliehaju.

 2. U Nás to ešte rozhodne také zlé nie je, veci ako streľba na študentov sú iba o ojedinelé incidenty, v USA pravidlo. Americkí policajti sú úplne iná káva, tam má z nich každý človek strach. To Naši sú niekedy až na smiech, hlavne pri jednaní s „menej prispôsobivým“ obyvateľstvom.

  http://www.youtube.com/watch?v=2ioRoCZjHzg

 3. Dosť anarchistické.
  Samozrejme, polícia slúži režimu – ale tak to vždy bolo aj bude.
  Samozrejme, (mnohí) policajti sú hlúpi agresívni egoistickí násilníci – ale určite nie všetci, ale hlavne – sú len odrazom zvyšku spoločnosti.
  Nezákonnosť a krivdu spôsobuje nielen policajný páchateľ, ale najmä súdnictvo, ktoré ho netrestá.
  Áno, videl som video napr. zo Šarišských Michalian, a iné – ale poznáme aj sprosté útoky na políciu, keď si robí prácu v osadách.

  Ak sa poriadok nevybuduje S políciou, na čom ho chcete vybudovať. Na anarchistoch? Na všeobecnej dobrote, pravde a láske?

  V Amerike to majú celé riadne dodrbané, extrémne prehnité, to hej, ale u nás, a v Európe vôbec, je to trocha ináč.

  PS Nie som, nikdy som nebol ani nemám príbuzných ani len známych v polícii.

 4. A nezabudnite,že na týchto vymytých mozgoch stojí táto Lžidokracia! Veď keby chceli ľudia zúčtovať s tou mafiou,čo nás od „revolúcie“ zdiera,odrbáva demoralizuje a ničí,tak by nesadol Kaliňák do A8 a nešiel vrážať do protestujúcich,ale táto bezduchá masa by dostala štíty , obušky a s chuťou by si na vás zgustla!

  • Policajti sú z trojice súdy, prokuratúra, polícia tí poslední, ktorí sú zodpovední za to, že štát je ovládaný mafiánskymi štruktúrami.
   Polícia si nevyberala Kaliňáka za svojho šéfa. Policajt keď nerobí to, čo mu šéf rozkáže tak vyletí z roboty a pôjde robiť zametača. Preto boli aj Šarišské Michaľany alebo polievačka v mraze na protestoch Antigorila. A bolo jedno, či tam je Lipšic alebo Kaliňák. Všetko jeden agent korporátneho fašizmu.

 5. Obyčajná hlúpa propaganda, akú by som na týchto stránkach neočakával. USA je USA, Slovensko je Slovensko, čo sa týka polície a jej postupov pri zákrokoch sú to dva absolútne neporovnateľné svety. Stačí si prečítať Zákon o Policajnom zbore a a človek, ktorý tento blud sem skopíroval by sa dozvedel, aké má policajt oprávnenia a kedy a za akých podmienok môže použiť donucovacie prostriedky. Trošku zamrzí, že sa na tejto stránke stretávam s článok takejto výpovednej hodnoty. Ešte by ma zaujímalo, čo autor úvodného predslovu v podobe dvoch viet myslel tým „veľa z neho platí aj u nás“?

  • Zrejme bol myslený tento prípad:
   http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/kalinak-nevidim-tom-problem-policajti-strielali-auto-so-studentmi.html

   A čo sa stalo policajtom? Nič, ešte ich možno aj povýšili.

   Myslieť si, že dnešná polícia dodržiava zákony a robí všetko tak ako má je znakom veľkej naivity alebo zaujatosti. Nie je to síce také okaté ako v USA, napriek tomu sme sa dostali do horšieho stavu (toto je iba môj názor na základe osobných skúseností s mafiou v uniformách) ako pred rokom 1989. Veď sa stačí pozrieť po spravodajstve. Tu nejaký policajti zastrelia podnikateľa, tam ďalší vykradnú banku, iný (aj keď bývalý) zasa zastrelí svoje deti. Zákon je pre nich trhací kalendár a dodržiava ho možno iba čerstvý absolvent policajnej školy, kým sa trocha neotrká. Je síce pravda, ako písal vyššie k16ns, že ryba smrdí od hlavy a že súčasný stav má na svedomí niekto iný, ale to predsa znamená, že ten stav už nastal a aj polícia je v tom až po krk – je kompletne prerastená politicko-mafiánskymi štruktúrami, velitelia nie sú menovaní na základe schopností, ale politickej príslušnosti a lojality. A títo prismŕdači nútia radových policajtov vypaľovať občanov a nie zločincov. Minule som kdesi videl prípis náčelníka polície ktoréhosi obvodu, ktorý nariaďoval svojim podriadeným výkony – každý musel povinne mať niekoľko zákrokov a udelených pokút, pod hrozbou postihov. No a keď žiaden priestupok nie je? Tak si ho musia vymyslieť… Takže žiadna propaganda, len ukážka toho, kam smerujeme. A už sme skoro v cieli.

  • abc-
   Mňa nezamrzelo,ale potešilo,keď Packa bez okolkov povedal do televízie- vidíte,keby sme chceli,tak sa tento dôkaz stratí a bolo by.My sme to ale nespravili a mohli sme…
   Keď toto povie šéf polície,tak čo je to za mafiánska zberba?

  • Kopíruje sa na dolezite.sk! a nie na PROP-e.
   Toto je preklad článku na ktorom sa niekto zabavil a stratil čas. A aj napriek tomu, že sa Vám nepáči alebo nevonia,

 6. Aby ste trochu mali predstavu: u nás sú banky zo zákona povinné informovať políciu, ak niekomu pribudne na účet väčia suma (výšku neviem). A čo sa deje potom? Páni policajti nahlásia kamarátom s hrubými krkmi meno a adresu a páni si idú po bubáčiky…
  Všade je to prehnité psychopatmi, bez ich fyzickej likvidácie sa spoločnosť neuzdraví.

 7. Len si spomente na opakovane surove zakroky policajtov
  proti Slovenskej pospolitosti.
  Nerobme si iluzie o tych vyplachnutych mozgoch v kuklach i bez nich.
  A deje sa to bez ohladu na to kto je ministrom vnutra ,lavica ci pravica !

Leave a Reply